1p
A PwC tanulmánya Európát a görög adósságválság továbbgyűrűzésének a veszélyeire figyelmezteti, míg világgazdasági szinten fellendülést prognosztizál
Két évvel a válság mélypontja után a világgazdaság ismét jelentős kihívások elé néz. Az USA még minidg gyengélkedik, az eurózónát az adósságválság fenyegeti, és Japán a természeti katasztrófa után egy újab recesszióhullám elé néz.

Az eurózóna helyzete

Az eurózóna országaiban a PwC szakértői az eddigi, a vártnál intenzívebb gazdasági növekedés lassulását jósolják, mely elsősorban a súlyosbodó államadósság-válság, illetve az EKB kamatemeléseinek tudható be. A legfőbb fenyegetést ebben a régióban az államadósság-válság potenciális továbbterjedése jelentheti, melynek jelei már az olasz és spanyol kötvénypiacon is megmutatkoztak. Ezen fejlemény, illetve egyéb globális tényezők eredményeként a régió ipari bizalmi indexe tekintetében is visszaesés volt tapasztalható. Németország és Franciaország stabil gazdasági teljesítményének köszönhetően azonban az elemzők szerint az eurózóna gazdasági növekedés 2011-ben elérheti a 2 százalékot.

Görög állampapírok állománya az egyes euróövezeti tagállamoknál (milliárd euró)

Az egyes országokat tekintve a tanulmány Olaszország és Spanyolország esetében a görög adósságválsághoz hasonló szituáció kialakulásának veszélyére figyelmeztet: Olaszországban a szakértők a kormányzati intézkedések mellett az alacsony belföldi keresletet és az államadósság növekedését tartják aggasztónak, míg ez Spanyolország esetében magas munkanélküliségi rátával és stagnáló befektetési hajlandósággal is párosul.

Az eurózóna országai közül a maga 1,5 százalékos növekedésével Németország gazdaságának teljesítménye bizonyult a legkiemelkedőbbnek, melyet a kedvező külső és belső növekedési tényezők, illetve a vállalkozások által végrehajtott jelentős üzleti befektetések tettek lehetővé. Összességében tehát a régió központi országainak viszonylag egyenletes gazdasági növekedése és az infláció várható stabilizálódása mellett várhatóan tovább folytatódik a régió kétsebességű fejlődése, a görög válság átterjedésének lehetősége és kezelésének hosszú távú hatásai azonban további aggodalomra adhatnak okot.

Globális trendek

A jelentés a jelenlegi világgazdasági folyamatok közül a globális kereskedelem és termelési volumen ideiglenes visszaesését, a valutaválságot, illetve a világgazdasági növekedés 2011-ben tapasztalható visszaesését emeli ki. A szakértők szerint a világpiaci trendek alakulása tekintetében megfigyelhető, hogy a fejlett gazdaságok egyre inkább a fejlődő piacok felé fordítják figyelmüket, mely saját piacaik gyengülő vásárlóerejének és a feltörekvő országok erősödő keresletének köszönhető.

Szintén a BRIC-országok előretörését szemlélteti, hogy az előrejelzések szerint 2012-re – a 2010-es 15 százalékkal szemben – ezen országok gazdaságai szolgáltatják majd a GDP-növekedés 40%-át. Az elemzők úgy vélekednek, hogy a G7 országokban általánosan tapasztalható kormányzati megszorítások mellett a vállalatok sikere nagyrészt azon múlhat, hogy mennyire képesek kiaknázni a fejlődő piacokban rejlő gazdasági lehetőségeket.

A tanulmány fő veszélyforrásként a globális kereskedelem visszaesésére is figyelmeztet, melynek okai az eurózóna korlátozott kereskedelmi kapcsolataiban és az ellátási láncok a japán földrengés következtében történő felbomlásában keresendők. Az elemzők szerint azonban ez a visszaesés csupán ideiglenes; a globalizáció folyamatos terjeszkedése mellett pedig a fejlődő piacok – mind a fogyasztóik, mind vállalkozásaik tekintetében –kulcsfontosságú szerephez jutnak majd.

GDP növekedési üteme

Bár az ipari termelés szintje az Egyesült Államokban, Japánban és az eurózónában még mindig a 2007-es szint alatt van, a termelő ágazat kulcsfontosságú szerepet játszott az elmúlt évek gazdasági növekedésében és a fejlődő piacok terjeszkedésében. Ebben a tekintetben legfontosabb kérdés azonban az, hogy a fejlődő országok esetében ez vajon a jövőben is folytatódni fog-e? Az elemzők szerint igen, hosszú távon azonban a fejlett országok gyártóvállalatainak a túlélés érdekében alkalmazkodniuk kell majd a megváltozott piaci környezethez, mely során technológiai és humán erőforrásbeli előnyeikre támaszkodhatnak.

 Végül, de nem utolsó sorban az összefoglaló arra is figyelmeztet, hogy bár a valutafeszültségek egyelőre nem jelentenek aktuális világgazdasági problémát, a jelenség újbóli felbukkanása a jelenlegi gazdasági környezetben fenyegetőbb, mint egy évvel ezelőtt.

 A GDP-növekedés az előrejelzések szerint 2011-ben 3,2 százalékra esik vissza, mely legfőként a fejlődő piacok monetáris megszorításainak, a fejlett országok pénzügyi konszolidációjának és a készletfeltöltések lezárulásának eredménye. A japán természeti katasztrófák gazdasági utóhatásai és az amerikai gazdaság lassulása szintén negatívan befolyásolták a GDP alakulását, az elemzők szerint azonban 2012-ben a globális gazdasági folyamatok– úgymint a japán újjáépítési fázis, a G7 országok globális kereskedelmének növekedése, az emelkedő fogyasztói költés és a javuló világgazdasági kilátások – alakulása ismét növekedést idézhet elő.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG