.jpg)
A kommentátor szerint az oroszok mindeddig csak az újságok külpolitikai rovataiban olvashattak a hatalomváltás azon módszeréről, hogy egy megválasztott vezető tervszerűen átadja a hatalmat egy másik választott vezetőnek, ez ugyanis az ezeréves Oroszországban vasárnap első ízben történt így.
A vasárnapi orosz elnökválasztáson részt vevő egyetlen nyugati megfigyelőcsoport számos szempontból bírálta a látottakat, de megállapította, hogy az eredmény a nép akaratát fejezi ki. |
Az örökös oroszországi politikai megrázkódtatások egyik fő oka, hogy a hatalom itt személyhez kötődik. Nyugaton már rég rájöttek, hogy stabil fejlődést csak olyan politikai mechanizmus biztosíthat, amely nem hagy túl nagy teret a vezetők egyéni szeszélyeinek, de az oroszok változatlanul a "jó cár" rendszerét tekintik ideálisnak.
Ezt a lélektani hozzáállást elvileg meg lehet változtatni. Csak annyi kell, hogy a választók megszokják: az elnök nem cár, hanem fizetésért dolgozó menedzser, aki szigorúan behatárolt ideig gyakorolja a hatalmat.
Az oroszok tét nélkül szavaztak az "új cárra", akit valójában Vlagyimir Putyin irányít majd a háttérből - ez az általános vélemény tükröződik a hétfői román lapok kommentárjaiban. |
Ugyanakkor hiába tekinti a politikai elit a választókat afféle felesleges sallangnak, a felhatalmazást ők adják. És lehet Putyin a legnépszerűbb politikus: neki és utódának meg kell barátkoznia azzal, hogy a felhatalmazás most már nem nála, hanem Medvegyevnél van. Putyin és Medvegyev történelmi esélyt kapott, és legyen az bármilyen morzsányi, bűn lenne elszalasztani - írta a Kreml-barátnak számító lap.
Rekordszavazatot zsebelt be Putyin utóda
Putyin megdicsérte magát
30 évre írtunk alá az oroszokkal
MTI