.jpg)
A találkozón Miller elmondta: Kazahsztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán döntése, hogy a jövő évtől európai árakon adja a gázt, "végleges és megváltoztathatatlan", és ez nem könnyű helyzetbe hozza a Gazpromot, ugyanakkor az orosz óriás úgy ítéli meg, hogy megfelelő időben vetették fel a kérdést.
Hozzátette, hogy a Gazprom a hagyományos nyugat-európai partnerekkel hosszú távú szerződések alapján működik együtt, amelyek közül nem egy 2030-ig és még azon túl is érvényes, s ezek teljességgel előre látható feltételeket teremtenek. A volt Szovjetunió országaival azonban csak fokozatosan térnek át a piaci elvek érvényesítésére az árképzésben és általában a munkában.
Hangsúlyozta: a Gazprom nagyobb perspektívát lát az orosz, mint a külföldi piacban, itt ugyanis gyorsabban növekszik a szükséglet, mint Európában. "A tőkebeáramlás olyan mértékű, hogy a szükséglet növekedése felülmúlja még az alig egy éve készült előrejelzést is, ezért jelenleg a Gazprom fő prioritása a belső piac" - mondta.
Hozzátette: Nyugat-Európában a gázt drágítja a szállítás költsége, ezért Oroszországban mindig jóval olcsóbb lesz a földgáz. Ennek ellenére a jelek arra utalnak, hogy az árnövekedés az orosz felhasználóknál is a takarékosság irányába hat, de e hatás eredménye csak 12-13 év múlva várható.
A Gazprom tavaly még ezer köbméterenként 310 dollárról beszélt az idei európai átlagárat említve, majd decemberben előrejelzését már 380 dollár körülire felfelé módosította. Azt a Gazprom vezérigazgatója is elismerte, hogy jelenleg az európai ár máris átlépte a 370 dollárt, feltételezésük szerint a 2008-as átlagár 378 dollár lesz, de akár a 400 dollárt is elérheti.
Beváltotta fenyegetését a Gazprom
Gázáremelés: plusz 800 forint háztartásonként (hanganyag)
Áramlatos visszhangok
Putyinék kicsit élezték nyelvüket a Nabuccón
A Gazprom megint nekiesett Kijevnek
Mégis lesz gázáremelés?
MTI