Jó napja volt a tőzsdének
A részvénypiac forgalma 49,4 milliárd forint volt, a vezető részvények erősödtek az előző napi záráshoz viszonyítva. A BUMIX 60,89 pontos emelkedéssel 3.332,19 ponton zárt szerdán, ez az előző napi záráshoz képest 1,86 százalékos erősödés.
Szatmári Tamás, a Raiffeisen Bank üzletkötője szerint a pozitív nemzetközi hangulatnak köszönhetően emelkedtek az árfolyamok a budapesti börzén. Másrészt a közelmúltban tapasztalt esések pozitív korrekciója történt a BÉT-en - tette hozzá. Az üzletkötő elmondta, hogy emelkedtek a nyugat-európai tőzsdék is, a régióban a magyar "teljesítmény" átlagosnak mondható.
Az amerikai tőzsdeindexek pénteken azt követően ugrottak fel hirtelen, hogy az amerikai Fed csökkentette a bankoknak nyújtott hitelkamatát. A Fed pénteken váratlanul fél százalékponttal 5,75 százalékosra csökkentette diszkont rátáját, azt a kamatot, amit közvetlen hiteleire a bankok felé számol fel. A Fed alapkamata továbbra is 5,25 százalék.
A Mol árfolyama 1.070 forinttal, 4,25 százalékkal 26.270 forintra emelkedett. Forgalma 15,99 milliárd forint volt.
Az OTP részvények ára 205 forinttal, 2,41 százalékkal 8.705 forintra nőtt, forgalma 25,3 milliárd forintot tett ki.
A Richter 3,97 milliárd forintos forgalom mellett 430 forinttal, 1,21 százalékkal 36.000 forintra erősödött.
Az Egis viszont 70 forinttal, 0,32 százalékkal 21.625 forintra gyengült, több mint 104 millió forintos forgalom mellett.
A Magyar Telekom árfolyama 16 forinttal, 1,76 százalékkal 927 forintra nőtt, forgalma 1,99 milliárd forintot tett ki.
London és Frankfurt is emelkedéssel zárt
Jelentős emelkedéssel végeztek szerdán a vezető európai tőzsdeindexek, ám ennek külön okai voltak Londonban, illetve Frankfurtban. A londoni FTSE-100 index 1,8 százalékos emelkedése elsősorban a bányaipari részvényeknek köszönhető, Frankfurtban a DAX-30 mutató 1 százalékkal attól ment fel elsősorban attól, hogy a befektetők közeli Fed-kamatcsökkentést várnak. Ez a várakozás egyébként általában jellemezte a részvénypiacokat.
Londonban a befektetők megismerhették a világ vezető bányavállalata, a londoni tőzsdén is jegyzett BHP Billiton éves eredményjelentését, amiben csaknem 30 százalékos javulásról számolt be. Ez a tény 4,9 százalékkal húzta fel a bányatársaság részvényének árfolyamát, de a többi bányavállalat részvénye ennél nagyobb arányban drágult(például a Rio Tinto 6,8 százalékkal). Ráadásul az olajipari papírok ára is felment. De nagy árfolyami nyeresége volt az ingatlanos cégeknek, számos szolgáltató csoportnak. Mindezekkel szemben csak a British Telecom, a Vodafone és egy energiaszolgáltatói részvény árfolyama esett szerdán Londonban.
Frankfurtban a TUI lett a nyertes 5,16 százalékos drágulással. A Dean hurrikán a jelek szerint nem vágja agyon a nagy turisztikai vállalkozás üzletét a fő közép-amerikai nyaralóhelyeken. A MAN és a DaimlerChrysler részvény is nagy nyertese lett a napnak, árfolyamuk 3,95 és 3,6 százalékkal ugrott fel, utóbbinak a likviditását kedvezően érintő tervek szivárogtak ki. Az Infoneon áramtakarékos chipet fejleszt: részvénye 2,76 százalékkal drágult. Több mint 2 százalékkal drágult a Continental is. Nagyobb árfolyami vesztesége csak a Fresenius orvostechnikai vállallat részvényének volt (-1,9 százalék) szerdán.
Friss tőzsdei árfolyamok
Legfrissebb devizaárfolyamok
MTI