.jpg)
A pénzügyi válságoknak gyakran van hatásuk az egyes államok adósbesorolására, ám az ilyen válságok és a bankrendszer kisegítésére indított állami mentőakciók a fejlett ipari gazdaságokban kisebb költséggel járnak - a GDP-hez viszonyított költségvetési kihatást mérve -, mint a felzárkózó gazdaságokban, áll a Moody´s elemzésében.
Az elemzéshez fűzött összehasonlító grafikus kimutatás szerint a japán bankrendszer kitisztázása 1997-2003 között a japán GDP-érték 8,0 százalékát emésztette fel, az Egyesült Államokban 1988-1991 között a GDP 3,2 százalékát fordították megrendült fizetési helyzetű bankok újratőkésítésére, Nagy-Britanniában 2007 óta a GDP-érték 2,1 százalékába került ugyanez.
Argentínában ugyanakkor 1980-1982 között 55,1, Törökországban 2000 óta 30,5, Dél-Koreában 1997-2002 között 28,0 százaléknyi GDP-arányos költségvetési ráfordítást vitt el a bankok talpra állítása, és még a 17 felzárkózó gazdaságot soroló lista utolsó előtti helyén álló Magyarországon is a GDP 10 százalékába került 1991-1995 között a bankrendszer rendbetétele.
A Moody´s szerint mindezek alapján, arra a kérdésre, hogy kormányok felléphetnek-e néhány hónapja még makulátlan, ám most megkérdőjelezett hitelképességű pénzügyi intézmények megmentőjeként, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Németország esetében a válasz egyértelműen igen.
Az elemzés szerint "a hitelképességnek nincs felső határa", vagyis az "Aaa" kategórián belül nagyon nagy is lehet az adóst a leminősítéstől elválasztó távolság, és az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Németország "nagyon magasan van az Aaa sávon belül".
Az Egyesült Államok hitelképessége ma kétségtelenül erősebb, mint 30 évvel ezelőtt volt, mégis, adósbesorolása ugyanúgy "Aaa".
Valamely szuverén adós nem alacsony adósságállományával érdemli ki az "Aaa" státust, hanem azzal a képességével, hogy akár "masszív" mértékben is képes növelni eladósodottságát saját pénzügyi erejének károsítása nélkül. Ennek összetevői a költségvetési bázis mélysége, a gazdaság ellenállóképessége, és a politikai konszenzus, áll a Moody´s elemzésében.
A hitelminősítő szerint reálisan nem hihető, hogy az Egyesült Államok szövetségi szintű pénzügyi mérlege hirtelen olyan mértékben megbillen, ami az "Aaa" besorolást veszélybe sodorná. Az amerikai kormány akár több százmilliárd dollár központi ráfordításra is képes anélkül, hogy érdemben rontaná törlesztési képességét, áll az elemzésben.
Két menetben teszik helyre a forintot?
"A korrekció elkerülhetetlen"
Mi kell ahhoz, hogy nevetni tudj a válságon? Legyél kínai
okkoló változás: nagyot fordulhat a világ
Sanszos az amerikai recesszió
MTI