Gábor Edina, az Országos Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója szerint konkrét javaslat nincs a "szöveg-kép" cserére, most leginkább a nyilvános zárt helyeken történő teljes dohányzási tilalom van napirenden. A szakember kifejtette: amikor a cigarettás dobozokon megjelentek az elrettentő képek, például Kanadában, a becslések szerint 1-3 százalékkal esett vissza a cigaretta fogyasztása. Az elrettentő szöveg vagy kép visszatartó hatását egyébként nehéz számokban mérni, hiszen az egyes országok általában egy időben több szankciót vezetnek be a dohányzás visszaszorításáért - tette hozzá.
A főigazgató szerint inkább a dohánytermékekhez való hozzájutást kellene korlátozni. Gábor Edina úgy vélte, a várt hatást, tehát azt, hogy kevesebben gyújtsanak rá, azzal lehetne elérni, ha a cigaretta nem lenne "szem előtt", vagyis például a nagyobb áruházakban, boltokban nem a pénztárnál, hanem az üzlethelyiség egy eldugott sarkában árulnák a dohányárut. Mindig a kínálat erősíti a keresletet - mondta.
Az unió által ajánlott 42 kép között (csak ezek használhatók) vannak orvosi felvételek elrákosodott tüdőről, szájról, fogsorról, és szerepel olyan is, amelyen végstádiumban lévő rákos beteg látható lélegeztető gépre kapcsolva, vagy férfi holttest, orvosi kendővel letakart arccal, alatta a szöveg: "a dohányosok korábban halnak".
Magyarországon becslések szerint mintegy hárommillióan dohányoznak. |
Nagy-Britanniában - Európában elsőként - október elején vezették be, hogy a dohányzás egészségügyi következményeit bemutató, szándékosan sokkoló fényképekkel kell ellátni az ott forgalomba kerülő cigaretták csomagolását. Gábor Edina a sokkoló képekkel kapcsolatban megfogalmazta azt a véleményét, miszerint figyelemmel kell lenni azokra is, akik nem dohányoznak és nem is szeretnének "szörnyű" felvételeket látni a dobozokon.
A dohányzás visszaszorítására irányuló kezdeményezések ugyanakkor hosszú távon kifizetődőek - véli a szakember. A dohányzás okozta megbetegedések kezelése és a munkából történő kiesés például kétszer-háromszor nagyobb kiadást jelent, mint a dohánytermékekből befolyó adók mértéke, azonban a nemdohányzásból származó "haszon" máshol is megtérül, mint ahol az adóbevételek keletkeznek.
Csikkes csekkek: lerántották a leplet a sztárokról
Gutaütést kaphatunk a cigifüsttől
Ez lesz a vége, ha egy terhes nő dohányzik
Horvát harc a dohányzás ellen
A passzív férfiak hamarabb halnak
Cigi: a nők leginkább magukat szivatják
MTI