.jpg)
Érdekes változást hozott a jelzálogpiaci válság, amelynek jelenléte tavaly ősszel vált egyértelművé. A mindaddig nemzetiség szerint egyre diverzifikáltabb befektetői jelenlét (spanyol, portugál, francia, olasz, német cégek) mérséklődött, ugyanakkor érdekes, hogy ezzel egy időben az izraeli cégek aktívabbá váltak. Az olasz vállalkozások pedig - bár kis számban vannak jelen - általában igen komoly szándékkal érkeznek hazánkba.
2007 elejére tehető a szállodaépítő cégek hangsúlyosabb megjelenése a piacon. Jelenleg mintegy 10-20 potenciális fejlesztő keres megfelelő telekingatlanokat, vagy átalakításra alkalmas épületeket a fővárosban. A piaci lehetőségek ugyanakkor limitáltak, így ha megköttetik néhány nagy üzlet, ez az aktivitás máris jelentősen lecsökkenhet.
Az irodapiacon idén is rekordot dönthet a felépült új irodaterület nagysága, ugyanakkor az már korántsem biztos, hogy a piac ezt továbbra is képes lesz maradéktalanul felszívni. A stagnáló üresedési ráta egyelőre bizakodásra adhat okot, viszont egyes területek telítődése szinte biztosra vehető. Valószínűleg a Váci úti irodakorridor mellett/helyett a budai, azon belül egyaránt a bel-budai, dél-budai és észak-budai területek, illetve a dél-pesti irodaterületek biztosítanak gyorsabban bérbeadható projekthelyszínt.
A kiskereskedelmi ingatlanok piacán a fő trend a kisebb bevásárlóközpontok, üzletházak, strip mallok megjelenése immár a 30-40 ezer fős városokban is. Emellett azonban töretlen maradt a megfelelő telkek iránti kereslet a nagyvárosokban. Újabb kiskereskedelmi, elsősorban FMCG láncok megjelenésére is lehet számítani, amelyek elsősorban a meglévő piaci résekbe, az ún. big boxok és a kisebb szupermarketek közötti résbe, részben az épülő ún. neighbourhood centerekbe nyomulnának be.
Nagy Tibor véleménye szerint a Lágymányosi hídtól délre eső Duna-szakasz és a Soroksári-Duna-part lehet a következő évek fejlődési súlypontja, ahol - a Duna mindkét partján - több, előkészítés alatt álló projekt keretében mintegy tizenötezer lakás, irodakomplexumok, valamint szabadidős és kereskedelmi létesítmények kapnak majd helyet. „Valami hasonló valósulhat meg itt, mint északon, a Duna Plaza mögötti területen, csak nagyságrenddel nagyobb léptékben.”
Óvatosak a bankok: magasabb önerőt kérnek
Ingatlanboom az Üllői út végén
Építőipar: bírságolják a műszaki trükközést
1,9 milliárd euró lapul magyar ingatlanokban
Felmennek a lakásárak