A szóvivő közlése szerint az Európai Bizottság elismerően szól a tagállamok által elért eredményről, mely szerint három egymás utáni időszakban az EU belső piaci szabályainak "átültetési deficitje" egyszázalékos volt. (Az átültetési deficit a hatályos EU-s irányelvek azon része, melyet a tagállamok nem, vagy hiányosan ültettek át.)
Magyarországról szólva kifejti, a csatlakozás utáni két évben növekvő tendenciát mutatott az "átültetési deficit", azonban 2007 júliusától kezde ez folyamatosan csökkent. Az eredménytábla alapján Magyarország minden több éve lejárt irányelvet átültetett. A következő féléves időszakot vizsgálva megállapítható: ahhoz, hogy uniós szinten az "átültetési deficit" továbbra is egy százalék alatt maradhasson, a tagállamoknak átlagosan 17 irányelvet kell átültetniük, Magyarországnak 11-et - írta.
Mátrai Zsuzsanna rámutatott ugyanakkor arra is, hogy az át nem ültetett irányelvek számát összeadva a nem megfelelően átültetett irányelvek számával romlik az összkép: az időben történő és helyes átültetést együttesen vizsgálva az EU átlagos "átültetési deficitje" 1,8 százalékra emelkedik. Magyarország ebben a tekintetben a középmezőnyben helyezkedik el.
A belső piaci szabályok nem megfelelő átültetése, illetve alkalmazása miatt a bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat a tagállamok ellen. Érdekesség, hogy jelenleg a 2004-ben csatlakozott "EU-10 tagállamok" ellen háromszor kevesebb kötelezettségszegési eljárás van folyamatban, mint a "régi tagállamok, az EU-15-ök" ellen. Magyarország ellen idén júliusban 28 belső piaci vonatkozású kötelezettségszegési eljárás van folyamatban, ami jóval a tagállami átlag alatti eredmény - zárul a külügyi szóvivő közleménye.
Elkapjuk a külföldi szabálysértőket
Októbertől seperc alatt nyithatunk egy boltot
Mire készül a kormány a második félévben?
A pénztárak már csak az eurót fogják érteni jövőre
Hatékonyabb fogyasztóvédelem az EU-tól
MTI