Kivétel nélkül pesszimisták a cégek
A nagyvállalatok üzleti várakozásait tükröző TOP-100 index októberben 79 százalék volt, ami 7,5 százalékpontos csökkenést jelent az előző hónaphoz képest. A kis- és középvállalati (kkv) index az októberi felmérés alapján 77,5 százalék, ami 6,3 százalékponttal marad el az előző havi szinttől.
A magyar nagyvállalatok 40 százaléka az indokoltnál valamivel magasabbnak értékelte a foglalkoztatottak jelenlegi létszámát, ami a kiélezett piaci viszonyok között kisebb-nagyobb leépítésekhez vezethet. További 40 százalék ugyanakkor megfelelőnek tartja azt a létszámot, amellyel most is működik.
A nagyvállalatok visszajelzései szerint 48 százalékuk termelése nem változott az elmúlt három hónapban, míg 32 százalékuknál csökkent a kibocsátás. A cégek egyötöde tudta fokozni teljesítményét.
A cégek rövid távú termelési előrejelzése annyiban optimistább a korábbi várakozásoknál, hogy minden harmadik cég teljesítménye bővítését, további harmaduk szinten maradását prognosztizálja. A termelés visszaesésétől a vállalkozások 34 százaléka tart. A TOP-100 vállalatcsoport a termelés feltételeiben nem számol alapvető változással a következő fél évben.
A belföldi keresletet a cégek 28 százaléka növekvőnek, 24 százalékuk csökkenőnek ítéli. Exportpiacain bővülő igényekkel kalkulál a nagyvállalatok 24 százaléka, vevőköre részleges elvesztésétől 22 százalékuk tart. A nagyvállalatok 48 százaléka pozitívan nyilatkozott az egy éven belül indítandó technológiai jellegű beruházások megvalósításáról, ugyanakkor a cégek fejlesztési hajlandóságát jelző mutató éves visszatekintésben a legalacsonyabb.
A kis- és középvállalatok fele elégségesnek minősítette a foglalkoztatottak létszámát, 29 százalékuk azonban magasabbnak tartja az optimálisnál.
A kkv-k 47 százalékának termelése az előző három hónapban szinten maradt, 28 százalékuk teljesítménye csökkent. A következő három hónap termelési előrejelzése alapján a vállalkozások 20 százaléka növekedéssel, 33 százalékuk csökkenéssel számol a jövő év januárjáig terjedő időszakban. A hazai vállalatok meghatározó többsége fejlődése legfőbb akadályának továbbra is a túlzott adóterhelést és a szűk vásárlóerőt tartja.
Belföldi piacain a következő fél évben a vállalatok 57 százaléka változatlan, 20 százalékuk bővülő kereslettel számol. Exportpiacain növekvő lehetőségekben a kkv-k mindössze 14 százaléka bízik, stabil igényekkel számol 71 százalékuk. Az októberi felmérés szerint a kis- és középvállalatok 35 százaléka tervezi egy éven belül új beruházás indítását, a cégek fejlesztési aktivitása azonban tartósan mérséklődik.
Az Ecostat ágazati szintű októberi konjunktúra felmérése tükrözi a pesszimista üzleti várakozások terjedését. A nemzetgazdasági szintű összevont bizalmi mutató értéke 42,8 százalék, két százalékponttal alacsonyabb az előző havi mutatónál és 4,4 százalékponttal elmarad a korábbi öt hónap átlagától.
A vizsgálatba bevont kiemelt ágazatok között egyedül a mezőgazdaságban javultak a bizalmi mutatók: az októberi konjunktúra index 46,1 százalékra nőtt, ami 2,1 százalékpontos emelkedést jelent szeptemberhez képest.
Az építőiparban a legerősebb és legtartósabb a depresszió. Bár az ágazat bizalmi mutatóinak tendenciája május és szeptember között valamelyest javult, októberben nyolc százalékponttal ismét visszaesett. A nemzetközi pénzügyi válság nyomán a hazai bankok hitelezési gyakorlatának szigorítása kritikus helyzetet idézhet elő a beruházások és ingatlanok piacán.
A kereskedelem konjunktúra indexe 5,2 százalékponttal, a feldolgozóiparé 4,1 százalékponttal csökkent szeptemberhez képest. Az idegenforgalomban tevékenykedő vállalkozások többsége az év végén a belföldi fizetőképes kereslet csökkenésével számol.
Jobban élnek a családok - állítólag
A mosoly már alakul, már csak pénz kéne hozzá
A bizonytalanság az úr Magyarországon
MTI