Az olajpiacok érzékenyen reagálnak a líbiai eseményekre, már csak azért is, mert az ország az afrikai kontinens harmadik legnagyobb olajtermelője. A napi 1,6 millió hordó olajtermelésből 1,3 millió hordót exportál, elsősorban Európába. Az ország kőolajkészletei becslések szerint 44 milliárd hordót tesznek ki, ez a legnagyobbnak számít Afrikában.
A bizonytalanságot növelte Paolo Scaroni, az Eni olasz olajvállalat vezérigazgatójának az a csütörtöki bejelentése, miszerint Líbia olajtermelése mára 1,2 millió hordóval esett.
A vezető európai tőzsdék vezető indexei mínuszban álltak csütörtökön napközben. Röviddel 14.30 óra előtt a londoni FTSE 0,35 százalékos, a frankfurti DAX 1,2 százalékos, a párizsi CAC 0,24 százalékos veszteséget mutatott.
Az egyre magasabb olajár miatt a 600 európai autó- és autóalkatrész-gyártó részvényét követő index 1,7 százalékkal süllyedt csütörtökön napközben. Az emelkedő üzemanyagköltségek miatt jelentős mínuszban voltak a légitársaságok papírjai is, így a Lufthansa 1,5 százalékkal, a British Airways és az Iberia egyesülésével létrejött International Consolidated Airlines Group árfolyama 3,2 százalékkal süllyedt.
Időközben a Fitch Rating bejelentette, hogy az észak-afrikai és a közel-keleti kormányellenes megmozdulások miatt ronthat az olaj- és gázportfóliójában lévő európai cégek minősítésén. Erre azonban csak akkor kerülne sor, ha a működési környezetükben bekövetkezett bizonytalanság elhúzódna - hangsúlyozta a hitelminősítő. A Fitch portfóliójában az olasz Eni ("AA mínusz"/negatív kilátás), az osztrák OMV ("A mínusz"/negatív kilátás), a spanyol Repsol ("A plusz"/stabil kilátás), és a brit BG Energy Holdings ("A plusz"/stabil kilátás) minősítéssel szerepel.
Többen attól tartanak, hogy komolyabb olajhiány lép fel a világpiacon, ha leáll az olajtermelés Líbiában, amely a világ olajtermelésének 1,8 százalékát adja, és a zavargások átterjednének más térségbeli jelentősebb olajtermelő országokra. Szaúd-Arábia, mint a világ vezető olajexportálója ezeket az aggodalmakat tompítva csütörtökön bejelentette, hogy kész helyettesíteni a kieső líbiai olajexportot, ha ilyen irányú kérést fogalmaznának meg az európai cégek. Egy vezető szaúdi olajipari illetékes rámutatott egyben arra, hogy a nyersolaj mostani áremelkedését a félelmek táplálják, és hogy az OPEC szerint nincs szükség az olajkartell rendkívüli ülésének összehívására.
Az olajtermelés növeléséről egyeztet az OPEC Az OPEC olajtermelésének a növeléséről kezdett megbeszéléseket Szaúd-Arábia az olajkartell többi tagjával a londoni olajtőzsdén csütörtökön elterjedt hírek szerint a kieső líbiai kitermelés pótlására. Az OPEC-en belül Szaúd-Arábia rendelkezik a legnagyobb tartalékkapacitással, így valószínűleg jórészt rá hárul majd a líbiai kivitel helyettesítése. Az Eni olasz olajipari cég vezérigazgatója csütörtökön azt mondta, hogy az OPEC-tag Líbia napi 1,6 millió hordó olajtermelése majdnem 75 százalékkal csökkent. Röviddel 16 óra után az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 3,07 dollár emelkedéssel 114,32 dolláron állt. Másfél órával korábban még magasabban, 114,96 dolláron jegyezték. |
MTI