Meghosszabbította a kormány a lakásárverezési moratóriumot április 15-ig - közölte a kormányszóvivő kedden, a kabinet kétnapos ülését követően az MTI-vel. Nagy Anna emlékeztetett, a kilakoltatási moratórium is április közepéig van érvényben.
A lakásárverési moratórium év végével járt volna le, a kormány azonban úgy döntött, április 15-ig meghosszabbítja az intézkedést, és az addig hátralévő három hónapban kidolgoznak egy olyan konstrukciót, amely hosszabb távon is segítség az embereknek - mondta a kormányszóvivő.
A kabinet egy tavaly nyári rendeletével hosszabbította meg az árverezési moratóriumot az év végéig. Rögzítette, hogy "a kötelezett által lakott lakóingatlan (...) 2010. december 31-éig nem értékesíthető, árverési hirdetmény csak ezen időpontot követően tehető közzé".
Orbán Viktor kormányfő korábban - tavaly júniusban, az első gazdasági akcióterv részeként - nemzeti eszközkezelő társaság létrehozását jelentette be, hogy a bedőlt hitelek miatt a lakások ne kerüljenek ki a korábbi tulajdonosok kezéből. Az erről szóló törvényjavaslat benyújtását őszre ígérték.
December elején a Bankszövetség részéről Müller János vezető tanácsadó úgy nyilatkozott, hogy a devizahitelesek megsegítésében szükség van aktívabb kormányzati szerepvállalásra a kormány által már ismertetett 8 ponton túl. Hozzátette továbbá, hogy a devizahitelesek mai helyzetéért nem okolhatóak a bankok, de eddig a pénzintézetek segítettek a legtöbbet a nehéz helyzetbe került ügyfeleken. A Bankszövetség álláspontja szerint a hazai bankszektor nem terhelhető tovább - tehát a hitelmentés költségeit nem lehet a szektorra hárítani -, mert az már így is kritikus szintet ért el, és a betéteseiket is védeniük kell.
A miniszterelnök az eszközkezelő létrejöttének időpontját firtató felvetésre 2010 végén a köztelevízióban úgy fogalmazott: "amint a hitelességünk tovább javul az év első negyedében". Tervei szerint 2011 első negyedévében jelentős államadósság-csökkentést hajtanak végre, akkor szerinte átmenetileg meg fog nőni a bizalom Magyarország iránt, majd rövidesen ismét államadósság-csökkentést kell végrehajtani, és akkor eljöhet az eszközkelező felállításának pillanata. Az biztos, hogy kilakoltatás nem lesz Magyarországon; senki nem találhatja magát a szabad ég alatt azért, mert nem tudja törleszteni a lakáshitelét - jelentette ki.
A PSZÁF tavaly decemberi adatai szerint 105 ezer olyan ingatlan van Magyarországon, amelynek tulajdonosa több mint kilencven napja elmaradt a törlesztéssel. Ezenkívül százezer szerződés már korábban bedőlt - emlékeztetett rá akkor Lénárd Mariann, a Banki Hitel Károsultjainak Egyesületének főtitkára, aki hozzátette, hogy a harminc napon túli késők is százezren vannak már. Mindez azt jelenti, hogy 300-400 ezer ingatlan szinte menthetetlen. Háztartásonként három emberrel számolva több mint egymillióan kerülhetnek utcára a kilakoltatási moratórium lejárta után - kalkulált két hete az egyesület.
MTI, Privátbankár