1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Szakértők szerint csak közép távon állhat meg a lábán Koszovó, az új állam nemzetközi segítségre szorul a következő években.
Koszovó, a volt dél-szerbiai tartomány vasárnaptól önálló állam - a pristinai parlament rendkívüli ülésén közfelkiáltással kinyilvánította függetlenségét.

A törvényhozás 109 albán tagja egységesen döntött, a 11 szerb képviselő közül egy sem volt jelen az ülésen. A kézfelemeléses határozathozatal után a jelenlévők egyenként, név szerinti szólításra előlépve aláírták a pergamenre írt függetlenségi nyilatkozatot, hogy utána kezet fogjanak Jakup Krasniqi házelnökkel, Fatmir Sejdiu államfővel és Hashim Thaci miniszterelnökkel.

A délután háromkor kezdődött ülésbe - az előzetes hírekkel ellentétben - az már nem fért bele, hogy a Koszovó ellenőrzött függetlenségére vonatkozó Ahtisaari-tervből fakadó törvényeket is elfogadjanak. A honatyák csupán az állami címerről és az állami lobogóról határoztak.

Az állami lobogó alapszíne kék, aranysárgában szerepel rajta Koszovó térképe, s fölötte hat fehér csillag, amelyek az új országban élő különböző népeket jelképezik
. Sajátossága a zászlónak, hogy csak és kizárólag állami jelkép - hivatalosan így is nevezik -, mert a Koszovó lakosságának 90 százalékát kitevő albánok továbbra is a fekete sasos vörös albán zászlót tekintik nemzeti lobogónak.

Az ország három legfőbb közméltóságának ünnepi nyilatkozataiban - kérdésekre nem adtak lehetőséget - két téma dominált: a Koszovó függetlenségétől megrémült szerbek nyugtatgatása, és az európai jogállamiság eszméjének átültetése a mindennapi gyakorlatba.

A következő hetekben és hónapokban nemzeti prioritás lesz Koszovó számára, hogy teljes mértékben végrehajtsa az Ahtisaari-terv előírásait - ígérte Fatmir Sejdiu államfő, hozzátéve, hogy a pristinai törvényhozás nagyon hamar elfogadja az ország alkotmányát, amelybe beépítik a volt finn elnök, az ENSZ-főtitkár koszovói főmegbízottja összes javaslatát.

Hashim Thaci arra helyezte a hangsúlyt, hogy lezárult Koszovó Szerbiától való elszakadásának a folyamata, s ettől kezdve minden energiát az új, nemzetiségi összetételét tekintve rendkívül sokszínű állam építésének kell szentelni. A sokszínűség ugyanis erőt és előnyt jelent - mondta, biztonságot és szebb jövőt ígérve a Koszovóban maradt szerbeknek.

Jakup Krasniqi, az UCK, a Koszovói Felszabadítási Hadsereg szóvivőjéből lett házelnök ugyancsak egy konszolidált állam képét vetítette előre. Az ENSZ-tagállamok körébe tartozónak nevezte Koszovót, amelyet - sok tagállam ellenkezése miatt - valószínűleg még sokáig nem vesznek fel a világszervezetbe.


Továbbra sincs egységes ENSZ álláspont

Nem született megállapodás az ENSZ BT Koszovó függetlenségének kikiáltása kapcsán összehívott vasárnapi rendkívüli ülésén. A testület hét tagállama - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Franciaország, Belgium és Horvátország - nevében Johan Verbeke belga ENSZ-nagykövet közleményében az orosz kérésre összehívott, zárt ajtók mögötti ülés után azt írta, "sajnáljuk, hogy a Biztonsági Tanács nem tud megegyezni a továbbiakról, de ez a patthelyzet hónapok óta ismert".

"A mai események a státus (vagyis Koszovó jogállásának) meghatározását célzó folyamat végét jelentik, amely folyamat során kimerítették a tárgyalásos rendezés minden lehetséges útját" - fogalmazott a közleményben a belga nagykövet.

A BT Oroszország kérésére tartott rendkívüli ülést. Moszkva ezzel is demonstrálta, hogy ellenzi Koszovó vasárnap kikiáltott függetlenségét, miután az - hangsúlyozták orosz részről - ellentétes a testület egy korábbi, 1999-es határozatával. Oroszország és Szerbia kérte, hogy a testület hétfőn tartson egy másik, nyilvános ülést is, amelyen Vitalij Csurkin közlése szerint Boris Tadic szerb elnök is részt venne.
 

Tiltakozó gyűlést hirdetett Szerbia

Koszovó függetlensége elleni tiltakozó gyűlést hirdetett meg csütörtökre Boris Tadic szerb elnök és Vojislav Kostunica szerb kormányfő. Az egymással vetélkedő két politikus Tomislav Nikolic nacionalista ellenzéki vezérrel, a Szerb Radikális Párt (SRS) vezetőjével közösen jelentette be a rendezvényt vasárnap este Belgrádban. Ez a módja annak, hogy Szerbia polgárai kinyilváníthassák elégedetlenségüket és haragjukat - mondta Nikolic.

Vasárnap este Belgrád központjában a rendőrség könnygázzal oszlatott fel egy mintegy ezerfős, javarészt fiatalokból álló, randalírozó tömeget, amely előzőleg az Egyesült Államok és a soros európai uniós elnök Szlovénia nagykövetségénél tüntetett az ellen, hogy Koszovó bejelentette Szerbiától való elszakadását. (Washington és a huszonhetek többsége egyaránt támogatja Koszovó önállóságát.)

Kora este az észak-koszovói Mitrovicában, a kettéosztott város szerbek lakta részén pokolgép robbant a tartományt felügyelő ENSZ-misszió, az UNMIK egyik épületének udvarában. Két jármű megrongálódott. A városban később két másik, fel nem robbant szerkezetre bukkantak.


Az EU nyugalomra int


Az Európai Unió nyugalomra intette a balkáni térséget. "Arra szólítunk fel mindenkit Koszovóban és a tágabb értelemben vett térségben, hogy őrizze meg nyugalmát, és ne válaszoljon semmilyen provokációra" - fogalmazott Brüsszelben Jens Mester EU-szóvivő. Mint hozzátette, "a nemzetközi közösség nem fogja eltűrni az erőszakos cselekményeket Koszovóban".

Az EU külügyminiszterei hétfőn ülnek össze Brüsszelben, és közös állásfoglalást akarnak közzétenni a megváltozott koszovói helyzettel kapcsolatban. Az előzetes tervek szerint ebben tudomásul vennék azt a tényt, hogy Koszovóban megkezdődött a - Koszovó nemzetközileg ellenőrzött függetlenségét előirányzó - Ahtisaari-terv végrehajtása, de nem terelnék kényszerpályára a tagállamokat a koszovói függetlenség elismerését illetően.

A tagországok zöme mielőbb el akarja ismerni Koszovót. Ciprus ezt a leghatározottabban ellenzi - így a nicosiai magatartás miatt még az is kérdéses, hogy sikerül-e a közös állásfoglalásba belevenni a vasárnap történtek tudomásul vételére vonatkozó kitételt -, több más állam, így Spanyolország, Románia, Szlovákia és Görögország pedig - egyelőre legalábbis - nem tervezi az új állam elismerését.

Péntek éjfélkor életbe lépett az uniós felhatalmazás egy legfeljebb 2210 fős koszovói küldetés megkezdésére. A zömmel rendőrökből és igazságügyi szakemberekből álló EULEX missziónak az lesz a feladata, hogy - eleget téve az Ahtisaari-tervben megfogalmazott nemzetközi ellenőrzés követelményének - a jogállamiság medrében tartsa a koszovói folyamatokat. Az EULEX misszió célkitűzéseit segíti majd az Európai Unió különleges képviselőjeként (EUSR) emlegetett Pieter Feith holland diplomata, és az általa vezetendő civil testület.
 

Moszkva tiltakozik


Oroszország azt akarja, hogy az ENSZ koszovói missziója (UNMIK) nyilvánítsa "semmisnek és érvénytelennek" a koszovói parlament határozatát, amely Szerbiától függetlennek nyilvánította a tartományt - jelentette be a világszervezet székhelyén Oroszország ENSZ-nagykövete.

"Ragaszkodni fogunk hozzá, hogy az UNMIK alkalmazza az 1244-es számú (ENSZ biztonsági tanácsi) határozatot és más vonatkozó dokumentumokat, és e dokumentumok értelmében semmisnek és érvénytelennek kell nyilvánítania az egyoldalú függetlenségi nyilatkozatot" - nyilatkozott Vitalij Csurkin az ENSZ BT orosz kérésre, sürgősséggel összehívott ülése előtt.


Berlin higgadtságot kér


Higgadtságra és mérsékletre szólította fel az albánokat és a szerbeket Koszovó függetlenségének kinyilvánítása után a német kormány. Ulrich Wilhelm szóvivő hangsúlyozta: Berlin mindegyik felet arra szólítja fel, hogy tanúsítson higgadtságot és mérsékletet a kialakult helyzetben.

Wilhelm nem foglalt állást azzal kapcsolatban, hogy Németország elismeri-e Koszovó függetlenségét vagy sem. Csupán arra utalt, hogy az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei hétfőn vitatják meg a helyzetet. Szavai szerint a kormány ezt követően határoz az elkövetkező lépésekről. Üdvözölte ugyanakkor, hogy a szerb kormány kizárta az erőszak alkalmazását.

Vezető német politikusok - köztük Angela Merkel kancellár - a közelmúltban több alkalommal is utaltak arra: Németország azon uniós tagállamok között van, amelyek támogatják Koszovó függetlenségének elismerését.
  
Koszovó Európa része, kevesebb mint 50 kilométernyire fekszik az EU jelenlegi határától, és a világ "joggal várja el", hogy az unió ennek megfelelően foglalkozzon az üggyel - áll a brit külügyminisztérium nyilatkozatában. A közlemény szerint az Európai Uniónak egységet kell mutatnia, és vezető szerepet játszania "a megváltozott helyzetre adandó hatékony válasz kimunkálásában".

A brit kormány a hétfői uniós külügyminiszteri ülés után jelenti be álláspontját. London következetesen az ENSZ különmegbízottja által a felügyelt koszovói függetlenségre tett javaslatot tekintette a legéletképesebb megoldásnak, amely mellett Koszovó is elkötelezte magát - áll a közleményben.


Erdélyi szimpátiatüntetés

Rövid szimpátiatüntetést tartott erdélyi magyar fiatalok egy csoportja Koszovó függetlensége mellett vasárnap este Kolozsváron - közölte a Magyarok Világszövetsége (MVSZ). A szervezet közleménye szerint a Mátyás király szülőháza előtt körülbelül 40 fiatal részvételével tartott, tizenöt perces gyűlésen - amelyen nem hangzottak el beszédek - jelen volt Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke.

A megmozdulást a Magyar Ifjúsági Tanács, az Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet és az Erdélyi Magyar Ifjak vezetői kezdeményezték. A tüntetők Koszovó függetlenségét üdvözlő, székelyföldi autonómiát és erdélyi magyar közösségi jogokat követelő transzparenseket mutattak fel - közölte az MVSZ.


Kína láncreakciótól tart

Mély aggodalmának adott hangot Kína hétfőn amiatt, hogy Koszovó egyoldalúan függetlenné nyilvánította magát Szerbiától. "A Koszovó által elfogadott egyoldalú intézkedés azt a veszélyt hordozza magában, hogy láncreakciót indít el, továbbá súlyos következményekkel járhat a Balkán térségének békéje és stabilitása szempontjából" - fogalmazott közleményében a pekingi külügyminisztérium, hozzáfűzve, hogy "Kína mély aggodalmának ad hangot az üggyel kapcsolatban".


Magyarország álláspontja

Magyarország fontosnak tartja, hogy a függetlenségét kikiáltó Koszovó tartsa be az Ahtisaari-tervben foglaltakat, egyebek mellett biztosítsa a kisebbségi jogokat - hangsúlyozta Göncz Kinga külügyminiszter. "Magyar részről rendkívül fontosnak tartjuk, hogy Koszovóban maradéktalanul érvényesüljenek az ENSZ főtitkár megbízása alapján készült Ahtisaari-terv elvei és értékei, így a demokrácia, a jogállam, illetve a működő piacgazdasági viszonyok kiépítése és működése, különösen pedig a kisebbségi közösségeket megillető jogok biztosítása" - hangsúlyozta a magyar külügyminiszter.

Göncz Kinga kiemelte: Magyarország továbbra is olyan közös uniós álláspontot szorgalmaz, amely egyaránt szem előtt tartja a koszovói kérdés megnyugtató rendezését, a térség stabilitásának erősítését, valamint a Szerbiával kialakult jószomszédi együttműködésünket és a vajdasági magyar közösség érdekeit.

A Fidesz üdvözli a koszovói függetlenségi nyilatkozatot, a párt szerint Magyarországnak az Európai Unió meghatározó államaival együtt kell elismernie az új államot - mondta Németh Zsolt, a párt szakpolitikusa. Az Országgyűlés Külügyi és Határon Túli Magyarok Bizottságának elnöke kiemelte: egyetért a külügyminiszterrel abban, hogy a felügyelt függetlenség jelentheti Magyarország, a vajdasági magyarok és a térség egészének a stabilitását.

Az SZDSZ szerint Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása a rendezés egyetlen lehetséges megoldása volt - tudatta a párt vasárnap közleményben. Az SZDSZ következetes álláspontja volt, hogy Koszovó státuszának 1999 óta húzódó végleges rendezése hozzájárul a Balkán stabilitásához.

Az MDF abban érdekelt, hogy Magyarország a parlamenti pártok és a kormány közötti konszenzus alapján ismerje el a független Koszovót - hangsúlyozta a Magyar Demokrata Fórum szóvivője. Kerék-Bárczy Szabolcs hangsúlyozta: Koszovó önállóvá válása csakis a nemzetközi közösség által felügyelt és koordinált folyamat részeként képzelhető el. Az MDF szerint alapvető magyar érdek a délkelet-európai térség békéje és stabilitása, éppúgy mint a vajdasági magyarság békéje és gyarapodása.

Nincs rendkívüli menekültügyi helyzet - mondta a bevándorlási hivatal vezetője. Végh Zsuzsanna szerint semmi indoka nincs annak, hogy Koszovó kikiáltásával összefüggésben a magyarországi bevándorlási, menekültügyi szervek bármilyen különleges intézkedést, vészforgatókönyvet léptessenek életbe.

Szakértők szerint csak közép távon állhat majd meg a lábán a függetlenségét kikiáltó Koszovó, az új állam politikailag, gazdaságilag és rendészetileg is nemzetközi segítségre szorul majd a következő években. Szilágyi Imre, a Magyar Külügyi Intézet főmunkatársa kiemelte: habár Koszovó kikiáltotta függetlenségét, ezzel a gyakorlatban még nem jön létre önálló állam, a továbbiakban is protektorátus marad, ahogy eddig is volt 1999 óta. Formálisan tehát önálló állam lesz, amelynek területén idegen csapatok állomásoznak majd - tette hozzá.

Juhász József, az ELTE Kelet-Európa Története Tanszék docense szerint is a teljes függetlenség egy hosszú folyamat, mely 2010 előtt biztosan nem fejeződik be.
 
Koszovón a világ szeme: csak órák vannak hátra?
Szerbia "lefokozza" Koszovó támogatóit
Önálló Koszovó: Görögország a fejét rázza
Törökországnak tetszik a független Koszovó
Koszovó: és a függetlenség napja után mi lesz?
Szerbia nem készül háborúra
Készül a vészforgatókönyv Szerbiában

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG