1p
A válság újabb hulláma még idén ritkán adódó lehetőséget kínál arra, hogy belevegyünk a részvényekbe - a magyar piacon is bőven vannak alulárazott papírok
Még az optimista várakozások szerint is hetekbe telhet, mire megszületik a megoldást jelentő forgatókönyv kidolgozása, amely segíthet elkerülni a teljes bizalomvesztést a globális tőkepiacokon. Egy friss elemzés szerint a jelenlegi szintekről egy további erőteljes - 10 százalék feletti - esés az európai és régiós indexekben már a teljes összeomlás vízióját jelentené, azonban alapesetben nem kell erre számítani, s a válság újabb hulláma még idén ritkán adódó lehetőséget kínál vételi pozíciók nyitására. Sok a vonzó külföldi papír, de a magyar piacon is bőven vannak alulárazott részvények.

Csak egy egyértelmű, koordinált, végső forgatókönyv segíthet elkerülni a teljes bizalomvesztést

A bizalmi válság már jó ideje erőteljesen elérte az európai, azon keresztül pedig a globális pénzügyi szektort, a hitelezési kockázatokhoz kapcsolódó felárak folyamatosan emelkednek, egészen addig, míg az újabb globális válsággal fenyegető fajsúlyos kérdésekben nem születik a piaci szereplők által joggal elvárt, egyértelmű, koordinált, végső forgatókönyv. Csak ez segíthet elkerülni a teljes bizalomvesztést a globális tőkepiacokon. Megítélésünk szerint mindez még optimista szcenárió alapján is további heteket vesz igénybe - figyelmeztet Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere.

Pallag Róber szerint amit látunk, az egyre veszélyesebb versenyfutás az idővel. Az Európai Központi Bank még agresszívebb eszközvásárlásai a tüneti kezelésben segíthetnek, a valódi megoldás azonban a mélyebb fiskális integráció lehet, amelyben kulcskérdés, hogy (elsődlegesen) Olaszország és Spanyolország milyen további adósságcsökkentő, illetve költségvetést egyensúlyi pályára állító lépésekkel képes visszanyerni hitelességét. Görögország menedzselt államcsődjének bejelentése csak úgy képzelhető el, ha a többi problémás eurózóna-tagország a legmagasabb szintű garanciavállalásokkal és a szükségesnél is erőteljesebb stabilizáló lépésekkel elkerüli a fertőzésveszélyt.

Nagyon alacsony növekedési kilátásokkal lehet számolni a világgazdaságban
 
A tőkepiaci bizalom újabb megingása a gazdasági szereplők döntéseire is nyomást gyakorol, a konjunktúraindikátorok alapján csak nagyon alacsony növekedési kilátásokkal lehet számolni a világgazdaságban a következő hónapokban. Valójában a válság hatásai mind a mai napig nyomás alatt tartják a fejlett piacokon az ingatlanpiacot, a munkaerőpiacot és a hitelezési aktivitást, amely tartósan alacsony fogyasztói bizalommal párosul. A növekedés motorjaiként szolgáló feltörekvő országokban pedig a válságkezelés nem kívánt következményei és az exportpiacok számottevő lassulása okozhat fejfájást - emeli ki a Generali Alapkezelő menedzsere.

Pallag Róbert szerint egy 2008-hoz hasonló összeomlás elkerülése minden szereplőnek egyöntetű érdeke, az ugyanakkor nem egyértelmű, hogy a G20 még valódi tartalékokkal rendelkező hatalmai milyen feltételek mellett hajlandóak további segítő kezet nyújtani annak érdekében, hogy megerősítsék befolyásukat az akut finanszírozási problémákkal küzdő régiókban, és hogyan képesek szembenézni a saját országukban fennálló makrogazdasági, társadalmi problémákkal.

A további erőteljes esés már a teljes összeomlás vízióját jelentené

Rövid távon az általános kockázatkerülés tűnik ésszerű magatartásnak, a volatilitás tartósan magas maradhat. A jelenlegi szintekről további erőteljes (10 százalék) feletti esés az európai és régiós indexekben már a teljes összeomlás vízióját jelentené. A Generali Alapkezelő szakértőinek meglátása szerint a válság újabb hulláma még idén ritkán adódó lehetőséget kínál vételi pozíciók nyitására, amelyből különösen a feltörekvő piacok illetve ezen piacokon kitettséggel jellemezhető, globális jelenléttel bíró vállalatok részvényei profitálhatnak a leginkább.

Ezen társaságok erős fundamentumokkal, rugalmas válaszreakciókkal rendelkeznek, a historikus értékeltség régóta nem látott kedvező szinteken mozog, a részvények fenntartható osztalékhozama nagyon kedvező a történelmi mélységben lévő kötvényhozamokhoz viszonyítva, emellett magukban hordozzák a jövőbeli növekedési potenciálból adódó jelentős árfolyam emelkedés ígéretét - hívja fel a figyelmet Pallag Róbert.

Vonzó befektetési célpontok

A szakember a pénzügyi szektor esetében jelentős feltőkésítési kockázatokat lát, ennek jó részét azonban már árazza a piac; szelektív megközelítést tart indokoltnak. Kiemelten követett részvényei Európában: Siemens, BASF, SAP, Daimler (német), Bouygues, CAP Gemini, Saint-Gobain (francia), OMV, RHI (osztrák).

A régiós részvényeket összességében attraktívnak tartják, a CETOP 20 index mindössze három hónapon át, 2009 januárja és áprilisa óta volt alacsonyabban az aktuális szinteknél. A BUX értékeltsége a 2008-as mélypontokéhoz, a cseh PX és a lengyel WIG 20 index árazása könyv szerinti értékéhez közelít. A magyar részvénypiacon történelmi mélypontjának közelében van a Magyar Telekom és a Rába, a következő évek növekedési kilátásai alapján nagyon attraktív a CIG és az E-Star - mutat rá a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
 
Hangsúlyozottan kockázattűrő befektetők számára, lépcsőzetesen építkező stratégiával a feltörekvő (elsősorban ázsiai és régiós) és a fejlett piaci részvényekbe (amerikai és német blue-chipek) fektető befektetési alapokat javasolják, ugyanakkor a kockázatkerülő befektetőknek változatlanul az abszolút hozamú kitettséget ajánlják a befektetési döntéseknél.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG