A grafikonok, a piaci hírek és a vállalati adottságok mellett a nagynevű befektetési guruk döntései is befolyásolják a nemzetközi értékpapírpiacokon önállóan kereskedő kisbefektetőket. A KBC Equitas ügyfelei közül is sokan követték az USA egyik leggazdagabb emberének számító Buffett részvényvásárlását, aminek következtében jócskán megugrott az online befektetési szolgáltatónál lévő Bank of America (BofA) részvényállomány.
Ugyanakkor a hazai kisbefektetők szemfülességét bizonyítja, hogy sokan közülük a részvényvásárlással megelőzték Buffettet, s már akkor venni kezdték a bank értékpapírjait, amikor a piaci bizonytalanság morzsolni kezdte árfolyamát. Ők azonnal profitálhattak Buffett befektetési cége, a Berkshire Hathaway részvényvásárlásának bejelentéséből és a részvények aznapi 10 százalékos emelkedéséből.
Jellemző kisbefektetői stratégia a guruk portfólióinak másolása és sokszor kifizetődő is, hiszen például Soros György vagy Warren Buffett befektetései hosszú távon, következetesen termeltek ki magas éves átlaghozamot - véli Takács Szabolcs, a KBC Equitas üzletfejlesztési igazgatója. Emlékezetesen magas hozamot hozott Buffettnek az a 2008. októberi döntése, amikor 230 millió dollárért megvette az elektromos autógyártással foglalkozó BYD Auto anyavállalatának 10 százaléknyi részvénypakettjét. Befektetésén egy év alatt 500 százalékos hozamot ért el. Az sem véletlen, hogy Soros György idén először bekerült a 10 leggazdagabb amaerikai elitklubjába: a magyar származású guru egy év alatt 7,8 milliárd dollárral gyarapította vagyonát.
Névjegy
A kalauzhalak (Naucrates ductor) a cápák, ráják és tengeri teknősök köré gyűlnek. A gazdaállatok élősködőit és táplálékának maradékait fogyasztják el. A kalauzhalak ivadékai a medúzákkkal és a sodródó algákkal úsznak. E halak néha a hajókat is követik. A cápák csak ritka esetben falják fel kisebb követőiket. A kapcsolatuk olyan szoros, hogy a kalauzhalak fiatalabbja beúszik a cápák szájába, hogy azok fogát megtisztítsa. Forrás: Wikipedia |
Takács Szabolcs felhívta ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy a nagybefektetők döntéseiről a nyilvánosság sokszor csak jelentős időbeli késéssel értesül. Ezen kívül a nagyok megtehetik, hogy olyan eszközökbe és olyan feltételekkel fektessenek be, amelyek elérhetetlenek az átlag befektetők számára. A legutóbbi BofA tranzakció keretében Buffett sem azokat a törzsrészvényeket vásárolta, amelyekhez egyébként a kisbefektetők hozzáférnek, hanem speciális, évi 6 százalékos osztalékra jogosító, elsőbbségi részvényeket. A garantáltan magas hozamért cserébe a befektetési guru nevét adta a céghez, ami pedig világszerte erősítette a többi befektető cégbe vetett bizalmát. Erre most szüksége is volt a Bank of Americanak, hiszen nem sokkal korábban tőkehiányt jósló hírek jelentek meg róla a piacokon.
Ahogy arról egy korábbi cikkünkben megemlékeztünk, a tőzsdei nagyhalakkal nem mindig indulnak egyenlő esélyekkel a kisbefektetők - a felügyelet azonban résen van, és igyekszik időben elcsípni a tiltott bennfentes kereskedőket, sokszor milliós nagyságrendű bírsággal "honorálva" a próbálkozást. Mind Rahimkulov, mind pedig Soros György is akadt már fenn a PSZÁF hálóján. |
„A nagybefektetők döntései értékes információként vehetők figyelembe a kisebb tőkével rendelkező hazai megtakarítók számára is, ám lényeges szempont az adott konstrukció ismerete is, és ami még ennél is fontosabb, a guru piaci viselkedése inkább megerősítésként szolgáljon, pusztán erre nem biztos, hogy megéri befektetési döntést alapozni” – tette hozzá a KBC Equitas üzletfejlesztési igazgatója.
Privátbankár