Korai még második mentőcsomagról beszélni?
A kelet-európai körútjáról hazatért George Bush szorosan nyomon követi a gazdaság alakulásáról szóló híreket; az elnök hétfőn kis- és középvállalkozások tulajdonosaival tanácskozik a már elfogadott, a fogyasztóknak májusban adóvisszatérítési csekkeket juttató élénkítő programról.
A demokrata párti elnökjelöltség megszerzésére törekvő Hillary Clinton és Barack Obama szenátor csaknem két hete újabb gazdaságélénkítő csomag elfogadását sürgette. Obama szerint egy második, 30 milliárd dolláros élénkítő csomagra, továbbá a pénzügyi rendszer szorosabb felügyeletére is szükség volna ahhoz, hogy el lehessen kerülni a jövőben egy lakóingatlanpiaci válságot.
Az afro-amerikai szenátor szerint gyorssegélyt kellene nyújtani az ingatlanpiaci válság által leginkább sújtott térségek lakóinak és jelentősen növelni kellene a munkanélküli segélyeket. Hillary Clinton ugyancsak 30 milliárd dolláros rendkívüli szövetségi segélycsomagot követelt, hogy megmentsék azt a mintegy 4 millió amerikait, akiket házaik elvesztése fenyeget.
Néhány napja Nancy Pelosi amerikai házelnök is a Bush-adminisztráció és a kongresszus mindkét pártjának újabb találkozóját szorgalmazta a gazdasági problémák megoldására. A képviselőház elnöke szerint azért kell újból egyeztetni kell, mert egyre több jelzálogcsőd-eljárás indul, erősödnek az állásvesztés, valamint az élelmiszer- és energiaárak növekedése miatti fogyasztói aggodalmak.
A kongresszus februárban 168 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot fogadott el, az összegből 152 milliárd dollár esik erre az évre. Várhatóan május második hetében több mint 130 millió amerikai kap 300-600 dolláros adóvisszatérítési csekket. Az adminisztráció várakozása szerint ez az intézkedés fellendíti majd a fogyasztást, aminek következtében visszatérhet a gazdaság egészséges növekedési üteme.
"Ez nem amerikai válság, hanem világválság"
A pesszimizmus oka ezúttal külföldön keresendő (hanganyag)
Nem ússzuk meg újabb válság nélkül az évet?
Már Bernanke szerint is lehet recesszió
MTI