Évente 200 milliárd forintot költ az állam a lakáshitelek kamattámogatására, bár a devizahitelek megjelenése fölöslegessé tette a rendszert - írja a Népszabadság. Varga Dénes, a DEM Információs és Gazdaságkutató Iroda ügyvezetője szerint 2004 nyara óta összesen 600 milliárd forinttal nőtt a támogatott lakáshitelek állománya, amely után úgy fizet a kormány milliárdokat felemésztő kamattámogatást, hogy azzal semmiféle segítséget nem nyújt a lakáscélok megvalósulásához - írja a lap.
A cikk szerint a kamattámogatások rendszerének kidolgozásában annak idején részt vevő közgazdász úgy látja: a lakáshitelezés állami segítése napjainkra pénzkidobássá vált. Varga Dénes emlékeztetett arra, hogy a rendszer bevezetésekor még magasak voltak a banki kamatok és nem voltak devizahitelek, mára azonban ez megváltozott.
A hitelt felvevő polgároknak ma már ugyanakkor mindegy, hogy a kölcsön azért olcsó, mert a többi adófizető pénzéből támogatja azt a költségvetés, vagy a bank olcsóbb forrásból szerez pénzt.
Lakáshitelek összehasonlítása a Privátbankáron
A cikk szerint sokan ugyanakkor úgy látják: a rendszer felszámolása ugyanakkor felérne egy politikai öngyilkossággal. A szakember szerint a helyzet megoldását a forinthitelek deviza alapú hitelre való átváltása jelentené egy állami program keretében - olvasható az újság mai számában.
Durva eltérések a lakásárakban: nagyon nem mindegy
Hamarosan nem kap hitelt boldog-boldogtalan
Banki hitellista: megint csavartak egyet rajta
Olcsóbbak lettek a lakáshitelek
Itt a nagy lehetőség: százezreket spórolhatunk
Népszabadság