1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A kis- és középvállalkozások tulajdonosai nagyrészt nem tudják, mennyit ér saját cégük, ha a generációváltás során felmerül az utódlás kérdésköre, és ennek kapcsán meg kell határozni a vállalat értékét.
A kis- és középvállalkozások tulajdonosai nagyrészt nem tudják, mennyit ér saját cégük, ha a generációváltás során felmerül az utódlás kérdésköre, és ennek kapcsán meg kell határozni a vállalat értékét - derült ki abból a kisvállalkozásokat érintő felmérésből, amelyet a Budapest Bank a Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjával együtt végzett.

A felmérés tapasztalatait a bank és a központ szakembere sajtótájékoztatón mutatta be. Pákozdi Imre kutatásvezető elmondta: a ´90-es évek elején indult családi vállalkozások többsége napjainkban, vagy a következő 3-5 éven belül néz szembe az utódlás problémakörével, a kutatás kiderítette, hogy az utódlás körében is igénylik a vállalkozók a tanácsadást, a bankok esetleges útmutatását.

A megkérdezett családi vállalkozások tulajdonosainak döntő része, összesen 56 százalékuk szeretné, ha az utód közvetlenül a családból kerülne ki, vagy a cégvezetését ugyan más végezné, de a családon belül maradna a vállalkozás tulajdonjoga. Ezzel együtt a tapasztalat az, hogy csupán a megkérdezett vállalkozások 40 százalékánál sikerül azt elérni, hogy a tulajdonjog és a vállalat vezetése is a családban maradjon.

Pákozdi Imre kifejtette: a Budapesti Corvinus Egyetem levélben kiküldött megkeresésére 528 kis- és közepes vállalat válaszolt, amelyek közül 279-et személyesen is felkerestek a kérdezőbiztosok. A megkérdezett vállalkozók 63 százaléka jelezte, hogy mostanában vagy az elkövetkező öt évben érintett lesz az utódlás kérdésében, 5 százalékuk pedig már az elmúlt 5 évben szembekerült a kérdéssel.

A vizsgált vállalatok több mint 86 százaléka korlátolt felelősségű társaságként működik, a felmérésben leginkább a kereskedelem, a feldolgozóipar, valamint az építőipar területén tevékenykedő cégek vettek részt. A minta kialakításánál a kutatást végzők arra törekedtek, hogy az a vállalkozás székhelyének szempontjából diverzifikált legyen: a cégek mintegy 35 százaléka budapesti székhelyű volt, a többi cég székhely szempontjából egyenletesen oszlott meg a megyék között.

A kutatásvezető kifejtette: a vezetésről, illetve a tulajdonjogról lemondani szándékozó vállalkozók nagy része a vállalkozást életpályának tekinti, és a stabil üzletmenet biztosítása mellett a modernizációt tartja kiemelten fontosnak. Az utódlást megelőző években az irányítást végző tulajdonosok leginkább a vállalat pénzügyi stabilitásának megőrzésére, a műszaki, szolgáltatási, technológiai színvonal fejlesztésére koncentrálnak.

A megkérdezett vállalkozók egybehangzóan állították: az ideális utód megtalálása jelentős kihívás, a megkérdezettek mintegy 41 százaléka jelezte, hogy családon belül, 9 százaléka családon kívül már meg is találta az ideális utódjelöltet.

A vállalkozók szerint a leggyakrabban megfogalmazott elvárások az utóddal kapcsolatban, hogy rendelkezzen széles körű vállalkozási ismeretekkel, legyen erős a szervezésben és a kommunikációban. Az idősebb vállalkozói generáció 35 százaléka az irányítás átadása után is többnyire tanácsadóként szeretne részt venni később is a cég életében, és mindössze 17 százalékuk kíván teljesen kiszállni a döntéshozatalból.

Boldis Zoltán, a Budapest Bank vállalati üzletágának termékfejlesztési vezetője elmondta: egy adott vállalkozás hosszú távú működése szemszögéből az utódlás kérdése pénzügyi szempontból is rendkívül fontos, hiszen egy több évre szóló hitelkérelem elbírálásánál például döntő lehet, ha valaki már látja maga előtt az utódját. Boldis Zoltán rámutatott: a kutatásból az is kiderült, hogy a kis- és középvállalkozások igényt tartanak egy saját banki kapcsolattartó segítségére az utódlási folyamat során.

A Budapest Bank kis- és középvállalatokra (kkv) szakosodott üzletága tavaly összesen 342,7 milliárd forint hitelt helyezett ki az ügyfeleinek, ami egy év alatt 24 százalékos bővülés. Ezzel a Budapest Bank kkv-üzletágának piaci részesedése a hazai pénzintézeti szektorban meghaladta a 12 százalékot. A bank kkv-ügyfeleinek lekötött betétállománya tavaly év végére 151 milliárd forintra nőtt, ez 19 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.

Lehangoló eredmény: nincs pénz a vállalkozásokban
Újratárgyalhatják a céges hiteleket
BB: 343 milliárd hitel a kisebbeknek

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG