A költségvetésben 774,6 milliárd, míg azon kívül 228,1 milliárd forint uniós támogatás jelenik meg, ehhez a költségvetési forrás 183,1 milliárd forint - ismertette a miniszter az adatokat. A költségvetés tartalékait elegendőnek nevezte: az általános tartalék 56,5 milliárd, a céltartalék 69,8 milliárd, míg a stabilitási tartalék 78 milliárd forint. Ezek együtt 204,3 milliárd forintot tesznek ki, amelyet az egyes fejezetek (minisztériumok) tartalékai 80 milliárddal növelnek.
Varga Mihály (Fidesz) a bizottság elnöke kifogásolta azt, hogy a pénzügyminiszter nem hozta a bizottság elé az IMF-megállapodás szövegét. Erre Veres János válasza úgy hangzott, hogy a bizottság igénye jogos, de most ez nem szerepel a napirenden.
Varga Mihály másik felvetése az volt, hogy a költségvetési hiányt csak az adó növelésével tudta mérsékelni a kormány, a strukturális reformok elmaradtak.
Kóka János (SZDSZ) egyebek mellett azt kérdezte a minisztertől, hogy milyen euró-forint árfolyammal számolt a Pénzügyminisztérium a költségvetés készítése során. A válasz: 267 forint. Kóka János üdvözölte azt, hogy a kormány hozzá mert nyúlni olyan tabukhoz, mint a 13. havi bér a közszférában, vagy a 13. havi nyugdíj. Ugyanakkor még mindig tabu a családi pótlék, amely alanyi jogon jár, így azok is kapják, akik nem szorulnak rá.
Ezt követően Domokos László (Fidesz) ügyrendi javaslatot tett: döntsék el, hogy szavazással kell-e záródnia a módosításról folytatott vitának a bizottságban? A szavazás eredménye 14 igen, 15 nem. A Fidesz és Hargitai János (KDNP) nemmel, míg az MSZP és a két SZDSZ-es képviselő igennel szavazott, Herényi Károly (MDF) nem vett részt a szavazásban.
Miután a tárgyalt módosítás jogilag nem létező irat - mondta Mádi László (Fidesz) -, mert száma sincs, vita alakult ki arról, hogy mi lesz ennek a sorsa. Veres János úgy vélte, hogy a bizottság a keddi ülésén ezt a tájékoztatót kérte tőle, és ezt - módosító javaslatként - képviselői indítványként akár ő is beadhatja a parlamentnek még az általános vita megkezdése (hétfő délelőtt) előtt. Ezért nem kér állásfoglalást most a bizottságtól.
Ezt követően a miniszter távozott az ülésről, amit Horn Gábor (SZDSZ) kifogásolt. Helyette Bató Ferenc főosztályvezető képviselte a továbbiakban a Pénzügyminisztériumot.
Mádi László (Fidesz) javasolta, hogy csökkentsék a miniszterek fizetését, valamint hiányolta, hogy a módosítások mögött nincsenek hatástanulmányok.
Tállai András (Fidesz) előbb azt fejtette ki, hogy az IMF hitelkeret az államcsődtől mentette meg Magyarországot, ezért maradhatott miniszterelnök Gyurcsány Ferenc. Ha nincs hitelkeret, akkor az államcsőd a miniszterelnököt is elsodorta volna. Ezt követően azt kérte, hogy az IMF hitelből részesedhessenek az önkormányzatok is, mivel az 5-6 százalékos kamatozású kölcsönre szükségük van.
Hargitai János (KDNP) újabb ügyrendi javaslattal állt elő: szavazzon arról a bizottság, hogy az IMF hitelkeretet csak a parlament, de legalább a költségvetési bizottság ellenőrzése mellett használhassa fel a kormány. Ezt a bizottság döntő többséggel elfogadta.
Bató Ferenc a feltett kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a közszférában hét százalékkal csökkennek a jövedelmek jövőre. Azért csak ennyivel, mivel a céltartalékban szerepel egy elkülönített összeg a kompenzációra. A 13. havi bér amúgy is csak felfüggesztésre került. A költségvetés 80 dolláros olajárral készült, az adósságszolgálat pedig pozitív és negatív piaci jelenségekkel is számolt. Amennyiben a negatív jelenségek kerülnek túlsúlyba, akkor kell lehívni pénzt az IMF hitelkeretből.
Varga Mihály bizottsági elnök végül azzal az ügyrendi javaslattal élt, hogy hétfőn az IMF hitelkeret szerződés részleteiről hallgassa meg a költségvetési bizottság a pénzügyminisztert. Ezt Kóka János (SZDSZ) megtoldotta azzal, hogy hívják meg az MNB elnökét is. A javaslatot 15 igen és 14 tartózkodás mellett fogadta el bizottság, a szocialista képviselők tartózkodtak.
A pénzügyi válság közepén alaposan meg kell gondolni, mit kezdjünk megtakarításainkkal. Ön mit tesz / tenne, ha lenne? Szavazzon!
A válságtanácskozások hete jön
Gyurcsány felelősebb, Orbán "kívánatosabb"
Gyurcsány válságkezelő alappal áll elő
Növekvő bizalom és beruházási kedv itthon
London nagyon elnézte: jó adós a magyar?
Adócsökkentés: tervezni azért lehet
"Nem rosszak Gyurcsány esélyei"
Ne legyen illúziónk: megfizetünk a hitelért
Sólyom: erős a hátterünk
MTI