.jpg)
Komolyan megkérdőjeleződött ugyanakkor egy másik vállalás, a bioüzemanyagok részesedésének 10 százalékra emelése, miután több tagország szerint ezzel összefüggésben tudományos és környezetvédelmi aggályok merültek fel.
Amikor az unió tavaly döntött az említett vállalásokról, már világos volt, hogy annak teljesítését tagországonként külön kell szabályozni, mert nem mindenütt azonosak a feltételei a tervek végrehajtásának. A kitűzött célok uniós szintűek, a tagországok összteljesítményének kell kiadniuk őket, de a vállalás tagállamonként eltérő lesz.
Kezdettől fogva világos például, hogy mások mellett Magyarország is csak roppant aránytalan pluszterhekkel tudná vállalni a megújítható energiaforrások 20 százalékra emelését - a reális vállalás közelebb lesz a 10 százalékhoz.
Az Európai Bizottság januárban előterjesztette saját javaslatát az országonkénti lebontásra, és a konkrét jogszabályokra: ezek vitája most kezdődött el a tagállamok között, és a kormányfők lényegében arra vállaltak kötelezettséget, hogy a vitát még idén lezárják.
Nem lesz könnyű az egyeztetés, mert egyik ország vállalása csak a másikénak a rovására csökkenthető. Egy diplomáciai forrás a helyszínen a hosszú távú költségvetésről három éve folytatott heves huzavonához hasonlította a várható folyamatot.
Janez Jansa szlovén kormányfő - aki soros elnökként az ülés házigazdája volt - a találkozó utáni sajtótájékoztatón kulcsdokumentumnak nevezte a bizottsági javaslat nyomán születő jogelemeket ahhoz, hogy az EU megőrizze nemzetközi vezető szerepét a klímaváltozás elleni küzdelemben.
Kiemelten fontosnak tartja az unió azt is, hogy más világgazdasági szereplők is csatlakozzanak a káros éghajlatváltozás enyhítését célzó erőfeszítésekhez - ennek elmaradása szerintük akár az ipari termelés unión kívülre helyezéséhez vezethet.
José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke ezzel kapcsolatban megerősítette, hogy a vezetése alatt álló "uniós kormány" külön figyelmet fordít az energiaigényes ágazatokban tevékenykedő cégek versenyképességének megőrzésére.
Megvitatták az állam- és kormányfők Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselő és Benita Ferrero-Waldner külügyi EU-biztos közös jelentését az éghajlatváltozás nemzetközi biztonságra jelentett veszélyeiről, köztük a bevándorlók számának növekedéséről. Felkérték a két szerzőt, hogy a kihívások leküzdését célzó erőfeszítésekre még idén tegyenek ajánlásokat. |
Az ülésről kiadott közlemény is sürgetőnek tartja, hogy felmérjék, milyen következményekkel jár az uniós vállalások teljesítése a nemzetközi versenyre.
Az állam- és kormányfők nyilatkozatot adtak ki a nemzetközi pénzpiacok bizonytalankodásával kapcsolatban. Ebben fontosnak tartják az átláthatóságot növelő és az értékelést javító kockázatkezelési mechanizmus létrehozását.
Az ülés utáni sajtónyilatkozataikban a vezetők leszögezték, hogy az uniós gazdaság erős, a közös valuta erős. Többen közülük ugyanakkor aggodalmat mutattak az euró magas árfolyama, illetve az unióra nehezedő inflációs nyomás miatt.
Az uniós energiaellátási biztonság fokozásának kérdéskörére ugyancsak kitért a csúcstalálkozó. Ennek keretében elsősorban a sokágú beszerzési lehetőségek fontosságát, illetve az EU-n belüli egységes piac kiterjesztését húzták alá.
Barroso sarokpontnak nevezte a tagországok közti szolidaritás fenntartását abból a szempontból is, hogy az ellátás biztonsága ne csökkenjék.
Az uniós vezetők megerősítették, hogy jól működik az a program, amelyet annak érdekében indítottak el, hogy az évtized végére az EU a világ legversenyképesebb térsége legyen, jelentősen növelve a foglalkoztatást és a gazdasági bővülés ütemét is.
Szükségesnek látták mindazonáltal, hogy a stratégia következő ciklusa - amely 2010-ig tart - a reformok következetes kiteljesítésével és végigvitelével folytassa ezt a munkát. Különös figyelmet tartanak fontosnak a kisvállalkozói ágazatra, valamint a kutatásokra és az oktatásra.
Energiabizonyítvány: ne a tanácsadón spóroljon!
Blamázs a brit energiatakarékos napon
Energiatakarékosság vagy bioüzemanyag?
Tönkreteheti Európát a környezetvédelem (hanganyag)
MTI