Kis nyári növekedés a beszerzésekben
A felmérés szerint az augusztusi növekedés 5,0 százalékponttal marad el a tavalyitól (55,6), és 2,8 százalékponttal az előző három év azonos időszaki értékeinek átlagától (53,4). Az idei nyári hónapok átlagos növekedése (51,0) szintén kisebb fellendülést jelez, mint a megelőző három évben átlagosan volt (52,9).
Az előző évhez képest a feldolgozóipar május óta kisebb ütemű fellendülést mutat. Az augusztusi gyenge növekedés hatására a nyolcadik hónapra a január óta tartó időszak átlagos teljesítménye (53,5) kisebb növekedést jelez, mint egy évvel korábban (54,2).
Szeptemberre további fellendülés prognosztizálható a társaság szerint, várhatónak tartják azonban, hogy a harmadik negyedév átlagos növekedési üteme kisebb lesz, mint az előző évben.
A felmérés részindexei szerint augusztus folyamán a feldolgozóipari vállalatok csökkentették termelési mennyiségüket (49,9) és értékesítéseiket késztermékkészleteikből (50,6) valósították meg. A tavalyihoz képest kisebb növekedést leginkább a termeléscsökkenés okozza, figyelembe véve, hogy a kibocsátás tavaly augusztusban jelentősen nőtt (61,4).
Az új megrendelések (52,7) növekedési üteme gyorsult, és a beszerzési mennyiség (51,9) is jobban nőtt, mint egy hónappal korábban, bár ezek növekedési üteme is elmarad a tavalyi év azonos időszaki értékeitől. Két havi lassulást követően ismét gyorsult a beszerzési árak (62,2) növekedési üteme. A gyorsulás ellenére az index több mint tíz százalékponttal kisebb ütemű növekedést jelez, mint egy évvel korábban (73,2). Az előző három hónapban lassuló szállítási átfutási idő (51,0) augusztusban gyorsult.
Az export index (56,9) 1,9 százalékponttal nőtt, így nagyobb bővülést jelez, mint a júliushoz képest kisebb növekedést mutató (51,1) import index (52,4) értéke. Előző havi értékéhez képest enyhe növekedést mutat a vásárolt készletek index (51,1).
A nyár utolsó hónapjában csökkent az alkalmazotti létszám a feldolgozóiparban. A tendencia nem ellentétes az előző évek tapasztalataival, a foglalkoztatási index értéke (49,4) kisebb visszaesést mutat, mint az előző három év azonos időszakaiban átlagosan (49,2).
.Pesszimizmus volt, nincs
Ecostat: a számok a kiigazítást igazolják (hanganyag)
Bizakodóbbak a kkv-k
MTI