1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi tőkepiac sárkánya elemésztette Portugáliát is. Az ibériai ország kénytelen volt az EU és az IMF támogatásáért folyamodni
A nemzetközi tőkepiac sárkánya elemésztette Portugáliát is. Az ibériai ország kénytelen volt az EU és az IMF támogatásáért folyamodni, miután kormányzati adósságának szabadpiaci finanszírozása hosszabb távon ellehetetlenülni látszott.

Mielőtt azonban túlságosan megutálnánk a sárkányt gonoszságáért, le kell szögezni: a sárkány mi vagyunk, a világ lakosai. A nemzetközi tőkepiac ma már majdhogynem mindenki pénzét kezeli, akinek egyáltalán van pénze: az utóbbi húsz év állami szabályozásai és gazdasági kényszerei, illetve csábításai világszerte bankba, nyugdíj- és egészségügyi alapba, befektetési alapokba, a bankközi piacra, meg részvénybe és kötvénybe terelték az emberek pénzét, akár tudtunkon kívül is. 

A sárkány persze előszeretettel feni a fogát a gyengébb, sápadtabb királykisasszonyokra. Miért éppen Portugáliára is?

Portugália nagyjából ugyanazokkal a problémákkal küszködik, mint Magyarország: az Império Portugues, a portugál világbirodalom fokozatosan a kicsi Portugáliává apadt, ahogyan Magyarország is egyszer csak elveszítette gazdasági-kereskedelmi "gyarmatbirodalmát", a Szovjetuniót és a KGST-t.

Az 1974-es "szegfűs forradalom" szabadon engedte a portugál gyarmatbirodalom maradékát, a dél-afrikai Angolát és Mozambikot. Megmaradt azonban a birodalmi méretű államapparátus és annak összes költsége, tetézve a gyarmati nyersanyagokra alapozott ipar összeomlásával és egymillió, Afrikából hazamenekült állampolgár eltartásának terhével.

Megoldásul egy ideig némi szocializmussal kísérleteztek. Azzal viszont Portugália - a hetvenes évek nagy visszaesése után - rálépett a lassú gazdasági növekedés, a krónikus tőkehiány, az árszabályozás és ártámogatás, a rejtett munkanélküliség, az államosítások miatt tovább duzzadó közigazgatási és gazdasági bürokrácia útjára. Már az 1980-as években a korábbi többletek helyén rendszeresen nagy államháztartási deficitek keletkeztek, és folyamatosan nőtt a közadósság: 1974 és 1988 között négyszeresére, a GDP majdnem 75 százalékára dagadt.

Mindaz sújtotta Portugáliát, ami az 1980-as évek végére a kelet-európai gazdaságokat is tönkretette, csak az alapvető bajokat némileg enyhítette és kendőzte, hogy Portugália 1986-ban belépett az EK-ba, és áramlani kezdett a közösségi támogatás. Ez sem akadályozhatta azonban, hogy a kormányzati adósság már 2005-ben ismét meghaladta a GDP 60 százalékát, és az EU-bizottság becslése szerint tavaly megközelíthette a 83 százalékot.

A sárkány pedig figyel. A mai gazdaságtudományban nincs egyetértés abban, hogy az EU és az IMF kitűzte célszámok - a legföljebb 3 százalékos államháztartási hiány és a legföljebb 60 százalékos kormányadósság a GDP-hez képest - vajon mennyiben fejeznek ki kőbe véshető gazdasági ésszerűséget, avagy mennyiben önkényes "hasszámok", ha pusztán önmagukban szemlélik őket.

Csakhogy a sokmilliárd befektető és hitelező pénzét kezelő alapok sokmillió ügyintézője nem tudományos kutató, még csak nem is bankár. Az alapkezelők a tevékenységüket szükségképpen néhány alapvető, előre megadott számhoz igazítják - olyan ez, mint a pilóták sillabusza, ("checklist") felszállás előtt. Amelyik ország teljesíti a tesztlap számait, kap pénzt, amelyik nem teljesíti, az nem kap vagy csak túl drágán kap. Ez nem összeesküvés: a befektetők pénzét kezelő alapok egyszerűen nem járhatnak el másképp, csakis úgynevezett prudenciális szabályzataik szerint.

Az IMF is hitelből segít

A tőkepiacok eluralkodása - gyakorlatilag a hitelkínálat és a nemzetgazdaságok jövedelemtermelő képessége közti aránytalanság - pedig nem a mostani válság terméke, épp ellenkezőleg. Az Európai Unió átlagában a tőkepiac mérete - a részvények és az adósságot megtestesítő értékpapírok év végi piaci tőkeértékében és a bankok év végi mérlegfőösszegében mérve - már 1995-ben az össz-GDP 3,24-szerese volt. Az arány 2001-re 6,52-szeresre nőtt, és az  elmúlt évtizedben már alig változott: 2007-ben a GDP 5,49-szeresét, majd a pénzügyi válság első teljes éve, 2008 végén a 17,134 billió dolláros össz-GDP 5,1-szeresét tette ki a tőkepiac 87,35 billió dolláros értéke az EU-ban.

A világ teljes tőkepiaci kapitalizációja a 2007-es csúcson 194 billió dollár volt az 1990-es 43 billió helyett - a világ-GDP 343 százaléka az 1990-es 201 százalék helyett. A fejlett országokban a növekedés többé-kevésbé hasonlóan alakult, viszont a felzárkózó országokban felgyorsult, és a válság nyomán is kevésbé esett vissza, illetve kevésbé lassult a McKinsey Global Instutite elemzései szerint. Ami megváltozott: a tőkepiaci globalizáció, vagyis a nemzetközi tőkeáramlás a válság nyomán több mint 80 százalékkal csökkent, és csak lassan tér magához. Ettől bizonytalanabbak az árfolyamok, és jócskán megnőtt a tőke költsége egyes országok számára - a rosszul teljesítők számára.

A sárkány végül is nem jó és nem rossz, csak van. Kis, gyenge országok ígéretei nem elégítik ki: a  portugál kormány garanciája helyett átfogó nemzetközi garanciát követel a portugál törlesztésre. Végül is senki sem jár rosszul. Az EU és az IMF is hitelből segít: az általa 3,5-4 százalékos hozamra fölvett pénzt körülbelül 5 százalékon adja tovább Portugáliának adósságtörlesztésre, viszont Portugália csak 9-10 százalékra kapna pénzt lejáró adósságai refinanszírozására. Az IMF, az Európai Bizottság és a tavaly alapított euróövezeti megmentési alap (EFSF) adósosztályzata ugyanis a lehető legjobb, "AAA" szintű minden hitelminősítőnél. A piacról kötvények formájában fölvett hitelért így nem fizetnek sokat, de ez a biztonság ára a szabályozott magánbefektető alapok számára. Ezt a garanciát a tőkepiac mindenütt kikényszeríti, ahol a "checklist" bizonytalanságot jelez, boldogan búcsút intve az portugál hozam délibábjának.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG