.jpg)
A megkérdezett családi vállalkozások tulajdonosainak döntő része, összesen 56 százalékuk szeretné, ha az utód közvetlenül a családból kerülne ki, vagy a cégvezetését ugyan más végezné, de a családon belül maradna a vállalkozás tulajdonjoga. Ezzel együtt a tapasztalat az, hogy csupán a megkérdezett vállalkozások 40 százalékánál sikerül azt elérni, hogy a tulajdonjog és a vállalat vezetése is a családban maradjon.
Pákozdi Imre kifejtette: a Budapesti Corvinus Egyetem levélben kiküldött megkeresésére 528 kis- és közepes vállalat válaszolt, amelyek közül 279-et személyesen is felkerestek a kérdezőbiztosok. A megkérdezett vállalkozók 63 százaléka jelezte, hogy mostanában vagy az elkövetkező öt évben érintett lesz az utódlás kérdésében, 5 százalékuk pedig már az elmúlt 5 évben szembekerült a kérdéssel.
A vizsgált vállalatok több mint 86 százaléka korlátolt felelősségű társaságként működik, a felmérésben leginkább a kereskedelem, a feldolgozóipar, valamint az építőipar területén tevékenykedő cégek vettek részt. A minta kialakításánál a kutatást végzők arra törekedtek, hogy az a vállalkozás székhelyének szempontjából diverzifikált legyen: a cégek mintegy 35 százaléka budapesti székhelyű volt, a többi cég székhely szempontjából egyenletesen oszlott meg a megyék között.
A kutatásvezető kifejtette: a vezetésről, illetve a tulajdonjogról lemondani szándékozó vállalkozók nagy része a vállalkozást életpályának tekinti, és a stabil üzletmenet biztosítása mellett a modernizációt tartja kiemelten fontosnak. Az utódlást megelőző években az irányítást végző tulajdonosok leginkább a vállalat pénzügyi stabilitásának megőrzésére, a műszaki, szolgáltatási, technológiai színvonal fejlesztésére koncentrálnak.
A megkérdezett vállalkozók egybehangzóan állították: az ideális utód megtalálása jelentős kihívás, a megkérdezettek mintegy 41 százaléka jelezte, hogy családon belül, 9 százaléka családon kívül már meg is találta az ideális utódjelöltet.
A vállalkozók szerint a leggyakrabban megfogalmazott elvárások az utóddal kapcsolatban, hogy rendelkezzen széles körű vállalkozási ismeretekkel, legyen erős a szervezésben és a kommunikációban. Az idősebb vállalkozói generáció 35 százaléka az irányítás átadása után is többnyire tanácsadóként szeretne részt venni később is a cég életében, és mindössze 17 százalékuk kíván teljesen kiszállni a döntéshozatalból.
Boldis Zoltán, a Budapest Bank vállalati üzletágának termékfejlesztési vezetője elmondta: egy adott vállalkozás hosszú távú működése szemszögéből az utódlás kérdése pénzügyi szempontból is rendkívül fontos, hiszen egy több évre szóló hitelkérelem elbírálásánál például döntő lehet, ha valaki már látja maga előtt az utódját. Boldis Zoltán rámutatott: a kutatásból az is kiderült, hogy a kis- és középvállalkozások igényt tartanak egy saját banki kapcsolattartó segítségére az utódlási folyamat során.
A Budapest Bank kis- és középvállalatokra (kkv) szakosodott üzletága tavaly összesen 342,7 milliárd forint hitelt helyezett ki az ügyfeleinek, ami egy év alatt 24 százalékos bővülés. Ezzel a Budapest Bank kkv-üzletágának piaci részesedése a hazai pénzintézeti szektorban meghaladta a 12 százalékot. A bank kkv-ügyfeleinek lekötött betétállománya tavaly év végére 151 milliárd forintra nőtt, ez 19 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál.
Lehangoló eredmény: nincs pénz a vállalkozásokban
Újratárgyalhatják a céges hiteleket
BB: 343 milliárd hitel a kisebbeknek
MTI