
Egy előre hozott választás szinte bizonyosan a szocialisták hatalomvesztését, illetve a közvélemény-kutatások szerint alig egy százalékos, az az ötszázalékos parlamenti küszöbnek messze alatta maradó támogatottsággal rendelkező SZDSZ megsemmisülését fogja eredményezni - fűzi hozzá a budapesti eseményekhez a Reuters.
Az AP amerikai hírügynökség azt tartja a legvalószínűbbnek, hogy Gyurcsány Ferenc kisebbségi kormányt vezet majd a 2010-es választásokig.
Délután a szabad demokraták és a szocialisták egyeztetést tartanak, ahol az SZDSZ ismerteti a liberálisok ügyvivői testületének állásfoglalását és egyeztetnek arról, technikailag hogyan bonyolítható le zökkenőmentesen a miniszterek lemondása. |
"Április 30-a után ennek a koalíciós kormánynak vége szakad. Utána a legnagyobb valószínűségét annak adom, hogy a kormányzás kisebbségi kormányzással fennmarad. (...) Nem számítok arra, hogy Magyarországon előrehozott választások lesznek" - mondta Kóka János az MTV Az Este című műsorában. Hozzátette: "nincs asztalon" az új koalíció kérdése. Kóka János kiemelte: az SZDSZ az utóbbi tíz év talán legnehezebb döntését hozta meg hétfőn. A liberális miniszterek kedden beadják a felmondásukat, a liberálisok nem kívánnak ebben a kormányban koalíciós szerepet vállalni. Az egyeztetés arról fog szólni, miként történik az átadás - tette hozzá.
Lendvai Ildikó kiemelte: a keddi tárgyaláson ismertetik a szabad demokratákkal, hogy a szocialisták milyen módon képzelik el a következő két év programját. Az SZDSZ döntése, hogy tudja-e ezt a programot a koalíción kívül vagy belül támogatni - fűzte hozzá. "Nyilván van a külső támogatásra is mód. Pártelnök úr elkötelezte magát arra, hogy a parlamentben megszavaznak mindent, ami az ország érdekeit szolgálja. Mi meg nem is akarunk mást előterjeszteni" - mondta Lendvai Ildikó.
Kérdésre válaszolva rámutatott: nem tudja azt elképzelni, hogy a 2004-eshez hasonló dolgok történjenek, mert az MSZP "nem partner ehhez". Gyurcsány Ferenc már csak azért is marad, mert a reformokat ő együtt képviseli a párttal - hangsúlyozta Lendvai Ildikó. 2004-ben a szabad demokrata gazdasági miniszter, Csillag István leváltása okozott koalíciós konfliktust, majd vezetett Medgyessy Péter miniszterelnök távozásához.
A szocialisták frakcióvezetője szerint most az MSZP-sek több reformot szeretnének, mint a liberálisok: "nemcsak a pénztári rendszert módosítanánk, hanem a teljes háziorvosi finanszírozást és működést és a szakrendelést is" - mondta. Kedden a teljes háziorvosi rendszer és a járóbeteg-szakrendelés megváltoztatásáról szóló javaslatukat is előterjesztik az SZDSZ-nek. A pénztártörvényt azért módosítanák, mert a jelenlegi helyzetben valószínűleg nem érkeznének magánbefektetők - mondta Lendvai Ildikó.
A szocialista frakcióvezető és a liberális pártelnök nem egy asztalnál ülve, hanem egymás után nyilatkozott a televíziós műsorban.
Gyurcsány Ferenc távozása most már valós lehetőség
Gyurcsány: válsággal fenyegető, nagyon mély koalíciós vita van
Az SZDSZ visszahívja minisztereit: az utolsókat rúgja a koalíció?
Beleremegtek a piacok Horváth Ágnes kirúgásába
MTI