Újabb rekord az ingatlanpiacon
Az elemzés szerint a klasszikus belvárosban lévő irodaházak folyamatosan vesztik el népszerűségüket, főleg a hozzájuk vezető zsúfolt tömegközlekedés és a kevés parkolási lehetőség miatt. Kalaus Valter, az Equis Ingatlantanácsadó Kft. ügyvezetője szerint ez a tendencia 5 éve tart és állandósulni látszik. "Budapest belvárosa - a világvárosokhoz hasonlóan - egyre drágább, s ráadásul mind nehezebb teljesíteni az itteni munkahelyekre közlekedők igényét, főleg a távolabbról érkező autósokét.”
Budapesten hat év alatt duplájára nőtt az irodák száma, területük lassan meghaladja a 2 millió négyzetmétert. Ezzel együtt a magyar főváros irodaállománya legfeljebb negyede a Bécsben működőknek. Az elemzés szerint bőven van fejlődési lehetőség a hazai irodai ingatlanpiac előtt, amely várhatóan döntően nem a belvárosban fog kibontakozni, hanem a vele mára szervesen öszenőtt szomszédos, illetve távolabbi városrészeken.
A Petőfi hídtól délre már épül a Duna két oldalán az Infopark újabb épülettömbje, a Millennium Tower második fázisa, a Haller Garden, illetve ezek közelségében a budai oldalon az Garden Office, Pesten pedig a Mesterpark, továbbá a Könyves Kálmán körúti Népliget Center. A tervezett fejlesztések érintik a Csepel-sziget egyelőre csak készülő beruházásait, valamint a külső Soroksári út menti ingatlanok fejlesztéseit. A tervek nagyságát érzékelteti, hogy csak sziget északi csúcsán egy 200 ezer négyzetméternyi bérbe adható irodakomplexumot kívánnak építeni - áll az elemzésben. |
Az új építésű irodaházak szóba jöhető helyszíneinek egy jelentős része már kijelöltetett, kérdés, hogy az ingatlanokat lakónegyedekkel, irodaközpontokkal közösen vagy önállóan, s azon belül toronyházakkal, netán felhőkarcolókkal népesítik-e majd be. Az építészek, városrendezők lobbi erejüktől függően felhőkarcolókat, máskor emberléptékű irodaházakat emlegetnek - áll az Irodahaz.info összeállításában.
Azzal kapcsolatban, hogy Budapesten épüljenek-e és milyen magasságokig toronyházak, Kalaus Valter mondja: "Az üveg és acél épületek sokakat elkápráztatnak, de nem mindenkit. Jó néhány amerikai nagyváros lett világhíres toronyház nélkül, miközben óriási az irodai ingatlanpiaca. Budapest sem a felhőkarcolók városa, történelme, hagyományai ellentmondanak annak. A tizedik emeletnél megállhatunk. Egy tízemeletes irodaház is lehet gazdaságos, ha egyébként minőségi színvonalat nyújt az oda települőknek” – mondja Kalaus Valter. "Nem kell a felhőkarcolókat beleerőszakolni a jövő Budapestjének városképébe, amelyhez jobban illeszthetők a nem felhőkarcoló jellegű épületek. "
20 millióba kerül az átlagos könnyűszerkezetes
Még évekig benyúlhatunk Állam bácsi zsebébe