.jpg)
Regőczi Miklós, a BKV vezérigazgató-helyettese az Indexnek azt mondta, a közlekedési vállalat írásos javaslattal készült vasárnapra. A szakszervezetek vezetői ezt elemezték hosszú órákon át. Regőczi szerint a béremeléssel nem lépik át az Országos Érdekegyeztető Tanács által a közszférában javasolt 8 százalékot, és mindenképpen az üzleti terv keretein belül maradnak a tulajdonos főváros elvárásának megfelelően.
A BKV vezetősége és a szakszervezetek képviselői július 2-a óta folytattak tárgyalásokat az idei bérfejlesztésről. A vállalat az év elején személyenként és havonta 15 ezer forintos béremelésben állapodott meg a szakszervezetekkel, de Antal Attila vezérigazgató ígéretet tett arra, hogy fél év múlva újra tárgyalóasztalhoz ülnek. Miután a BKV Zrt. menedzsmentje a második félévre is személyenként és havonta átlagosan 15 ezer forintos bérfejlesztést ajánlott, a szakszervezetek ezt elutasították.
A menetrendek átszerkesztésével tud forrást biztosítani a BKV Zrt. a béremelésre - mondta Regőczi Miklós, a társaság vezérigazgató-helyettese a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában hétfőn. A munkáltató a holtidők felhasználásával, hatékonyságnöveléssel biztosítjaa béremeléshez szükséges összeget - mondta a vezérigazgató. A BKV dolgozói az idei évben egyszeri 12 ezer forintos jutalmat, illetve hatezer forintos törzsbérfejlesztést, jövőre pedig 7100 forintos törzsbérfejlesztést kapnak - ismertette a vezető. Hozzátette: az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) jövő évi ajánlása után "annak a felső plafonját automatikusan egész évre kiterjedően átlagban megkapja minden dolgozó". |
A szakszervezetek az év elején tárgyalás nélkül elfogadott személyenkénti havi 15 ezer forintos béremelésen kívül még hat százalékos, vagyis 12 ezer forintos bérfejlesztést szorgalmaztak. A BKV vezetősége egy öt pontból álló javaslatot juttatott el a szakszervezetekhez, amelyben egyebek mellett garantálta, hogy az első félévben megkötött bérmegállapodást a második félévben is teljesíti. A vállat továbbá 80 százalékban állapította meg a sztrájk idején nyújtandó elégséges szolgáltatást, vagyis, hogy a járatsűrűség csak 20 százalékkal csökkenhet a sztrájk idején. A szakszervezetek ezt elutasították, és teljes munkabeszüntetést javasoltak üzemkezdettől délután 13 óráig. Mivel a felek nem tudtak megegyezni a minimális szolgáltatás mértékében, a BKV álláshirdetést adott fel, amelyben buszvezetőket keresett a szeptember 4-re meghirdetett sztrájk idejére.
A tárgyalások folytatásában a szakszervezetek a metró, a HÉV és a fogaskerekű esetében 20 százalékos minimális szolgáltatást javasoltak, míg a busz, a villamos és a troli esetében azt ajánlották a BKV vezetésének, hogy az esetleges szeptember 4-i sztrájk alatt csak óránként induljanak a járatok.
Válaszul a BKV Zrt. két és fél százalékos, október 1-jétől folyósítandó további bérfejlesztést ígért, amelyet 2008. december 31-ig további 3 százalékos bérfejlesztéssel egészítenének ki. Ez utóbbit a kollektív szerződésben szereplő egyéb megállapodások átcsoportosításával tervezték véghezvinni, egyszersmind bejelentették, hogy felhagynak a külsős járművezetők toborzásával. A vállalat legutóbb azt közölte, hogy enged a kilátásba helyezett sztrájk idejére szorgalmazott 80-90 százalékos elégséges szolgáltatásra tett javaslatából: először csúcsidőben 75, míg csúcsidőn kívül 60, majd csúcsidőben 66, azon kívül 50 százalékos minimális szolgáltatást javasoltak.
2005 februárjában hosszan elhúzódó tárgyalások után fogadták el a szakszervezetek a cégvezetés személyenkénti 16 ezer forintos béremelési javaslatát. Tavaly személyenként átlagosan 19 ezer forintos béremelés volt a cégnél. A BKV Zrt. erre az évre 15 milliárd forint veszteséggel számol, az első félévben mintegy 8 milliárd forint volt a veszteség.
Csere-bere fogadom a BKV-nál
A nagy trükk: csak a BKV nyer a szrájkkal?
Kártyázza el pénzét a BKV-nál! (hanganyag)
Átképeznék a közszférából elbocsátottakat
Security a BKV-n: 308 millióért
Bíróságon támadják a BKV-t
Pszichológus és tanácsadó segíti a kirúgott BKV-dolgozókat
MTI