Koszovó: csak Spanyolország mond nemet a nagyok közül
A brit kormány ma este vagy holnap küld üzenetet Pristinába a döntéséről, Nicolas Sarkozy francia elnök már el is küldte az övét arról, hogy Franciaországnak szándékában áll az elismerés. A német kormány hivatalosan csak szerdán ül össze az ügyben, de Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter már megelőlegezte a pozitív döntést. Rómában szintén szerdán terjesztik a parlament elé az ügyet, de nincs kétség a szavazás kimeneteléről.
Az ellenkező táborba tartozik Spanyolország, amelyet a baszk és a katalán függetlenségi törekvés nyugtalanít. Miguel Ángel Moratinos spanyol külügyminiszter közölte, hogy a függetlenség egyoldalú kikiáltásának nincs nemzetközi jogi alapja, azaz Madrid nem ismeri el a független Koszovót. Hasonló nyilatkozatot tett Traian Basescu román államfő és a pozsonyi kormány is. Basescu "törvénytelennek" nevezte a függetlenség egyoldalú kikiáltását. "Szlovákia nem lát módot rá, hogy elismerje Koszovót - jelentette ki Jan Kubis külügyminiszter.
A német külügyminiszter Brüsszelben azt mondta, hogy tudomása szerint a 27 tagállamból 17 követi Németországot, Franciaországot és Nagy-Britanniát, és rövidesen elismeri az önálló Koszovót.
Koszovó példát mutatott a szeparatistáknak
Koszovón a világ szeme: csak órák vannak hátra?
Szerbia "lefokozza" Koszovó támogatóit
Önálló Koszovó: Görögország a fejét rázza
Törökországnak tetszik a független Koszovó
MTI