A jövő évi személyi jövedelemadózást érintő bejelentések két fő területet érintenek, egyrészt a (fél)szuperbruttó kivezetését, ami annyit jelent, hogy a tényleges bruttó bér lesz a 16%-os személyi jövedelemadó alapja, a munkáltató által fizetendő társadalombiztosítási járulék már nem képezi az adóalap részét. Másrészt a havi 12 100 forint értékű adójóváírás, amelyet teljes mértékben évi 2 750 000 forint jövedelemig lehetett igénybe venni, majd 3 960 000 forint éves jövedelemig fokozatosan kivezetődött, teljes mértékben megszűnik. A két fő intézkedés költségvetési hatása egymással ellentétes, hiszen amíg a szuperbruttó kivezetése a személyijövedelemadó-bevételeket csökkenti, addig az adójóváírás megszűntetése a büdzsére pozitív hatást gyakorol.
A személyi jövedelemadózást érintő változások mellett a munkavállalókat érintő egészségbiztosítási járulékteher 1 százalékkal emelkedik. Az egyes adózói rétegekre az intézkedések más-más hatást gyakorolnak.
Kit hogyan érint?
Az RSM DTM számításai szerint a jelenleg ismertetett szabályok értelmében a legnagyobb nettó jövedelemveszteség az alsó jövedelemkategóriákban lesz érzékelhető a 2011. évi nettó jövedelmekhez viszonyítva. Az egyedülálló adózók az idei minimálbért feltételezve közel nettó 10 000 forinttal visznek kevesebbet haza, azonban jelentős lesz a nettó jövedelemcsökkenés majdnem minden kategóriában 213 000 forint havi bruttó jövedelemig. Az adójóváírás kivezetését az alsóbb bérkategóriák esetében némileg kompenzálja a gyermekkedvezmény, azonban még így is igen jelentős a nettó jövedelem kiesés.
A havi nettó munkabér várható alakulása a legutóbb bejelentett kormányzati intézkedések tükrében, a bruttó munkabér és a gyermekek számának függvényében
Forrás: RSM DTM / Privátbankár
Ki nyer holnap?
Az RSM DTM szerint a 2012. év nyertesei a 213 000 forint felett kereső, maximum 2 gyermeket nevelő adózók lesznek. Sajnos a 3 vagy több gyermekesek már rosszul járnak, hiszen őket a családi kedvezmény már korábban kedvezően érintette, így az adójóváírás vagy a szuperbruttó kivezetése rájuk most nem gyakorol hatást, azonban a munkavállalót terhelő 1 százalékpontos járulékemelés már igen, ennek fogják megérezni a nettó jövedelemcsökkentő hatását.
Senki sem jár rosszul?
Matolcsy György a tervezet bejelentésekor kiemelte: a kormány úgy vezeti ki egyidejűleg a szuperbruttót és az adójóváírást, hogy azzal senki sem fog rosszul járni. Azt azonban egyelőre nem lehet tudni, pontosan hogyan is akarja ezt véghezvinni a kabinet. Az RSM DTM szerint bérkompenzáció a jelenlegi gazdasági helyzetben a gazdaság részvevői részére szinte teljesíthetetlen küldetés, bár lehetséges ismételten a bérkommandó intézményéhez nyúlni. A közszférában ennél egyszerűbb a helyzet, újra lehet kompenzálni a kiesést.
Privátbankár