1p
Úgy tűnik, időközben kiderült: a szoft intézkedések nem biztos, hogy elérik a kívánt hatást, ezért lesz szükség közel 40 milliárdos zárolásra a minisztériumoknál
Úgy tűnik, időközben kiderült: a szoft intézkedések nem biztos, hogy elérik a kívánt hatást, ezért lesz szükség közel 40 milliárdos zárolásra a minisztériumoknál.

Viszonylag gyenge lábakon áll az a 100 milliárd forintos csomag, amelyet az ez évi hiánycél csökkentése érdekében készített a kormány a Policy Agenda elemzése szerint. Az intézkedések között szerepelt a kormányzati szervekre kiterjedő 40 milliárd forintos beszerzési stop, és szintén 40 milliárd forinttal több ÁFA bevétel behajtását vállalta a NAV. Kisebb tételként szerepelt az intézkedések között a jövedéki adó, és a szerencsejáték adó emeléséből befolyó 10 milliárd forintos tétel. A csomag része volt a magánnyugdíj vagyonban lévő külföldi részvények utáni 10 milliárd forintos osztalék is. A kiigazító csomagból 20 milliárd forint beszedése tűnik intézkedésekkel is alátámasztottnak, míg a maradék forrás teljesüléséhez transzparens lépések kellenek, amelyek mutatják a kabinet tényleges elkötelezettségét a hiánycél tartását illetően.

Előkerült a zárolás, mint régi fegyver

A 2011. szeptember 19-ei Magyar Közlönyben megjelent az a kormány határozat, amely a 2011. évi költségvetési egyensúly megtartó intézkedésekről szól. Ebben amellett, hogy elrendeli a kabinet a beszerzési tilalmat, egy kicsit váratlanul 37,4 milliárd forintos zárolást rendel el az egyes minisztériumoknál. Az még érdekesebbé teszi ezt a döntést, hogy a miniszterelnök korábban még arról beszélt a központi közigazgatáson már nem lehet további megszorításokat elvégezni, mivel kimerültek a tartalékok.

Pedig ezzel az eszközzel már februárban is élt a pénzügyi adminisztráció, amikor a nemzetközi gazdasági környezet bizonytalanságára hivatkozva 250 milliárd forintos zárolást rendeletek el a költségvetési fejezeteknél. Végül ez a zárolás elvonássá változott, hiszen még a nyári parlamenti ülésszak végén módosították az ez évi költségvetési törvényt, ahol csökkentették a tárcák számára rendelkezésre álló pénzügyi kereteket.

A mostani zárolás a már korábban kialakult nehéz pénzügyi helyzetet teszi szinte kezelhetetlenné. Miután az évből lényegében három hónap van hátra, ezáltal a források feletti politikai és gyakran érdemi döntések már megszülettek. Minimális tartalékok lehetnek a személyi kiadások terén, mivel a tárcák és háttérintézményeik valószínűleg a 250 milliárd forintos zárolási körben ezeket a mozgástereket felhasználták. Létszámleépítésekkel megtakarításokat pedig már lehetetlen ez évben hozniuk a minisztereknek. Ebből következően nem marad más, mint a korábbi döntéseiket felülvizsgálják, és akár meghirdetett pályázatokat (ezek száma amúgy is minimális) vonnak vissza, vagy támogatási szerződéseket tárgyalnak újra.

Az is csökkenti az egyes miniszterek mozgásterét, hogy a zárolás során a korábbihoz hasonlóan meghatározta azokat az előirányzatokat, amelyeket nem lehet csökkenteni. Ezekkel tehát nem számolhatnak, mint lehetséges megtakarítást hozó terület.

Lehet, hogy mégsem 100 milliárd az idei probléma?

A kormány mostani döntése kétféleképpen értékelhető. Az első verzió, hogy a korábban bejelentett 100 milliárd forintos megtakarítási csomag nem nyújt elegendő fedezetet az idei költségvetési hiány betartására. Ezáltal újabb intézkedésekre volt szükség. Ebben az esetben láthatólag a kabinet inkább 140 milliárd forint körüli problémát igyekszik kezelni.

A második verzió, hogy a korábbi 100 milliárd forintos csomag tarthatóságába vetett hite csökkent a kabinetnek. Azaz nem látják biztosítottnak, hogy a szoft intézkedések, mint a 40 milliárd forinttal több ÁFA bevétel és a 40 milliárd forintos megtakarítás a beszerzési stopból hozza a kívánt hatást. Olyan lépesek kellettek tehát, amelyek végén biztosabbnak látszik, hogy a tervezett hiánycél közelíteni fog a valóságoshoz.

A Policy Agenda számításai szerint inkább a második verzió tűnik esélyesnek. Azaz a kormány továbbra is kitart amellett, hogy 100 milliárd forinttal romlott a költségvetés pozíciója a vártnál kisebb gazdasági növekedés miatt, és ezt a lyukat próbálja mindenáron befoltozni. Az pedig az időközben végzett számításokból látták, hogy a korábbi döntések nem hozzák azt a nagyságrendet, amit elvárnak tőlük. Kérdés a zárolások kapcsán az is, hogy a feszített őszi menetrend miatt ezen intézkedések által kiváltott kisebb politikai konfliktusok mennyire lesznek hatással a közhangulatra, amennyiben ugyanis programokat, támogatásokat állítanak le egyes tárcák, akkor ezeknek a hatása gyorsan jelentkezhet a választók között.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG