.jpg)
Göndör István kitért arra, hogy a szállásköltség térítését csak számla és szerződés ellenében fizetné az Országgyűlés hivatala. Az előterjesztés az alapdíj-kiegészítésről úgy rendelkezik, hogy például egy Budapesttől 250 kilométernél távolabb élő honatya a képviselői alapdíj ötven százalékát kapná.
Göndör István kitért arra, hogy a törvényjavaslat szigorú összeférhetetlenségi szabályokat vezetne be, rendezné a képviselői vagyonnyilatkozat és a személyijövedelemadó-bevallás nyilvánosságának kérdését, bevezetné az úgynevezett közszolgálati járadékot, valamint rendelkezne az országgyűlési képviselők nyugdíjazásáról és az állami vezető képviselők javadalmazásáról.
A képviselő emlékeztetett arra, hogy a jelenlegi képviselői javadalmazás olyan visszás helyzeteket alakított ki, mint amikor egy képviselő nettó jövedelme magasabb volt, mint a bruttó. Ez azért is lehetett, mert a nettó jövedelem többsége a költségtérítésből származott - magyarázta Göndör István.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a képviselői munkáért nem jár prémium. "Aki ezt a munkát tisztességen végzi, napi tíz-tizenkét órát dolgozik" - emelte ki Göndör István, hozzátéve, hogy nyitott a módosító javaslatok befogadására.
Kovács Tibor (MSZP) frakciója részéről támogatta a javaslatot. Az előterjesztés azt célozza, hogy minden egyes forint, amit a képviselők kapnak, az adófizetés alapjául szolgáljon - húzta alá a szocialista frakcióvezető-helyettes. A költségtérítéssel összefüggésben arról beszélt, hogy a lakhatási támogatást számlával és szerződéssel kell igazolni, majd az Országgyűlés hivatala közvetlenül a bérbeadónak utalná a költségtérítés összegét. Hozzátette: ez így tiszta és átlátható.
Kovács Tibor visszautasította azt az ellenzék által korábban hangoztatott felvetést, hogy a javaslat növelné a képviselők fizetését. Ezzel kapcsolatosan arra kérte az ellenzéket, ne illesse igaztalan vádakkal az előterjesztőt.
A fideszes Répássy Róbert azt mondta a javaslatról, hogy kifejezetten a képviselők korrumpálását jelenti, ezért pártja azt nem támogatja. Szavai szerint az előterjesztés értelmében egy "átlagos", egy bizottságban dolgozó képviselő 827 ezer forintot kapna munkájáért, az átlagkereset pedig 800 ezer és 1,4 millió forint között mozogna. Mindez 2,5 milliárd forinttal növelné meg az Országgyűlés kiadásait - tette hozzá az ellenzéki párt politikusa.
A Fidesz frakcióvezető-helyettesének felszólalása kétperces, indulatoktól sem mentes hozzászólások egész sorát váltotta ki. Kovács Tibor azt mondta, hazug és álságos a Fidesz álláspontja. Egy szó sem igaz abból, amit Répássy Róbert mondott! - közölte az MSZP-s képviselő.
Erre viszont a kereszténydemokrata Rubovszky György reagált, mondván, a törvényjavaslat úgy rossz, ahogy van.
Egy forinttal sem emelkedne a képviselők fizetése - hangsúlyozta az MSZP-s Bókay Endre. Szavaira Répássy Róbert felháborítónak és erkölcstelennek nevezte, hogy a szocialisták 2008. január 1-jétől egymilliós képviselői fizetéseket vezetnének be.
Szabó Zoltán (MSZP) viszont a fideszes politikus állítását nevezte felháborítónak, vérlázítónak és képmutatónak. Hozzátette: 650 ezer forint lenne a képviselői juttatás.
Hock Zoltán (MDF) azt prognosztizálta, hogy nem születik törvény a javaslatból. A képviselő kiforratlannak és "hirtelen felindultságból elkövetettnek" minősítette a javaslatot. Megismételte pártja korábbi javaslatát, amikor felkérték a Fideszt és az MSZP-t, hogy minden ezekben a témákban a parlamenthez benyújtott népszavazási kezdeményezésüket vonják vissza. Ezután "élhető, emészthető időpontot meghatározva" állapodjanak meg a témában. Az MDF a jövő év május 31-ét tartaná megfelelő időpontnak.
Havi 660 ezer: tripláznák a képviselők fizetését!
Gyurcsány 800 ezres képviselői fizetést szeretne
Ellenőrizhetetlen tízmilliók a képviselőknek
MTI