.jpg)
A CEBR azzal számol, hogy az áthúzódó hatások miatt a 2008-as prémiumszezonban már "csak" 6,2 milliárd font lesz a londoni pénzügyi központban dolgozók éves jutalma, 2009-ben azonban már visszaemelkedik 7,9 milliárd fontra.
Az elemzés szerint a citybeli prémiumapály fő oka az, hogy a bankoknak jelentős költségemelkedést okoz a subprime válság, amely miatt egyrészt komoly veszteségeket kell leírniuk az ilyen kötelezettségeket is tartalmazó pénzpiaci termékportfolióikban, másrészt a bankközi likviditáspiac is szinte kiszáradt.
Ez utóbbit jelzi, hogy a múlt hónap közepére 6,60 százalékra emelkedett az irányadó londoni bankközi kamatláb, a LIBOR, 0,85 százalékponttal meghaladva a Bank of England - a brit jegybank - jelenleg 5,75 százalékos alapkamatát.
Hat és félezer bróker, pénzügyi dolgozó veszítheti el állását a jövő év végéig a londoni Cityben a hitelpiac beszűkülése, a csökkenő számú magánbefektetői megbízások és a vezető brit jelzálogkölcsönző, a Northern Rock válsága miatt - jósolják brit elemzők. Egy pénzügyi kutatóintézet, a CEBR szerint az állásvesztések mintegy harmadára a befektetési bankoknál kerülhet sor. Ugyanakkor az úgynevezett alapkezelőknél is csökken majd a létszám, több mint másfélezer dolgozóval. Az értékpapírokkal foglalkozók közül, mivel megcsappan a részvényforgalom, több mint ezren kényszerülhetnek állásuk elhagyására. |
Az M&A-aktivitás összeomlásszerű csökkenése is egyenes következménye annak a globális pénz- és tőkepiaci likviditási apálynak, amelyet a nem elsőrendű amerikai jelzálogkölcsön-adósok törlesztési képességével kapcsolatos aggodalmak okoztak. Ezeket a kötelezettségeket a befektetési bankok - nemcsak az amerikaiak - különböző súlyozással becsomagolták azokba a befektetési termékekbe, amelyeket kockázatterítési céllal kínálnak a globális pénzpiacon, az amerikai lakóingatlan-piac súlyos megingása nyomán azonban a befektetői kereslet az utóbbi hónapokban gyakorlatilag eltűnt e konstrukciók iránt.
Ráadásul a bankok a nagybani likviditáspiacon is megszorultak, ugyanis - nem tudván, hogy kinek, milyen mértékű az érintettsége az értékpapírosított, ám nem teljesítővé válással fenyegető nem elsőrendű kötelezettségek piacán - egymásnak is vonakodnak rövid távú finanszírozást nyújtani a bankközi pénzpiacon.
A CEBR hétfői londoni elemzése szerint ugyanakkor a citybeli prémiumcsökkenés hatását enyhíteni fogja, hogy a bankok igyekeznek megtartani munkaerő-állományuk javát. A cég azzal számol, hogy a City befektetési banki alkalmazotti állománya az idei 349 ezerről jövőre mindössze 6500-zal - nem egészen 2 százalékkal - csökken, és utána ismét ütemesen emelkedik.
Emellett az érték- és a nyersanyagpiacok "jól tartják magukat" a válság közepette is, a jelentés szerzői szerint főleg a változatlanul erősen teljesítő felzárkózó térség miatt, amely továbbra is ellátja likviditással a londoni piacot.
A 2008-ra jósolt újabb 16 százalékos jutalomcsökkenés mindazonáltal annak lesz a következménye, hogy a pekingi olimpia után Kínában várhatóan lanyhul a gazdaság élénksége, és a brit gazdaság növekedési üteme is lassulni fog - áll az elemzésben.
A CEBR nemrégiben kiadott brit GDP-előrejelzése azt jósolta, hogy a brit gazdaság növekedési üteme az idei évre várt 2,7 százalékról 2008-ban meredeken, 1,4 százalékra csökken.
A hétfői új CEBR-elemzés szerint az idei és a jövő évre várt citybeli prémiumesés visszafogja a londoni ingatlanszektor teljesítményét is. A cég úgy becsüli, hogy a Cityben kifizetett milliárdos jutalmak fele a londoni ingatlanpiacra áramlik.
A City bankárainak tavaly még igen szép karácsonyuk volt: a CEBR akkori becslése szerint a befektetési banki alkalmazottak az előző évben kiosztott 7,4 milliárd fontnál 18,3 százalékkal több, összesen 8,8 milliárd font rekord jutalmat vihettek haza 2006 végén; 4200-an egymillió font feletti jutalmat kaptak az előző évi 3000 prémiummilliomos után.
A Citi segítő kezet nyújt a Northern Rocknak
A világ első számú pénzintézete, az amerikai Citi 10 milliárd fontot érő pénzügyi mentőövet dobna a hitelpiaci válságban megroggyant Northern Rock nagy brit jelzálogkölcsönzőnek. A hitelintézet, amikor ügyfelei a múlt hónapban pánikszerűen megrohamozták, súlyos likviditási válságba került, s jóllehet a brit jegybank kisegítette a céget, mert annak nehézséget okozott a bankközi piacról fedezni rövid távú refinanszírozását, a Northern Rock részvénye drámai gyorsasággal vesztette értéké.
Az utóbbi időben a folyamat részben megfordult, de ebben szerepe volt annak, hogy általános vélemények szerint az alaposan meggyengült jelzálogkölcsönzőt fel fogják vásárolni. A hitelintézet a Bank of Englandtól kap folyamatosan pénzt, de 7 százalékos büntető kamattal. Eddig mintegy 11 milliárd fontot vett fel a brit jegybanktól.
A The Sunday Times című brit vasárnapi lap szerint a Citi segítsége - egy erről szóló megállapodás - már a héten esedékes. Az amerikai bank nem megszerezni kívánja a Northern Rockot, hanem enyhíteni pénzügyi nehézségeit, javítani fizetőképességét és ezáltal megkönnyíteni egy lehetséges vevő jelentkezését. Ha ugyanis nem segítenek rajta, akkor nagy eséllyel kimúlhat, hiszen erre az évre, a második félévben 14 milliárd fontnyi pénzt kell refinanszíroznia, mely összeg egy év alatt egyes elemzői vélemények szerint 30 milliárd fontra duzzadhat.
Tíz év alatt páncélt növesztettünk
Szélnek eresztik a City bankárait
Megrázkódtatásokra számíthat a Citibank
Greenspan: vagy lesz recesszió, vagy nem
MTI