Az európai pénzügyi rendszer likviditásának támogatást szolgáló intézkedések bejelentésével az Európai Központi Bank lélegzetvételnyi időhöz juttatta a kontinens politikusait, akik így rendezhetik soraikat. A folyamat első lépését végül is az Európai Bankfelügyelet tette meg. A piac intelligenciáját enyhén szólva sértő két sorozat banki stressz teszt után kimondható, hogy ezúttal valami más történik. A Bankfelügyelet azt próbálja ugyanis megállapítani, valóban szüksége van-e az európai bankoknak feltőkésítésre, ha a szuverén adósságok átütemezése alaposan megkopasztja őket - olvashaó a Saxo Bank elemzésében.
Ebből fog ugyanis az Európai Unió pontosabb képet kapni a bankszektor finanszírozási igényéről. Németország és Franciaország egyértelműen tanácstalan, hogy a feltőkésítés melyik módját alkalmazza, és erre jó oka van: Németország pénzügyileg elég muszklis ahhoz, hogy saját bankjait feltőkésítse, ám a franciák hasonló lépése veszélyeztetné az ország "tripla A" besorolását. Itt kerül a képbe a Nemzetközi Valutaalap, mivel Kína és az USA azon nyugtalankodik, micsoda kockázatot jelentenek az európai problémák a globális növekedés szempontjából, ezért a két ország készen áll az összehangolt akcióra. Azaz, hajlandó Európa erőfeszítéseit saját önös érdekéből akár a Valutaalap tőkéjének megemelése árán is támogatni.
A 2012 évi lassú növekedés még mindig vonzó
A Saxo Bank elemzése szerint a legérdekesebb, hogy a piac határozottan ellenállt az 1 100 szint áttörésének, és máris elkezdte beárazni azt a tényt, hogy amennyiben Európa megtalálja a kiutat a bankrendszert közvetlenül fenyegető veszélyekre, akkor a globális növekedés nem szenvedhet akkora csorbát, mint amekkorára a piac csupán egy héttel ezelőtt számított. Ebből a logikából következik, hogy az S&P 500 esetében számítani lehet arra, hogy az árfolyam a csatornán belül akár a 1 175-1 185 körüli felső régióba is kerülhet egy későbbi visszatesztelés előtt. Ez azt jelenti, hogy a gyors emelkedő mozgás folytatódása előtt az S&P 500 index visszatesztel az 1 140/1 120 körül húzódó támasz szintjére.
Valóban, ha sikerül elkerülnünk azt a globális pénzügyi pangást, amely ma mindenkit foglalkoztat, akkor a befektetők hirtelen rádöbbenhetnek, hogy a 2012-re várt alacsony növekedési pálya dacára is vonzó a piac. A piac mindig először tüzel, aztán kérdez, ezért a fent vázolt forgatókönyvet számos bizonytalansági tényező övezi. Ha azonban a történet valóban az elvárásaink szerint alakul, a részvénypiacokon legalább néhány hétig akár erőteljes emelkedés tanúi is lehetünk.
Privátbankár