1p
A Fidesz-frakció által javasolt adósmentő program azonnal berántotta az OTP árfolyamát, a bankpapírok kereskedését fel is kellett függeszteni
A Fidesz-frakció által javasolt adósmentő program azonnal berántotta az OTP árfolyamát, az eddig stabil forint is gyengülni kezdett hirtelen. Cikkünk folyamatosan frissül.

15:16

Az OTP értékpapír kereskedése árelmozdulás miatt szüneteltetésre került a Budapesti Értéktőzsdén, a szokásos 5 perc után azonban folytatták a kereskedést a papírokkal.



Mínuszban nyitott a hét utolsó napján a BUX-index, nagyobb mozgást mára azonban nem nagyon várt senki. A devizapiacon a forint eddig nagyjából stabilan tartotta magát, de Lázár János és Szijjártó Péter tett róla, hogy ne unatkozzunk. A Fidesz-frakcó ugyanis azt javasolja a kormánynak, hogy tegye lehetővé az egy összegű végtörlesztést rögzített árfolyamon a devizaalapú jelzáloghitellel rendelkezők számára - jelentette be a Fidesz frakcióvezetője a kormányfő szóvivőjével tartott közös sajtótájékoztatón.

A javaslat értelmében a rögzített és a valós árfolyamok közti különbségből eredő veszteséget a különadóval már amúgy sújtott magyar bankszektornak kellene lenyelnie. A tervezetet nem kormány szinten fogalmazódott meg, ezt fontos hangsúlyozni. Ugyanakkor könnyen elképzelhető, hogy a kormánypártok így szondáztatják meg a piacot, mit szólnának egy hasonló mentőcsomaghoz. A válasz egyelőre igen egyértelmű.

Napi mélypontján a BUX a tervezet bejelentése után

Forrás: BÉT


Orbán Viktor miniszterelnök a múlt héten többször is utalt rá, hogy a majd egy év után kialkudott egyezség a bankokkal, mely a devizahitelesek megsegítéséről, az eszközkezelő felállításáról és az árfolyamgátról szól,  "csak a kezdet". A kormányfő több interjúban jelezte, a bankoknak nagyobb részt kell vállalniuk a devizaadósok megmentésében.

A TERVEZETNEK NEM ÖRÜLTEK A PIACOK

14:32

3800 forintra zuhant az OTP, 9,26%-os mínuszban a bankpapírok. Közel a felfüggesztéshez az OTP. A vezető részvények továbbra is zuhanásban.

 

13:05

Továbbra is gyengélkednek az OTP-részvények, már -7,16 százalékon állnak a bankpapírok. A BUX eközben -4,18 százalékos eséssel 17.408 pontnál tart.


Forrás: BÉT

Közben a bejelentést követő gyengülés után magára talált a forint, és némileg visszaerősödött a főbb devizákkal szemben. Az euró árfolyama visszatért a 280 forintos szintre.

 

A svájci frank árfolyama először 232 forint felé emelkedett, majd nem sokkal később már 230 forint körül jegyezték.

12:15

Az eddig is gyengélkedő BUX még nagyobb pofont kapott, a világgazdasági bizonytalanságok mellett valamenyi árfolyam negatívba fordult, a piacok nem díjazták a Fidesz-frakció bejelentését. Az OTP 6,52%-os mínuszban, a Mol - szokásához hűen - követi a bankpapírokat, a 4,82%-os bukta is igen jelentősnek mondható. A forgalom ugyanakkor továbbra sem pörgött fel, délig közel 8,5 milliárd forint fordult meg a parketten.




A tőzsdei árfolyamok után a piac elégedetlensége a devizapiaci árfolyamokon is meglátszik. Délelőtt 10 óra előtt nem sokkal a forint árfolyama az euróval szemben hajszállal 280 forint alatt, míg a CHF-al szemben 230 alatt volt.
Az euró 282,1 forintig szökött rögtön a bejelentés hatására, míg a frankkal szemben a forint egészen 322 felé gyengült. Egyértelmű, hogy a bejelentés gyengítette a hazai valutát, mely eddig nagyjából stabilan tartotta magát a piacon, bár az utóbbi időben a régiós versenytársakhoz képest gyengélkedett.





11:58

A BUX 3% feletti esésben van, ami főleg a 6,9%-os zuhanást produkáló OTP-nek köszönhető. Nyilvánvaló, hogy a magas svájci frank-hitel kitettséggel rendelkező OTP-t igen érzékenyen érintik a CHF-el kapcsolatos hírek, az elmúlt hetekben amikor a svájci deviza erősödött, az OTP árfolyama rendre esett.

Az OTP árfolyama ma

Forrás: BÉT

De most nem külföldi hírek, hanem a Fidesz-frakció devizaadós mentő elképzelései verték ki a biztosítékot a piacon, a bankpapírok szabadesésben, amin az sem segít, hogy a szeptember 7-ei svájci frank-euró árfolyamcél meghatározása óta stabil forint is hirtelen gyengülésnek indult.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG