Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA csütörtökön hozta nyilvánosságra azokat a fekete-fehér és színes fényképeket, valamint videofelvételt, amelyet a Cassini készített immár nem az égitest oldalánál, hanem felső és alsó részénél elhaladva.
Carolyn Porco, az űrszonda optikai berendezéseinek működéséért felelős tudományos vezető elmondta, hogy évek óta vártak ezekre a fényképekre, amelyek "lélegzetelállítóak". A Szaturnusz gyűrűrendszere leginkább egy hatalmas rézérmére hasonlít - fűzte hozzá a szakértő.
A Szaturnusz és gyűrűi
A Cassini legújabb felvételei megtekinthetők a //www.nasa.gov/cassini, a //saturn.jpl.nasa.gov és a //ciclops.org. internetes honlapokon. |
Az űrszonda, amelyet a Szaturnusz gyűrűinek kutatásában óriási érdemeket szerzett, a XVII. században élt olasz származású francia csillagászról, Jean-Dominique Cassiniról nevezték el, 1997-ben indult útjára. Az űrkutatás történetében eddig a Cassini az egyetlen űreszköz, amelyet kizárólag a Szaturnusz és környezete kutatására szántak. A szonda 2004. július 1-jén állt a gyűrűs bolygó körüli pályára. Nemcsak a Szaturnuszt és gyűrűit, hanem időnként megközelítve a bolygó nagyobb holdjait is vizsgálja.
Az amerikai űrszonda szállította magával a Huygens nevű európai gyártmányú leszállóegységet, amely a Cassiniról leválva 2005. január 14-én ereszkedett le a Szaturnusz legnagyobb holdjára, a Titánra. Ennek az égitestnek a Naprendszer többi holdjával ellentétben szokatlanul sűrű légköre van, felszínét pedig metántengerek és -folyók is borítják. Az európai szondát a Titán felfedezőjéről, az ugyancsak a XVII. században élt Christiaan Huygens holland matematikusról és csillagászról nevezték el.
Eggyel kevesebb bolygó van a Naprendszerben
Orosz-kínai űrprogram indul
Japánnak már négy kémműholdja van
Nemzetközi Űrállomás: kondul a vészharang - képek
Szerelmes? Írja a világmindenségbe!