1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A jelenlegi pénzügyi válság által érintett, "Aaa" szuverén adósbesorolással ellátott kormányok tölthetik be "a horgony szerepét viharban", mivel olyan gazdagok, hogy akár több százmilliárd dolláros mentőakciókat is végre tudnak hajtani.
A jelenlegi pénzügyi válság által érintett, "Aaa" - vagyis a lehető legjobb - szuverén adósbesorolással ellátott kormányok tölthetik be "a horgony szerepét viharban", mivel olyan gazdagok, hogy akár több százmilliárd dolláros mentőakciókat is végre tudnak hajtani adóskockázati profiljuk, és így besorolásuk romlása nélkül, áll a Moody"s Investors Service Londonban kiadott átfogó elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő szerint az ilyen besorolású szuverén adósok sokkelnyelő kapacitása - főleg a likviditási válságtól leginkább sújtott Egyesült Államoké, de bizonyos mértékig Nagy-Britanniáé és Németországé is - kivételes, költségvetési rugalmasságuk pedig meghaladja bármely magánszervezetét.

A pénzügyi válságoknak gyakran van hatásuk az egyes államok adósbesorolására, ám az ilyen válságok és a bankrendszer kisegítésére indított állami mentőakciók a fejlett ipari gazdaságokban kisebb költséggel járnak - a GDP-hez viszonyított költségvetési kihatást mérve -, mint a felzárkózó gazdaságokban, áll a Moody´s elemzésében.

Az elemzéshez fűzött összehasonlító grafikus kimutatás szerint a japán bankrendszer kitisztázása 1997-2003 között a japán GDP-érték 8,0 százalékát emésztette fel, az Egyesült Államokban 1988-1991 között a GDP 3,2 százalékát fordították megrendült fizetési helyzetű bankok újratőkésítésére, Nagy-Britanniában 2007 óta a GDP-érték 2,1 százalékába került ugyanez.

Argentínában ugyanakkor 1980-1982 között 55,1, Törökországban 2000 óta 30,5, Dél-Koreában 1997-2002 között 28,0 százaléknyi GDP-arányos költségvetési ráfordítást vitt el a bankok talpra állítása, és még a 17 felzárkózó gazdaságot soroló lista utolsó előtti helyén álló Magyarországon is a GDP 10 százalékába került 1991-1995 között a bankrendszer rendbetétele.

A Moody´s szerint mindezek alapján, arra a kérdésre, hogy kormányok felléphetnek-e néhány hónapja még makulátlan, ám most megkérdőjelezett hitelképességű pénzügyi intézmények megmentőjeként, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Németország esetében a válasz egyértelműen igen.

Az elemzés szerint "a hitelképességnek nincs felső határa", vagyis az "Aaa" kategórián belül nagyon nagy is lehet az adóst a leminősítéstől elválasztó távolság, és az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Németország "nagyon magasan van az Aaa sávon belül".

Az Egyesült Államok hitelképessége ma kétségtelenül erősebb, mint 30 évvel ezelőtt volt, mégis, adósbesorolása ugyanúgy "Aaa".

Valamely szuverén adós nem alacsony adósságállományával érdemli ki az "Aaa" státust, hanem azzal a képességével, hogy akár "masszív" mértékben is képes növelni eladósodottságát saját pénzügyi erejének károsítása nélkül. Ennek összetevői a költségvetési bázis mélysége, a gazdaság ellenállóképessége, és a politikai konszenzus, áll a Moody´s elemzésében.

A hitelminősítő szerint reálisan nem hihető, hogy az Egyesült Államok szövetségi szintű pénzügyi mérlege hirtelen olyan mértékben megbillen, ami az "Aaa" besorolást veszélybe sodorná. Az amerikai kormány akár több százmilliárd dollár központi ráfordításra is képes anélkül, hogy érdemben rontaná  törlesztési képességét, áll az elemzésben.

Két menetben teszik helyre a forintot?
"A korrekció elkerülhetetlen"
Mi kell ahhoz, hogy nevetni tudj a válságon? Legyél kínai
okkoló változás: nagyot fordulhat a világ
Sanszos az amerikai recesszió

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG