A Nemzetgazdasági Minisztérium a 2012. évi költségvetési tervezettel kapcsolatban már több adóemelést is bejelentett, ahhoz, hogy a kormány tartani tudja magát az államadósság csökkentésének a terve mellett a jelenlegi lassuló gazdasági növekedés által okozott bevétel kiesést a kormány az áfa 25-ről 27 százalékra történő emelésével kívánja pótolni. A kormány a világgazdasági környezetre való tekintettel a jövő évi GDP növekedési ütemet 1,5 százalékra módosította.
Emelkedhet a regisztrációs adó és a gépjármű-átírás után fizetendő illeték
Az idei évben fellépő közel 100 milliárdos bevételkiesést a kormány a jövedéki adók emelésével kívánja pótolni, valamint növelni kívánják az adóbeszedés hatékonyságát, amelyből 40 milliárd forintos többletbevételre számít a kormány. További 10 milliárd forintot a nyugdíjrendszer átalakításával állami kézbe került részvények osztalékából fedezne a kormány.
Az Origo.hu értesülései szerint a regisztrációs adó emelését tervezi a kormány. A törvénytervezet arról szól, hogy módosul az adótábla a regisztrációs adónál, emellett összevonják a két legnagyobb hengerűrtartalmú autókra érvényes adókategóriát, és a legkevésbé környezetszennyező, Euro-5-ös osztályozású motorral felszerelt autókra bevezetnek egy új oszlopot az adótáblázatba. Mindezek hatására az állam adóbevétele 20 százalékkal gyarapodhat, ez csaknem 7 milliárd forint többletbevételt jelentene.
Továbbá átvariálják a gépjármű megvételekor fizetendő illeték alapját is, a jelenlegi szabályozás szerint a motor hengerűrtartalma határozza meg az illeték alapját, jövőre már a teljesítményétől és a jármű korától függ az illeték összege. Az Origo szerint a korábban béren kívüli juttatások közé sorolt üzleti ajándék és a reprezentáció jövőre már adóköteles lesz.
Szijjártó: újabb adóemelésekkel nem számol a kormány
Szijjártó Péter a Fidesz-KDNP keddi frakcióülése után tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kormány szerdán véglegesíti a költségvetési törvény javaslatát, és péntekig benyújjta azt az Országgyűlésnek. A szóvivő hangsúlyozta, hogy újabb adóemelésekkel nem számol a kormányzat.
A kompenzációval kapcsolatban Szijjártó Péter elmondta, hogy jövőre az adójóváírások, illetve a félszuperbruttó kivezetésével tovább egyszerűsítik az adórendszert. Elmondta, 202 ezer forint összeghatárig mindkettő kivezetésére sor kerül, az efölötti bértartományban pedig a szuperbruttó kivezetése két lépésben zajlik majd. Ezzel a lépéssel forrás marad a rendszerben, amellyel a 202 ezernél kevesebbet keresőket fogják kompenzálni.
Faragnak is
A kiadási oldalon is faragna a kormány. Komoly feladatleépítést tervez a kormány, új projektekre pedig bizonyosan nem lesz pénz. Az Origo birtokába került javaslat nem számol például az útpénztárak eddigi központi támogatásával, ami 40 milliárdos megkönnyebbülést jelent az államkasszának. Ezeknek a pénztáraknak a közutak fenntartását és fejlesztését saját büdzséből, vagyis vélhetően plusz-díjbevételből kell majd megoldania. A tervezetből nem derül ki egyértelműen, milyen feladatok leépítésére készül a kormány, annyi bizonyos, hogy 75 milliárdot spórolnának meg így jövőre.
Az utazások kedvezmények megkurtításából és a menetrendek összehangolásából 25 milliárdot akarnak megspórolni. Csakhogy a MÁV, a GYSEV valamint a Volán-társaságok jövő évi támogatása mindeközben 22 milliárddal 230 milliárd forintra hízna. Ami az utazási kedvezmények megvonása mellett azért is furcsa, mert a kormány kevesebb utazással számol jövőre, valamint a Széll Kálmán Terv bejelentése óta a működések ésszerűsítését írta elő a közösségi közlekedést bonyolító cégek számára, hogy így tudjon spórolni. És ne feledjük, hogy a MÁV a nyugdíjpénztári forintokra is számíthat.
Leépítések a közszférában: ez már nem csak játék a számokkal
Míg az adórendszer átalakítása miatt a kormány kompenzálja a közszféra alacsony keresetű tagjait, jövőre elkerülhetetlenné válik a leépítés: 20 milliárdot spórol így saját magán az állam. Bár Matolcsy György áprilisban még arról beszélt, hogy a közszféra jövőre béremelésre számíthat, a minisztériumi matematika már akkor nem működött. Mint arról akkor beszámoltunk, a nettó keresetek csak az adóátrendezés miatt nőttek volna valamicskét - úgy tűnik mára egyértelművé vált, nem tartható a közkiadások magas szintje. Az aktualizált konvergenciaprogramban a kormány vállalta az EU felé, hogy a bérekre és járulékokra fordított GDP-arányos kiadások mintegy fél százalékponttal mérséklődhetnek majd 2011-hez képest jövőre. Nemcsak a költségvetési lukak miatt kell tehát végrehajtani a leépítéseket. Összesen 30 ezren kerülhetnek utcára a költségvetési szervektől. Továbbá szigorítják a pénzköltési szabályokat a központi költségvetési szerveknél, ettől csaknem 60 milliárd forint megtakarítást várnak. A számla vége így egy 300 milliárdos megtakarítás.
Szociális támogatások átalakítása
A kormány létrehozná a Nemzeti Szociálpolitikai alapot, amelybe beletartozna a szociális ellátások nagy része, a jövedelempótló támogatások és a Nyugdíjbiztosítási Alapból kimaradt nyugdíjak is. A kormány a tervek szerint így csökkentené az ellátások számát. A Nemzeti Fogalalkoztatási Szolgálat adatai szerint az álláskeresők nagy része már így sem részesül a szociális ellátásból, ez az arány a kormányzati intézkedések következtében várhatóan növekedni fog. Augusztusban az álláskeresők 57,9 százaléka (317,7 ezer fő) volt jogosult álláskeresési vagy szociális ellátásra és több mint négytizedük (231,3 ezer fő) ellátatlan maradt.
A Nemzeti Szociálpolitikai Alapba tartozó szolgáltatásokra az állam a jövő évben 865 milliárd forintot fordítana, az öregségi nyugdíjakat az infláció várható mértékével fogják megemelni, azonban befagyasztják a családi pótlékot, a gyest és a gyermeknevelési támogatást.
Veszteségelhatárolás korlátozása
Matolcsy korábban annyit közölt, hogy a veszteségelhatárolást korlátozni fogják, a dokumentumból azonban kiderül, hogy a veszteségelhatárolást úgy korlátozzák, hogy csak a keletkezett veszteség felét lehet szembeállítani a nyereséggel. Ez jövőre 30 milliárd forinttal nagyobb adóbevételt fog eredményezni.
2012-ben 1140 milliárd forint támogatást nyújt a kormány az önkormányzatok számára, ez az érték alig haladja meg az idei támogatás mértékét, azaz kormány nem szándékozza az inflációval növelni a juttatásokat.
A jövő évre jelentős mértékű tartalékkal készül a kormány. A kamatkockázati tartalék 50 milliárd forint, az Országvédelmi Alap 150 milliárd forint, a rendkívüli kormányzati tartalék 100 milliárd forint és a céltartalék 90-155 milliárd forint lehet.
Az Origo kezébe került jövő évi költségvetési tervezetben egyenlőre nincs nyoma annak, hogy a PPP szerződéseket még az idén felülvizsgálnák. A kormány tavasszal az összes PPP projekt újratárgyalását jelentette be, mivel a megvalósult fejlesztések és tapasztalatok szerint a projektek bújtatott államadósság-növelő tényezőket tartalmaznak.
Privátbankár, Origo.hu