A és B kategória - csak az ár a különbség?
A válság nyomán nagy verseny alakult ki az irodapiacon az A- és B-kategóriás irodaházak között, azonban a bérleti díjak megfizethetősége miatt még mindig a B - kategóriás irodaházak vannak versenyelőnyben. Ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy noha az irodaházak jellemzői terén sok esetben nincs jelentős különbség a két kategória között, a bérlők elvárják, hogy a díjakban érezhető differenciák legyenek. Ezért lehet érdekes figyelni arra az üzemeltetőknek, hogy a B-kategóriás irodaházakat milyen üzemeltetési költség-környezet jellemzi.
Beruházásokkal lehet előremenekülni
A piacon tapasztalhetó árverseny miatt ma műár egyáltalán nem mindegy, hogy az üzemeltető mennyit tud spórolni az üzemeltetésen. Az Appenin vagyonkezelő társaság szerint például nemcsak az a cél, hogy a portfóliójukban lévő irodák kedvező kihasználtsággal menjenek, hanem az üzemeletetés minél hatékonyabb szintjének elérése is.
Székely Gábor (képünkön), az Appeninn Holding Nyrt. igazgató tanácsának elnöke szerint a bérlőkre terhelt üzemeltetési díj csökkentésével ki lehet védeni az irodabérleti díjakban az árversenyt.
Az eszközök ebben is korlátozottak. Vannak ugyanis olyan tételek, amelyek nem befolyásolhatóak, mint például a vízdíj, csatornadíj vagy az adók, azonban a befolyásolható üzemeltetési költségek terén jelentős megtakarítások érhetőek el egy-egy szerződés újratárgyalásával, szolgáltatók versenyeztetésével, az egyes üzemeltetési tételek áramvonalasításával, vagy középtávon megtérülő fejlesztésekkel.
Az Apennin egyik budai irodaházában a vízdíj, a szennyvízdíj és a hulladékszállítás is jelentősen, átlagosan 10%-kal drágult 2010-re az előző évhez képest. Ezzel szemben csak a szerződések újratárgyalásával a vásárolt gázdíj árából 22%-ot tudtak faragni, a karbantartásra fordított összeg összesen a felére esett, míg például az irodaszerek és nyomtatványok költéségét is több mint a harmadával tudták csökkenteni.
Székely Gábor elmondta, az egyik irodaházuk üzemeltetési költségeiben 2009-ről 2010-re 18%-os megtakarítást tudtak elérni, például a karbantartási költségek csökkentésével. Ezek a költségek bár egyenként kis tételnek számítanak, az üzemeltetés összes költségét tekintve figyelemreméltó csökkenést eredményeztek, a bérlői elégedettség fenntartása mellett.
Nemcsak a kiadások ésszerűsítésére van szükség, adott esetben a vállalkozónak a zsebébe kell nyúlnia: az energiatakarékossági beruházások hosszútávon megtérülnek. De mit is jelent ez a valóságban? Az Apennintől megtudtuk, hogy ők az egyik irodaházukba 11 millió forintért több légkamrás nyílászárókat építtetettek be. A fenntartási költségeken így jelenleg 300 ezer forintot spórolnak havonta, ami az 1 milliós rezsiköltségeket figyelembe véve majdnem 30%-os megtakarítás.
Privátbankár