Az amerikai jegybankrendszer (Fed) múlt szerdai intézkedése - jövő június végéig 600 milliárd dollár új pénzt pumpál a pénzügyi rendszerbe, és korábbi kintlevőségei törlesztéséből is visszaforgat 250-300 milliárd dollárt a piacra - jó hangulatot keltett, táplálta az eddiginél gyorsabb gazdasági föllendülés reményét az Egyesült Államokban.
Az intézkedés megint gyengítette a dollárt, ami jó hír az amerikai exportőröknek, ám nem jó az európaiaknak. A hét végén azonban megfékezték a fő devizapiaci irányzatokat a legfrissebb hírek, miszerint milyen nehezen birkózik az ír kormány az ország jövő évi, keményen megszorító költségvetésének tervezésével. Az ír állampapír hozamfelára rekordra nőtt a német Bundhoz képest. Ezek a hírek megviselték a spanyol, a portugál, a görög kötvénypiacot is, így az euró aláhanyatlott a csütörtökön elért új, kilenc és félhavi csúcsáról, és a részvénypiacok is lassítottak. A dollárt az amerikai munkahelyek októberi szaporodásáról megjelent adatok is támogatták, az euró kissé gyengült. Közben Angela Merkel német kancellár értésre adta: a G20 következő csúcstalálkozóján nem fogja szó nélkül hagyni a Fed pénzügypolitikáját, amely egyértelműen rontja a dollár árfolyamát.
Kövesse valós időben a piacokat! Real-time deviza-, hazai és külföldi részvény-, árupiaci és indexalapú CFD árfolyamok ingyenes hozzáféréssel a nap 24 órájában! Kattintson!
Így a jövő hét még enyhe fellendülés jegyében telhet a legtöbb elemző szerint, de sok a figyelmeztetés a lehetséges buktatókra is.
A legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvények FTSEurofirst 300-as mutatója pénteken 0,38 százalékos javulással 1111,28 ponton végzett - április közepe óta a legmagasabban -, 2,27 százalékkal erősebben, mint az előző hét végén, az előző heti, 0,11 visszaesés után. Most 6,27 százalékkal jobb, mint tavaly év végén. Az idén eddig 1.115,03 pont (április 16-án) és 939,64 pont (május 25-én) volt a két szélső értéke, amikor 18 havi csúcson, majd kilenchavi mélységben volt. Történelmi mélypontját tavaly, 2009. március 9-én érte el, 645,50 ponton. A tavalyi évet 25,7 százalékkal magasabban végezte, mint 2008-at, amikor - története legrosszabb évében - 44,78 százalékot zuhant.
A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100-as és a frankfurti DAX-30-as csütörtökön és pénteken kétéves csúcsot döntött.
A jövő hét nem bővelkedik iránymutató adatokban a tengerentúl. Az Egyesült Államokban szerdán jelenik meg az új munkanélkülisegély-kérelmek heti statisztikája és az amerikai külkereskedelem szeptemberi alakulásának adatsora.
Európában a fontosabb adatok között lesz hétfőn a német ipari termelés és a külkereskedelem szeptemberi statisztikája, kedden a német feldolgozóipar szeptemberi teljesítménye és az októberi infláció végleges adata szintén Németországból, szerdán az Ifo gazdaságkutató intézet euróövezeti gazdasági hangulatmutatója a mostani negyedévre. Csütörtökön az EU gazdasági és pénzügyminiszterei tárgyalnak. Pénteken megjelenik a harmadik negyedévi EU-beli, euróövezeti, német, francia, olasz, görög, portugál, cseh, szlovák és román GDP előzetes adata.
Magyarországon a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn teszi közzé az államháztartás októberi előzetes adatait. A Központi Statisztikai Hivatal hétfőn közli az adatokat a kereskedelmi szálláshelyek szeptemberi forgalmáról, kedden következnek a szeptemberi külkereskedelmi termékforgalom előzetes számai, csütörtökön az októberi infláció, pénteken a harmadik negyedévi GDP előzetes adata.
A világ- vagy európai szinten irányadó tőzsdei cégek közül hétfőn az orosz Gazprom közli második negyedévi eredményeit IFRS szerint, kedden a brit Vodafone mobiltelefon társaság, a dán Carlsberg söripari csoport, a cseh CEZ energiavállalat, a német Munich Re viszontbiztosító, az olasz Intesa Sanpaolo SpA bankcsoport, szerdán az osztrák OMV olaj- és gázipari társaság, a német Allianz biztosító, a holland ING pénzügyi csoport, az olasz UniCredit bankcsoport, a belga KBC bankcsoport, az osztrák Strabag építővállalat, a svájci Holcim cementgyártó, a német E.ON energiaszolgáltató, csütörtökön a német Hochtief építő- és repülőtér-üzemeltető vállalat, a német Siemens művek, a német RWE energiaszolgáltató, pénteken a nyugat-európai EADS légi- és űripari vállalat számol be harmadik negyedévi, illetve első háromnegyed évi eredményeiről. A magyar cégek közül szerdán a Richter Gedeon és az EGIS gyógyszergyár, pénteken az OTP Bank ad ki eredménybeszámolót.
MTI