A felsőoktatásról szóló törvény értelmében a hallgató hallgatói munkadíj keretében akkor végezhet munkát, ha hallgatói munkaszerződést kötöttek vele - olvasható az APEH e tárgyban közzétett tájékoztatójában. A tájékoztató szerint a hallgatói munkaszerződéssel munkát végző személy a TB szempontjából biztosítottnak számít. A járulékokat a hallgató részére kifizetett járulékalapot képező jövedelem után kell megfizetni.
A hallgatói munkadíj után mind a 29 százalékos mértékű társadalombiztosítási, mind az egyéni járulékokat (9,5 százalék nyugdíjjárulék, 6 százalék egészségbiztosítási járulék) meg kell fizetni. Mivel a hallgatói munkadíj keresetnek minősül, ezért alapját képezi a 3 százalékos munkaadói és 1,5 százalékos munkavállalói járuléknak is - ál a tájékoztatóban.
Lakásvásárlás akár 0% önerővel, június 30-áig jelentősen csökkentett egyszeri költséggekkel! |
Ebben az esetben pedig a törvény nem írja elő olyan jogviszony létesítését, amely biztosítással és járulékfizetési kötelezettséggel járna. Ebből következően a szakmai gyakorlaton résztvevő hallgatónak járó munkadíj után nem kell járulékokat fizetni - olvasható az adóható honlapján.
Diákhitel: a többség egyszerre kéri a pénzt
Nem lesz tandíj, se így, se úgy
Az APEH kopogtat a nemfizető diákhiteleseknél
Privátbankár