Lázár György professzor a veseátültetéssel kapcsolatban laikusoknak rendezett nyílt napon az MTI-nek elmondta: az Egyesült Államokban és több nyugat-európai országban nő az élődonoros átültetések aránya; ennek eredményei számos tekintetben jobbak, mint az agyhalál állapotában lévő donorból származó szervek transzplantációjáé.
Az élődonoros átültetés "népszerűsítése" érdekében indítottak tavaly év elején kampányt, amelynek eredményeként 2006-ban három ilyen műtétet végeztek. Ebben az esetben tervezett műtétről van szó, azaz ki lehet választani a donor személyét, lehet ellenőrizni, hogy az átadandó szerv valóban egészséges, és ha rokonok között történik az átültetés, akkor az immunológiai egyezés is sokkal jobb.
Szegeden adottak a személyi feltételek, hogy létrejöhessen a régió transzplantációs központja; az orvosok központokban szerzett tapasztalatainak köszönhető, hogy csaknem két évvel ezelőtt sikeres szívátültetést tudtak végrehajtani - mondta. Rámutatott: hasonlóképpen a tüdőátültetés személyi feltételei is adottak, és bízik abban, hogy előbb-utóbb a szív- és tüdőátültetés tárgyi feltételeit is meg tudják szerezni, amely elsősorban pénz kérdése.
Szenohradszky Pál, a Magyar Transzplantációs Társaság elnöke, a szegedi sebészeti klinika transzplantációs munkacsoportjának vezetője az MTI-vel közölte: azért is szervezték a nyílt napot, mert nem szeretnék, ha egyfajta mítosz venné körül a szervátültetéseket, mivel az már szinte rutinná vált beavatkozás, amelyet ugyanakkor nem rutinszerűen végeznek. A folyamat olajozottan működik, de fokozni kellene a transzplantációk számát.
Tájékoztatása szerint ma már nem szükséges donorigazolvány ahhoz, hogy valakinek a szerveit felhasználják. Az Országos Transzplantációs Nyilvántartó Központban nyilvántartják, hogy ki az, aki életében tiltakozott szervei átültetése ellen; ha egy ember nem szerepel ebben a regiszterben, akkor szervei elvben felhasználhatóak. Azért elviekben, mert a hozzátartozók sokszor tiltakoznak a szervdonáció ellen, így a donorok tíz százalékát el is veszítik.
Tavaly Magyarországon 296 "hagyományos" és 13 élődonoros átültetést végeztek, ebből összesen hatvanat Szegeden, amelyből három esetben élő donor szerveit használták fel - ismertette a szakember.
Évezredes hiedelem dőlt meg a fokhagymáról
E-receptekkel a félrekezelések ellen
Kemény tízezrekbe kerül majd az orvosválasztás?
Az elmúlt két évben minden rosszabb lett?