Washington a napokban két panaszt is benyújtott a Világkereskedelmi Szervezetnél (WTO) Kína ellen az amerikai könyvek, zeneszámok és filmek, CD-k és DVD-k illegális forgalmazása miatt. Kínában másolnak a világon a legnagyobb mennyiségben törvényellenesen DVD-lemezeket, Hollywood 2005-ben 244 millió dolláros nyereségtől esett el emiatt. Az amerikai kereskedelmi minisztérium két hete pedig vámot vetett ki a Kínából importált fényes fotópapírra, ami kis jelentőségű lépés, mégis apró támadás Kína ellen. Washington februárban olyan panasszal élt a WTO-ban, hogy Peking törvényellenesen támogatja exportőreit.
Az illegális DVD-másolás terén nem várható áttörés a lap szerint, még akkor sem, ha a WTO Kína ellenében fog dönteni; a kínai rendőrség ugyanis valószínűleg nem fog agresszívebben fellépni a másolók ellen.
A The Christian Science Monitor értékelése szerint még nincs szó kereskedelmi háborúról a két ország között, Washington csak taktikai lépéseknek szánja a Kína elleni intézkedéseket.
A Fehér Ház kereskedelmi politikájának megváltozása mögött minden bizonnyal az új, demokrata párti vezetésű kongresszus áll, amely lépéseket sürget a Kínával szembeni óriási kereskedelmi hátrány csökkentésére. Az Egyesült Államok tavaly 233 milliárd dollárral több terméket vásárolt Kínától, mint adott el neki.
A The Washington Post szerint a Fehér Ház a Kína elleni kemény fellépéssel egyebek mellett azt szeretné elérni, hogy a demokraták cserébe támogassák a Dél-Koreával és három latin-amerikai állammal megkötendő szabadkereskedelmi egyezményt. Ez a politika azonban visszafelé sülhet el, a kereskedelmi támadásokat "sértésnek" vevő Peking esetleg olyan stratégiai területen háríthatja el az együttműködést, mint az észak-koreai atomdosszié ügye.
Kínai partnerét perelné a Danone
A kínai agyaghadsereg nyomában - képek
Elromlott a fék: hurráoptimizmus Kínában
MTI