1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyenlően kell elosztani a tagországok között az Európai Unió ambiciózus környezetvédelmi céljainak elérése miatt keletkező terheket - erősítették meg az EU-tagállamok vezetői brüsszeli csúcstalálkozójukon. A tavaly elfogadott vállalásokat jövő tavaszig kell jogszabályba önteni.
Egyenlően kell elosztani a tagországok között az Európai Unió ambiciózus környezetvédelmi céljainak elérése miatt keletkező terheket - erősítették meg az EU-tagállamok vezetői brüsszeli csúcstalálkozójukon. A tavaly elfogadott vállalásokat jövő tavaszig kell jogszabályba önteni.

Tanácskozásukon eldöntötték, hogy egy éven belül - a jövő tavaszi csúcstalálkozó idejére - konkrét uniós jogszabályokba kell önteni a tavalyi vállalásokat, köztük a légszennyezés 20 százalékos csökkentését és a megújítható energiaforrások részarányának 20 százalékra növelését a jövő évtized végéig.

Komolyan megkérdőjeleződött ugyanakkor egy másik vállalás, a bioüzemanyagok részesedésének 10 százalékra emelése, miután több tagország szerint ezzel összefüggésben tudományos és környezetvédelmi aggályok merültek fel.

Amikor az unió tavaly döntött az említett vállalásokról, már világos volt, hogy annak teljesítését tagországonként külön kell szabályozni, mert nem mindenütt azonosak a feltételei a tervek végrehajtásának. A kitűzött célok uniós szintűek, a tagországok összteljesítményének kell kiadniuk őket, de a vállalás tagállamonként eltérő lesz.

Kezdettől fogva világos például, hogy mások mellett Magyarország is csak roppant aránytalan pluszterhekkel tudná vállalni a megújítható energiaforrások 20 százalékra emelését - a reális vállalás közelebb lesz a 10 százalékhoz.

Az Európai Bizottság januárban előterjesztette saját javaslatát az országonkénti lebontásra, és a konkrét jogszabályokra: ezek vitája most kezdődött el a tagállamok között, és a kormányfők lényegében arra vállaltak kötelezettséget, hogy a vitát még idén lezárják.

Nem lesz könnyű az egyeztetés, mert egyik ország vállalása csak a másikénak a rovására csökkenthető. Egy diplomáciai forrás a helyszínen a hosszú távú költségvetésről három éve folytatott heves huzavonához hasonlította a várható folyamatot.

Janez Jansa szlovén kormányfő - aki soros elnökként az ülés házigazdája volt - a találkozó utáni sajtótájékoztatón kulcsdokumentumnak nevezte a bizottsági javaslat nyomán születő jogelemeket ahhoz, hogy az EU megőrizze nemzetközi vezető szerepét a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Kiemelten fontosnak tartja az unió azt is, hogy más világgazdasági szereplők is csatlakozzanak a káros éghajlatváltozás enyhítését célzó erőfeszítésekhez - ennek elmaradása szerintük akár az ipari termelés unión kívülre helyezéséhez vezethet.

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke ezzel kapcsolatban megerősítette, hogy a vezetése alatt álló "uniós kormány" külön figyelmet fordít az energiaigényes ágazatokban tevékenykedő cégek versenyképességének megőrzésére.
Megvitatták az állam- és kormányfők Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselő és Benita Ferrero-Waldner külügyi EU-biztos közös jelentését az éghajlatváltozás nemzetközi biztonságra jelentett veszélyeiről, köztük a bevándorlók számának növekedéséről. Felkérték a két szerzőt, hogy a kihívások leküzdését célzó erőfeszítésekre még idén tegyenek ajánlásokat.


Az ülésről kiadott közlemény is sürgetőnek tartja, hogy felmérjék, milyen következményekkel jár az uniós vállalások teljesítése a nemzetközi versenyre.

Az állam- és kormányfők nyilatkozatot adtak ki a nemzetközi pénzpiacok bizonytalankodásával kapcsolatban. Ebben fontosnak tartják az átláthatóságot növelő és az értékelést javító kockázatkezelési mechanizmus létrehozását.

Az ülés utáni sajtónyilatkozataikban a vezetők leszögezték, hogy az uniós gazdaság erős, a közös valuta  erős. Többen közülük ugyanakkor aggodalmat mutattak az euró magas árfolyama, illetve az unióra nehezedő inflációs nyomás miatt.

Az uniós energiaellátási biztonság fokozásának kérdéskörére ugyancsak kitért a csúcstalálkozó. Ennek keretében elsősorban a sokágú beszerzési lehetőségek fontosságát, illetve az EU-n belüli egységes piac kiterjesztését húzták alá.

Barroso sarokpontnak nevezte a tagországok közti szolidaritás fenntartását abból a szempontból is, hogy az ellátás biztonsága ne csökkenjék.

Az uniós vezetők megerősítették, hogy jól működik az a program, amelyet annak érdekében indítottak el, hogy az évtized végére az EU a világ legversenyképesebb térsége legyen, jelentősen növelve a foglalkoztatást és a gazdasági bővülés ütemét is.

Szükségesnek látták mindazonáltal, hogy a stratégia következő ciklusa - amely 2010-ig tart - a reformok következetes kiteljesítésével és végigvitelével folytassa ezt a munkát. Különös figyelmet tartanak fontosnak a  kisvállalkozói ágazatra, valamint a kutatásokra és az oktatásra.

Energiabizonyítvány: ne a tanácsadón spóroljon!
Blamázs a brit energiatakarékos napon
Energiatakarékosság vagy bioüzemanyag?
Tönkreteheti Európát a környezetvédelem (hanganyag)

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG