A 2008 óta veszteségesen működő magánnyugdíjpénztárak buktája az idei első félévben még tovább hízott, összesen több mint 5 milliárd forint mínuszt mutat a pénztárak első féléves működési eredménye a PSZÁF legújabb kimutatásai szerint. Holott a tavalyi év egészében "csak" 3,2 milliárd forint volt a szektor vesztesége.
Ez nem is meglepetés, hiszen a majd 3 millió tb-be visszalépő tag után összesen 100 625 tag gondolta úgy, hogy marad magánnyugdíjpénztáránál, ráadásul a kasszák már jó ideje befizetések nélkül "vegetálnak". A félév elején még összesen 3 114 155 tagja volt a pénztáraknak, akiknek január 30-áig kellett döntést hozniuk arról, hol folytatják tovább "pénztártagságukat", mint ismert, többségük automatikusan visszalépett az állami rendszerbe.
A működési eredmények mellett így a 18 pénztár által kezelt portfólió nagysága is alaposan megcsappant, június 30-ai állapot szerint összesen 244,3 milliárd forint volt a pénztárak vagyona. Ennek az összegnek a legnagyobb része, 115,8 milliárd forint van magyar állampapírban - vagyis az átadott vagyonhoz hasonlóan a portfólió majd felét fektették magyar államadósságba (kötvényekben összesen 123,7 milliárd forint van).
A féléves adatok szerint ezt sikerült tovább gyarapítani, a befektetési tevékenység összbevétele 6 hónap után 175 milliárd forint, amiből lejön a 77,6 milliárdos ráfordítás valamint a 2,1 milliárdos letétkezelői- és vagyonkezelői díj. Az összeredmény így is 100 milliárd alatt marad, az 52%-os növekedés azonban impozánsnak mondható.
A nyugdíjreform meglátszik a tagdíjbevételek alakulásán is, 2010 végén még több mint 264 milliárd folyt be a kasszákhoz, a bevételek az idei első félév végére közel 20 milliárdos mínuszba fordultak.
Önkéntes kasszák
Míg néhány pénztár arról számolt be, hogy az önkéntes kasszájukhoz egyre több új belépő érkezett, szektor szinten nem mondható el, hogy az önkéntes kasszák népszerűsége jelentősen növekedett volna. Nagy változás január után volt tapasztalható, akkor az átlépők száma megduplázódott, a félév végére azonban így is 4000-el csökkent az önkéntes pénztártagok száma, pontosan 1 294 153 főre. Működési eredmények tekintetében ugyanakkor az önkéntes kasszák már 2005 óta rendere mínuszban zárnak, az idei első félév végén közel 300 milliós buktával, ami a tavalyi hasonló időszakban még csak 250 millió forint volt.
A befektetési tevékenység adatai azonban bizakodásra adnak okot itt is, az idei első negyedév összbevételét a negyedével sikerült növelni, az idei év első hat hónapja után 25,4 milliárdos pluszt tud felmutatni az önkéntes szektor. A teljes portfólió vagyona ugyanakkor valamivel alatta marad a tavaly év végi illetve az első negyedévi szintnek, jelenleg 861,3 millió forintot kezelnek az önkéntes kasszák.
Privátbankár - Zsiborás Gergő