.jpg)
Veres János pénzügyminiszter a múlt héten azt mondta, 2008-ban nem lesz adómérték-változás - így aligha kap helyet a környezetvédelmi tárca által javasolt öt új adónem a 2009-es "reformlistán".
Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke elmondása szerint azonban a Pénzügyminisztériummal folytatott egyeztetéseken ilyen konkrét javaslatok nem hangzottak el, csupán annak az igénye, hogy felül kell vizsgálni a környezetvédelmi adókat, és egy komplex, a mainál hatékonyabb rendszert kell kidolgozni. |
Megfontolják a fogyasztás mértéke alapján differenciált energia- és vízár bevezetését az ipari nagyfogyasztóknál, valamint emelkedne a vízkészletjárulék, az energiaadó, némi súlyponteltolás mellett a regisztrációs adó, valamint a dohánytermékek és az üzemanyagok jövedéki adója. A Pénzügyminisztériummal folytatott egyeztetéseken azonban csupán az hangzott el, hogy felül kell vizsgálni a környezetvédelmi adókat, és egy komplex, a mainál hatékonyabb rendszert kidolgozni.
Az MGyOSz szerint a szándék jó, de a hatás akár az ellenkezője is lehet, ha a cégek az adót az egyébként esetleg zöldebb technológiák megvásárlására szánt összegekből fizetik meg. Ráadásul nemzetközi összehasonlításban is túl sok lenne a zöldadónem.
Az már biztosan az adórendszer zöldítése, illetve fehérítése irányába hat, hogy a termékdíjjal kapcsolatos ügyek jövőre átkerülnek az APEH-tól a vámhatósághoz. A PM a hatékonyabb ellenőrzéstől 8-10 milliárdos pluszbevételre számít - az adóhatóság eddig nemigen ment a termékdíjat nem bevalló vállalkozások után. Az elmúlt években néhány százmilliós, tavaly félmilliárdos hiányt tárt fel ezen a területen az APEH, több mint ezer ellenőrzést végeztek, és nagyjából ezek 15 százalékánál találtak szabálytalanságot - írja a Népszabadság.
Nincs mód adócsökkentésre
Ötmilliárdhoz közelít a visszatérített regadó
Hét év, négy csomag, 100 milliárd
Fodor mindent megtesz az erőmű ellen
Fidesz: alakul a negyedik Gyurcsány-csomag