Az elmúlt másfél évben tapasztalt egyre alacsonyabb betéti kamatok hatására a hazai befektetők elmozdultak a magasabb hozamot ígérő alternatív megtakarítási formák irányába, és jelentősen megugrott a befektetési alapok népszerűsége a betétekkel szemben. Emellett a tavaly debütált tbsz által nyújtott adókedvezmények is a hosszabb távú befektetések felé fordították a figyelmet, ami szintén kedvezően hatott a befektetési alap piacra.
„A befektetők fokozott érdeklődésének eredményeként a K&H Alapkezelő által kezelt vagyon tavaly 100 milliárd forinttal, 796 milliárd forintra növekedett, miközben az ügyfelek száma is tovább gyarapodott. Piaci részesedésünk továbbra is stabilan 20 százalék körül mozog, amellyel a hazai befektetési piac második legnagyobb szereplője vagyunk” – mondta el a vezérigazgató.
A K&H Alapkezelő 2010-ben összesen 30 új befektetési alapot kínált ügyfeleinek, amelyek közül a K&H háromszor fizető alapok bizonyultak a legnépszerűbbnek, aminek oka a futamidő alatti rendszeres hozamfizetés lehetett. A 22 lejáró alap közül a K&H prémium nagyesélyesek tőkevédett alap teljesített legjobban, amely 33,85 százalékos hozamot ért el a kétéves futamidő alatt.
„Az elmúlt évben a korábban kevésbé jellemző hosszabb befektetési horizont egyre inkább megjelent az ügyfelek gondolkodásában, ami a tbsz, illetve a nyesz számlák felfutását eredményezte. Mivel idén az szja-változások egy rétegnél jövedelemtöbbletet hoznak, és a nyugdíjpénztári rendszer átalakítása még inkább a hosszú távú megtakarítások irányába fordítja a figyelmet, idén a rendszeres megtakarítások, ezzel együtt pedig a befektetési alap piac további növekedésére számítunk” – mondta el Zobor Zsuzsanna.
Változó termékigények
„Az elmúlt években az ügyfelek legfontosabb igénye a biztonságra törekvés volt, ma már azonban a befektetők egyre nyitottabbak a magasabb hozamot ígérő, ugyanakkor kicsit magasabb kockázattal járó alapok irányába is. 2011-ben a kínálatunknak továbbra is meghatározó része lesz a tőke- és hozamvédett alapok kibocsátása, de idén nagyobb figyelmet kaphatnak az új generációs CPPI alapok, azaz az árfolyamvédelemmel és aktív portfólió menedzsmenttel rendelkező nyíltvégű alapok” – magyarázta a szakember.
A CPPI alapok lényege, hogy egy matematikai algoritmus a piaci trend változásainak megfelelően változtatja az alap összetételét, így negatív környezetben az óvatosabb befektetési eszközök - kötvények, pénzpiaci eszközök - kerülnek túlsúlyba, míg javuló tőkepiaci hangulat esetén a merészebb, egyben magasabb hozamot elérő részvényeszközök súlya növekszik a portfólión belül. Az idén piacra kerülő termékeket természetesen befolyásolhatja majd, hogy mit fog tartalmazni az EU által szorgalmazott, tavasszal parlament elé kerülő befektetési alap törvény - derül ki a K&H közleményéből.
Privátbankár