.jpg)
Jóllehet Nagy-Britannia többször konzultált már magas szinten az amerikai kormánnyal Guantánamo ügyében, és az amerikai hadsereg által fenntartott táborból több brit nemzetiségű őrizetes is hazatért London közbenjárására, a keddi emberjogi jelentés tartalmazza az eddigi leghatározottabb hivatalos brit állásfoglalást a létesítmény bezárásáról.
Az összeállítás szerint Nagy-Britannia előrelépésnek tartja a nemzetközi jogi normák szempontjából, hogy az Egyesült Államok törvényt hozott a guantánamói őrizetesek ügyének elbírálására hivatott katonai bizottságokról, a brit kormány azonban a jogszabály "számos elemét kifejezetten aggályosnak tartja", s erről konzultált is Washingtonnal. A jelentés felidézi, hogy a katonai bizottságok létrehozásának folyamatát kongresszusi és jogi kifogások sora hátráltatja jó ideje.
A brit külügyminisztérium éves jelentése külön csoportba sorolta "a komoly aggodalomra okot adó" országokat, köztük Irakot. Irakról az összeállítás elismeri: széles körű felekezetközi erőszak, a törvény uralmának hiánya és erőszakos lázadás "teszi összetetté a humanitárius helyzetet". Az igazságszolgáltatási rendszer képzett bírák hiányától szenved, s ki van téve politikai és felekezeti csoportok nyomásának - áll a jelentésben.
A biztonsági helyzet kezelésére tett iraki hatósági erőfeszítések nyomán 23 ezerre duzzadt a börtönökben tartott őrizetesek száma, s "vannak dokumentált esetei az iraki börtönökben elkövetett súlyos visszaéléseknek".
Az emberjogi összeállítás szerint az iraki brit erők 2007 végén hat őrizetest tartottak fogva, és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága, valamint az iraki emberi jogi minisztérium rendszeresen látogathatja a foglyokat.
A világ legnagyobb emberjogi szervezete, az Amnesty International (AI) által az iraki háború kitörésének ötödik évfordulója elé időzített, e hónap közepén Londonban kiadott jelentés szerint ugyanakkor az iraki és a nemzetközi erők 60 ezer személyt tartanak fogva, zömmel vádemelés vagy bírósági eljárás nélkül.
Az AI jelentése szerint öt évvel Szaddám Huszein rendszerének megdöntése után Irak változatlanul a világ egyik legveszélyesebb országa emberjogi szempontból, s a nemzetközi erők és az iraki biztonsági szervek egyaránt súlyos jogsértéseket követnek el.
A brit külügyminisztérium emberjogi jelentése a kelet-európai országok közül Romániáról tesz részletesebb említést, megállapítva: a diszkriminációt tiltó 2006-os törvény elfogadása ellenére a helyi roma közösséget rutinszerű megkülönböztetés sújtja, különösen a foglalkoztatásban, az otthonteremtésben és az oktatásban.
A jelentés felidézi, hogy a brit külügyminisztérium finanszírozta program keretében BBC-riporterek dolgoznak együtt román újságírókkal, azt biztosítandó, hogy a romákról és a roma kérdésről szóló hazai tudósítások kiegyensúlyozottak és igazságosak legyenek.
Naponta kétszer nekimennek az őröknek
Washington bezárná Guantanamót?
Guantanamói módszerek Németországban?
Bin Laden megfenyegette az EU-t és a pápát
Irak már nem érdekli az amerikaiakat
Öbölháborús szindróma: újabb voks a vegyszerekre
MTI