15:16
Az OTP értékpapír kereskedése árelmozdulás miatt szüneteltetésre került a Budapesti Értéktőzsdén, a szokásos 5 perc után azonban folytatták a kereskedést a papírokkal.
Mínuszban nyitott a hét utolsó napján a BUX-index, nagyobb mozgást mára azonban nem nagyon várt senki. A devizapiacon a forint eddig nagyjából stabilan tartotta magát, de Lázár János és Szijjártó Péter tett róla, hogy ne unatkozzunk. A Fidesz-frakcó ugyanis azt javasolja a kormánynak, hogy tegye lehetővé az egy összegű végtörlesztést rögzített árfolyamon a devizaalapú jelzáloghitellel rendelkezők számára - jelentette be a Fidesz frakcióvezetője a kormányfő szóvivőjével tartott közös sajtótájékoztatón.
A javaslat értelmében a rögzített és a valós árfolyamok közti különbségből eredő veszteséget a különadóval már amúgy sújtott magyar bankszektornak kellene lenyelnie. A tervezetet nem kormány szinten fogalmazódott meg, ezt fontos hangsúlyozni. Ugyanakkor könnyen elképzelhető, hogy a kormánypártok így szondáztatják meg a piacot, mit szólnának egy hasonló mentőcsomaghoz. A válasz egyelőre igen egyértelmű.
Orbán Viktor miniszterelnök a múlt héten többször is utalt rá, hogy a majd egy év után kialkudott egyezség a bankokkal, mely a devizahitelesek megsegítéséről, az eszközkezelő felállításáról és az árfolyamgátról szól, "csak a kezdet". A kormányfő több interjúban jelezte, a bankoknak nagyobb részt kell vállalniuk a devizaadósok megmentésében.
A TERVEZETNEK NEM ÖRÜLTEK A PIACOK
14:32
3800 forintra zuhant az OTP, 9,26%-os mínuszban a bankpapírok. Közel a felfüggesztéshez az OTP. A vezető részvények továbbra is zuhanásban.
13:05
Továbbra is gyengélkednek az OTP-részvények, már -7,16 százalékon állnak a bankpapírok. A BUX eközben -4,18 százalékos eséssel 17.408 pontnál tart.
Forrás: BÉT
Közben a bejelentést követő gyengülés után magára talált a forint, és némileg visszaerősödött a főbb devizákkal szemben. Az euró árfolyama visszatért a 280 forintos szintre.
A svájci frank árfolyama először 232 forint felé emelkedett, majd nem sokkal később már 230 forint körül jegyezték.
12:15
Az eddig is gyengélkedő BUX még nagyobb pofont kapott, a világgazdasági bizonytalanságok mellett valamenyi árfolyam negatívba fordult, a piacok nem díjazták a Fidesz-frakció bejelentését. Az OTP 6,52%-os mínuszban, a Mol - szokásához hűen - követi a bankpapírokat, a 4,82%-os bukta is igen jelentősnek mondható. A forgalom ugyanakkor továbbra sem pörgött fel, délig közel 8,5 milliárd forint fordult meg a parketten.
A tőzsdei árfolyamok után a piac elégedetlensége a devizapiaci árfolyamokon is meglátszik. Délelőtt 10 óra előtt nem sokkal a forint árfolyama az euróval szemben hajszállal 280 forint alatt, míg a CHF-al szemben 230 alatt volt.
Az euró 282,1 forintig szökött rögtön a bejelentés hatására, míg a frankkal szemben a forint egészen 322 felé gyengült. Egyértelmű, hogy a bejelentés gyengítette a hazai valutát, mely eddig nagyjából stabilan tartotta magát a piacon, bár az utóbbi időben a régiós versenytársakhoz képest gyengélkedett.
11:58
A BUX 3% feletti esésben van, ami főleg a 6,9%-os zuhanást produkáló OTP-nek köszönhető. Nyilvánvaló, hogy a magas svájci frank-hitel kitettséggel rendelkező OTP-t igen érzékenyen érintik a CHF-el kapcsolatos hírek, az elmúlt hetekben amikor a svájci deviza erősödött, az OTP árfolyama rendre esett.
De most nem külföldi hírek, hanem a Fidesz-frakció devizaadós mentő elképzelései verték ki a biztosítékot a piacon, a bankpapírok szabadesésben, amin az sem segít, hogy a szeptember 7-ei svájci frank-euró árfolyamcél meghatározása óta stabil forint is hirtelen gyengülésnek indult.
Privátbankár - Zsiborás Gergő