
Az árucsere-forgalom 80-85 százalékát a gépek és berendezések adják, de például az idén, az eddig rendelkezésre álló adatok szerint jelentősen megemelkedett a magyar agrártermékek kiszállítása Romániába.
Orosz Tivadar, a békéscsabai székhelyű, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara égisze alatt a "90-es évek végén megalakult magyar-román tagozat elnöke elmondta: információi szerint a magyar tulajdonnal működő vállalkozások száma meghaladja a hatezret Romániában, ugyanakkor a legújabb trendek szerint a magyar vállalkozások már kevéssé a vállalatalapítást helyezik előtérbe. Inkább Magyarországról próbálnak a helyszínen vállalkozni. A tagozat közvetlenül mintegy 200, a román piacon érdekelt magyar vállalkozással áll szoros kapcsolatban és látja el őket kereskedelmi, jogi, valamin üzleti információkkal.
Orosz Tivadar fontosnak nevezte, hogy a határ mentén dolgozó vállalkozások megtalálják a számításaikat a kétoldalú kapcsolatok bővülése során. Mint mondta a 2007 és 2013 közötti időszakban a határmenti megyék együttműködésére 240 millió eurós uniós forrás áll majd rendelkezésre, s ezt a elehetőséget a vállalkozóknak is ki kell használniuk.
Farkas Zoltán, a Békés Megyei Önkormányzat alelnöke hangsúlyozta, hogy Békésnek már létező együttműködési megállapodása van Arad és Bihar megyékkel, s az aradiakkal például már eljutottak odáig, hogy a magyar-román kormányülésre már egy közös projektlistával is meg tudtak jelenni. Az alelnök ezek közé sorolta például a határ két oldalán lévő folyami közúti hidak felújítását, valamint a turizmus közös fejlesztését.
A Petrom a legértékesebb román vállalat
Az eurómilliárdok Romániába mennek
Hogyan éreznek a határon túli magyarok? - Kutatás
Rekordszinten a magyar-román kereskedelmi forgalom
MTI