.jpg)
"Ha a dollár tovább esik, a világ legnagyobb kiárusításának leszünk tanúi" - fogalmazott Donald Klepper-Smith, a DataCore Partners elemző cég vezető közgazdásza.
Az egyik legutóbbi tranzakció keretében a New Jersey-i központú Commerce Bancorp kereskedelmi bankszolgáltató került idegen kézbe: a kanadai Toronto-Dominion Bank vette meg egy készpénz-részvény ügyletben 8,5 milliárd dollárért.
Országos szinten a külföldi cégek felvásárlásai ebben az évben már meghaladták a 257 milliárd dollárt, ez több mint bármelyik egész évi adat 2000 óta - mutat rá a New York-i Thomson Financial elemző cég.
A felvásárlások hatásairól megoszlik a szakértők véleménye. Egyesek úgy látják, hogy a külföldi cégek nagyobb részt kívánnak kihasítani az amerikai piacból és újabb befektetésekkel fogják erősíteni helyzetüket. Mások viszont arra hívják fel a figyelmet: ha nehéz idők jönnek, a külföldi cégirányítás gyorsabban dönthet az amerikai termelés csökkentéséről vagy az amerikai vállalatrészek beolvasztásáról.
Van, aki viszont úgy vélekedik, hogy nincs ok különösebb aggodalomra, a globalizálódó világgazdaság természetes folyamatai zajlanak, a multinacionális vállalati tőke számára a földrajzi határok egyre kevésbé jelentenek akadályokat.
A gyenge dollár a turizmus szerkezetére is hatással van. A zöldhasúhoz olcsóbban hozzájutó európai, ázsiai és kanadai látogatók a korábbinál nagyobb számban utaznak az Egyesült Államokba, miközben az amerikai turisták számára megdrágultak a külföldi utak.
Ugyancsak az értékét veszített amerikai valuta az, ami serkentőleg hat az amerikai exportra, főleg a magas technológiájú ágazatok, különösen az orvosi műszergyártás terén.
A szakértők egyetértenek: a gyenge dollár leghosszabb távú hatása sok amerikai vállalat külföldi kézbe kerülése lesz. Az egyik legiparosodottabb térségben, az észak-keleti New Englandben az első háromnegyed évben 69 vállalatot vásároltak meg nem amerikai befektetők, ez hétéves csúcsot jelent. A hollandiai Philips Electronics például 714 millióért kebelezte be a világító rendszereket gyártó Color Kinetics céget; az amerikai Analog Devices mobiltelefon-gyártó egységeket adott el 350 millióért a tajvani MediaTek cégnek; a United Group of Australia pedig 411 millió dollárt költött az Unicco Service megvásárlására, amelynek hivatali épületek takarítása a profilja.
Szélnek eresztik a City bankárait
Megrázkódtatásokra számíthat a Citibank
Greenspan: vagy lesz recesszió, vagy nem
MTI