A magánszemély többféleképpen is bérbeadhatja ingatlanát. Ha ezt a tevékenységet valaki egyéni vállalkozóként szeretné végezni, akkor ehhez be kell jelentkeznie a tevékenység megkezdése előtt az állami adóhatósághoz. Itt adószámot kap, illetve kérésére vállalkozói igazolványt állítanak ki a részére. Ebben az esetben az adózó nyugtát, vagy számlát ad az ingatlan-bérbeadásáról. Persze nem kötelező rögtön vállalkozóként kezdeni, lehetőség van "egyszerű" magánszemélyként is a bérbeadásra. Ha ehhez adószámot kér valaki, vagy valamilyen oknál fogva kérnie kell, akkor neki is be kell a tevékenység megkezdése előtt jelentkeznie az adóhatósághoz és az egyéni vállalkozóhoz hasonlóan ő is nyugtát, vagy számlát állít majd ki e tevékenységével kapcsolatban.
A jogszabályi változások miatt ugyanakkor 2010. augusztus 16-ától bizonyos, a törvényben külön meghatározott esetekben nem kötelező az adóhatósághoz bejelentkezni és adószámot kérni - mondta el a Privátbankár.hu megkeresésére Hajnal Péter, BDO Magyarország Könyvelő és Bérszámfejtő Kft. partnere. A magánszemély ezesetben szigoró számadásúnak nem minősülő számviteli bizonylatot állít ki az ingatlanbérbeadásról (számlatömböt adószám hiányában nem is tudna venni). Az a magánszemély ugyanakkor, aki már rendelkezik adószámmal (mert korábban bejelentkezett) természetesen továbbra is nyugtát, illetve számlát kell hogy adjon az ingatlan-bérbeadásról - teszi hozzá a szakember.
Egyesek az adórendszert megkerülve próbálnak ily módon jövedelemre szert tenni. A becslések szerint a lakásbérbeadásból származó jövedelmek fele, kétharmada jut el így a bérbeadókhoz - emelte ki egy korábbi sajtóközlemény szerint Héhn Miklós, az RSM DTM partnere. |
A bérbeadásból származó jövedelem magánszemélyek esetében a tavalyi évig kétféle módon adózhatott: vagy külön adózó jövedelemként 25%-os adókulccsal, vagy a bérbeadó választása alapján az összevont adóalap részeként (az adótábla szerint), mint önálló tevékenység. 2011-ben az egységes adókulcs bevezetésével ugyanakkor előbbi lehetőség megszűnt, így már csak az összevont adóalap részeként - az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó rendelkezések szerint - lehet adózni az ingatlan bérbeadása után.
Az általános forgalmi adóról szóló törvény főszabálya szerint az ingatlan bérbeadása adómentes szolgáltatásnak minősül. Az általános forgalmi adózás rendszerében e mentesség azt jelenti, hogy a bérbeadónak a bérleti díjra nem kell áfát felszámítania, viszont az e tevékenységhez eszközölt beszerzéseinek forgalmi adóját sem vonhatja le. A bérbeadónak lehetősége van ugyanakkor arra, hogy adókötelessé tegye a bérbeadási szolgáltatást. |
Az általános szabályoktól eltér ugyanakkor a termőföld bérbeadásának adózása. Az ebből származó jövedelem adómentes, ha a bérleti szerződés időtartama eléri az 5 évet. Ha a mentességi feltételnek nem felel meg valaki, akkor a bevétel egésze külön adózó jövedelemnek számít, mely után 16% jövedelemadót kell fizetni, a szuperbruttósítát azonban itt nem kell alkalmazni. A BDO Magyarország partnere azt is hozzáteszi, hogy az adózási könnyítéseken felül eho fizetési kötelezettség sem merül fel ezesetben.
Ezt azért is fontos kiemelni, mert egyéb esetekben az ingatlan-bérbeadásból származó, 1 millió forintot meghaladó jövedelem esetén a teljes összeg után 14 százalék egészségügyi hozzájárulást kell fizetni mindaddig, amíg a magánszemély által fizetett egészségbiztosítási járulék, egészségügyi szolgáltatási járulék együttes összege az adott évben el nem éri a 450 ezer forintot. A tavalyi évvel ellentétben 2011-ben már nem jelent mentességet az eho alól az sem, ha a bérbe adott lakás a bérbeadó állandó lakóhelye.
Külön figyelmet érdemel a közüzemi díjak kérdése. Ezek alapesetben a bérbeadót terhelik, aki ezt továbbterhelheti a bérlőre. A bérlőre továbbszámlázott közüzemi díjak, mint járulékos szolgáltatások a főszolgáltatás, vagyis az ingatlan-bérbeadás adózásbeli sorsát osztják. Ilyen továbbterhelés esetén az igazolt bekerülési költségek - tételes költségelszámolás esetén - bizonylattal elszámolhatók. Ha azonban a fogyasztásmérő a bérlőre átírásra kerül, akkor közvetlenül a bérlő fizeti annak díját, így fel sem merül a díjak továbbterhelése és költségkénti elszámolása - hívja fel rá a figyelmet Hajnal Péter.
Az adó bevallása egyébként a bérbeadó kötelezettsége, az adózó az éves személyi jövedelemadóbevallásban tehet ennek eleget. Év közben ettől függetlenül természetesen adóelőleget kell fizetni. A magánszemélyek részére történő bérbeadásból származó jövedelem esetén az előlegfizetési kötelezettség a bérbeadót terheli, mégpedig negyedévente a negyedévet követő hónap 12-éig. Amennyiben a bérbeadó kifizetőtől szerez ingatlanbérbeadásból származó jövedelmet, akkor bizonyos esetekben a kifizető állapítja meg, vonja le és fizeti be az adóelőleget. Számlaadásra kötelezett adószámmal rendelkező magánszemélytől a kifizető főszabályként nem köteles adóelőleget levonni, csak ha azt a magánszemély kifejezetten kéri. Ha a számlaadásra kötelezett magánszemély nem kéri az adóelőleg levonását, akkor ő maga köteles az adóelőleget megállapítani és megfizetni.
Budapesten a panel 1000-1100, a tégla 1500 forint körül adható bérbe négyzetméterenként, vidéken 700, illetve 900-1000 forint között alakulnak az árak.Részletek>>
Egyéb esetben - ha a jövedelem kifizetőtől származik - az adóelőleget a kifizető állapítja meg, vonja le és fizeti meg. A kifizető az adóelőleg és az eho megállapításakor a magánszemély nyilatkozatában foglaltak szerint jár el. A nyilatkozat helyessége a magánszemély felelőssége - jelzi Hajnal Péter. A szakember hozzáteszi: amennyiben a helytelen nyilatkozat miatt utóbb adókülönbözet keletkezik, azt a magánszemélynek utólag magasabb értékben kell megfizetnie, például egészségügyi hozzájárulás esetén ha a hibás nyilatkozat az adózó terhére mutatkozó különbözetet okoz, az ehót 6%-kal növelten kell a tárgyévi személyi jövedelemadó bevallásában bevallania és megfizetnie.
Privátbankár - Korcsog Miklós