.jpg)
A diszkont ráta csökkentéséről szóló bejelentés időzítése meglepte a szakértőket, mivel a Fed kedden dönt az alapkamatról. Pénzpiaci elemzők szerint az amerikai jegybank nagy eséllyel akár 100 bázisponttal csökkentheti az irányadó kamatot a jelenlegi 3,00 százalékról a pénzpiac stabilizálása céljából. Csütörtökön az elemzők többsége még kisebb, 75 bázispontú kamatvágást tartott a legvalószínűbbnek. Pénteken azonban 50 százalék fölé emelkedett azoknak az aránya, akik 100 bázispontú csökkentést várnak.
Elemzők szerint ezzel azonban nem ér véget a tavaly kezdődött kamatcsökkentési sorozat, valószínűleg a nyár elejéig további kamatvágásra kerül sor. A jelenlegi kamatcsökkentési sorozat tavaly szeptember 18-án kezdődött, akkor a Fed 50 bázisponttal 4,75 százalékra vitte lejjebb az alapkamatot.
Nem élte túl a válságot a Bear Stearns
Négy nappal azután, hogy a Bear Stearns vezérigazgatója, Alan Schwartz azzal nyugtatgatta a Wall Streetet, hogy cége nincs bajban, vasárnap arra kényszerült, hogy eladja az ötödik legnagyobb amerikai befektetési bankot a versenytárs JPMorgan Chase-nek. Az eladási ár rendkívül alacsony, részvényenként 2 dollár, azaz a teljes vételár 236,2 millió dollár.
Pénteken a Bear Stearns azt közölte, hogy likviditási helyzete jelentősen bizonytalanná vált. A cég megrendült készpénz pozíciójának a megerősítésére rendkívüli rövid távú (28 napos) támogatást nyújtott a New York-i Fed és a JPMorgan Chase. A Bear Stearns hétfőn ismerteti negyedéves eredményeit.
A Bear Stearns az amerikai jelzálogválságba bukott bele és a szakértők attól tartanak, hogy további bankok juthatnak erre a sorsra.
Az ügyletet még a Bear Stearns részvényeseinek is jóvá kell hagyniuk. A JPMorgan Chase azzal számol, hogy a felvásárlási ügylet a második negyedévben lezárul. A JPMorgan pénzügyi vezetője egyelőre nem nyilatkozott arról, hogy mi történik a Bear Stearns 14 ezer alkalmazottjával, és hogy egyáltalán fennmarad-e a 85 éves cég neve.
Bizonytalan a hét
A szakértők szerint igen bizonytalan, hogy a héten miként alakulnak az események a New York-i értéktőzsdén.
A héten a figyelem középpontjában áll az amerikai jegybank (Fed) keddi kamatdöntése. Március 21-én, nagypéntek napján a tőzsde zárva lesz.
Pénteken a szakértők több mint 50 százalékos esélyt láttak arra, hogy a Fed kamatalakító Nyíltpiaci Bizottsága (FOMC) 100 bázisponttal csökkenti az alapkamatot a jelenlegi 3,00 százalékról. Megfigyelők szerint nem is annyira a kamatcsökkentés mértéke lesz a fontos, mint az, hogy a kamatdöntést indokoló Fed-közlemény mit tartalmaz majd. Elemzők egy része szerint ugyanis már jelenleg is recesszióban van az amerikai gazdaság, és kérdés, hogy a Fed is hasonlóan vélekedik-e.
A vezető bankok közül ma elsőként épp a pénzügyi gondba került Bear Stearns ismerteti negyedéves eredményeit. A Lehman Brothers és a Goldman Sachs kedden, a Morgan Stanley szerdán közli negyedéves adatait.
A makroadatok közül kiemelkedik a februári termelői árindex. A szakértők szerint a magindex 0,2 százalékkal nőtt. Az adatot kedden hozzák nyilvánosságra. Hétfőn lát napvilágot a februári ipari termelésre vonatkozó adat, valamint kedden a februárban megkezdett lakóingatlan-építésről szóló szám. A szakértők várakozása szerint a februári ipari termelés 0,1 százalékkal csökkent a januári 0,1 százalékos emelkedés után. A februárban megkezdett lakóingatlan építések száma - a becslések szerint - éves szinten 999 ezerre csökkent a januári 1,01 millióról, ilyen alacsony adat utoljára 1991 májusában volt.-
Bush magához kérette a pénzügyi politikusokat
Az amerikai elnök hétfőn magas rangú pénzügyi politikusokkal egyeztet: az elnöki hivatal hétvégi bejelentése szerint a találkozón az amerikai pénzügyminiszter, Ben Bernanke, a Fed elnöke, valamint a SEC tőzsdefelügyelet és a határidős árukereskedelmi bizottság vezetője is részt vesz.
A találkozón az amerikai pénzügyi piacok nehéz helyzetével, valamint a tovább gyűrűző ingatlan- és jelzálogpiaci válsággal kapcsolatos lehetséges további tennivalókat vitatják meg.
Miközben egyre erősödnek azok a hangok, hogy az amerikai gazdasági recesszió elkerülhetetlen, az amerikai Fed a múlt kedden 200 milliárd dolláros likviditásnövelő aukciót hirdetett, és felújította a tavaly decemberben kezdett hitelcsere-együttműködést is az Európai Központi Bankkal (EKB), a Svájci Nemzeti Bankkal, a kanadai és a brit központi bankkal. A Fed már azt megelőzően is hirdetett egy 200 milliárd dolláros aukciót, és a piacok ezeket az összegeket már megérzik.
Elemzők szerint a Fed lépései jól kiegészítik az eddigi és a még várt kamatcsökkentéseket, amelyek javítják ugyan a gazdasági hangulatot, de közvetlen hatásuk ott, ahol a baj van - a nagybani, bankközi piacokon - viszonylag csekély. Ellenben az efféle intézkedések alkalmasak a likviditás közvetlen bővítésére a "nem elsőrendű válság" okozta aggodalmak miatt beszűkült bankközi devizapiacokon.
Rekord mélységben a dollár
Kezdünk rosszul lenni a hullámvasúton
Az EKB elégedett a 4 százalékos kamattal
Nagyon úgy tűnik, a bankárok semmit sem tanultak
A forint hajszolja kamatemelésbe a jegybankot?
MTI