A tudósok rengeteg forgatókönyvet vázoltak fel arra, hogyan lenne lehetséges a múltba utazni - mondta Brian Greene. A Columbiai Egyetem fizikaprofesszora szerint ha ezeket közelebbről is megvizsgáljuk, majdnem mind a jelenleg ismert fizikai törvényeken kívül esnek. Ezért a legtöbb tudós úgy véli, hogy ezeknek az elméleteknek a nagy részét ki lehet zárni.
A fizikában az idő ugyanolyan dimenzió, mint a hosszúság, szélesség vagy a magasság. Amikor valaki a házából elmegy a zöldségeshez, akkor egy irányban halad a térben, és mind a három térbeli dimenzióban mozog. Ugyanakkor időben is megtesz egy távolságot, ez a negyedik dimenzió. |
Matematikailag elképzelhető, hogy valaki előre vagy hátrafelé mozogjon a három térbeli dimenzióban, az idő azonban nem engedi meg ezt a szabad mozgást. "Ebben a négydimenziós tér-időben csak előrefele lehet menni az időben" - állítja Liu.
Az időutazásra többféle elmélet is létezik. A legmodernebb megközelítésekben egy féregjáraton keresztül lehet összekötni a tér-idő egy-egy régióját. Az ily módon összekötött két terület lehet két teljesen különálló univerzumban, vagy ugyanannak az univerzumnak két része is. Az anyag a féregjárat mindkét száján keresztül átjuthat a másik oldalra.
Kaku Micsio, a New York-i egyetem fizikusa ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy egy benzinnel üzemeltetett időgép messze van attól, amit a mai technológiával össze lehetne állítani. Ahhoz, ugyanis hogy a tér-idő szerkezetben lyukat lehessen ütni, egy csillag energiájára vagy negatív energiára lenne szükség. Utóbbi egy olyan egzotikus entitás, amelynek az energiája kevesebb, mint a semmi."
Nagyon sok ember, aki tanulmányozta a kérdést, úgy véli, hogy az elmélet a gyakorlatban nem működne. De az alapötlet, hogy féregjáratok nyitásával nem csak az űr egyik pontjából a másikba lehet eljutni, hanem időben is el lehet jutni egyik pillanatból a másikba, működhet. |
Ezek a kozmikus húrok végtelenek, vagy vég nélküli hurkokban vannak - mondta J. Richard Gott, a princetown-i egyetem asztrofizikusa. Azaz olyanok, mint a spagettik. Ezek a húrok párhuzamosak egymással, de olyan erőteljesen tudják a tér-időt meghajlítani, és olyan különleges formában, hogy lehetővé teszik az időutazást. "Ez az, amit egy szupercivilizáció kipróbálhat. De ez az, ami még tőlünk igencsak messze van. A mi civilizációnk még a Föld energiaforrásait sem képes kontrollálni."
Matematikailag természetesen kijelenthető, hogy vissza lehet utazni a múltba - állítja Liu, aki azonban rávilágít, hogy nem a mai ember számára. Habár sok tudós tartja az időutazást visszafelé elméletileg elképzelhetőnek, gyakorlatilag azonban megvalósíthatatlannak. |
Bagoly vagy pacsirta? A génjeibe van kódolva
Megfejtették a bálnák titkát
Orvossággal az alkoholizmus ellen?
A pénz és a távirányító is a nők kezében van
Forrás: LiveScience