Európa időjárására kettősség jellemző: míg a kontinens keleti részén egy magas nyomású légköri képződmény okoz csendes, párás időjárást; addig a nyugati tájakon ciklonok teszik változatossá az időt. Az északi részeken - így Skandináviában - már igazi tél valószínű, többfelé hózáporokkal, gyenge havazással és nappal is csak kevéssel fagypont feletti hőmérséklettel. A változékony idő Nagy-Britannia térségét sem hagyta érintetlenül, a szigetországba ugyanis sarkvidéki eredetű hideg levegő zúdul a következő napokban is. Szerda reggelre többfelé havazott Angliában, melyre 1934 óta nem volt példa. Hideg van, a hőmérséklet a reggeli órákban -2, délután +4 fok körül alakul. Közép-Európába az említett időjárási ciklonok előoldalán az ilyenkor szokásosnál jóval melegebb, változó nedvességtartalmú levegő érkezik. Hazánk térségében is folytatódik a melegebb, változékony idő.
Csütörtökön változó felhőzetre számíthatunk, ugyanis napközben egy hidegfront vonul át térségünk felett. Eleinte a Dunántúlon, majd a középső tájakon, végül a Tiszántúlon várható eső, zápor, egy-egy zivatar. Az ország keleti felében délután heves zivatar is kialakulhat, felhőszakadással, jégesővel. A köpönyeg.hu veszélytérképén tájékozódhatunk majd a zivatarok várható erősségéről. Délutántól nyugat felől jelentősen csökken a felhőzet, egyre nagyobb területen süthet ki a nap. A délnyugati szél megerősödik, majd főleg a nyugat-dunántúli, a tiszántúli tájakon és zivatarok környezetében viharossá fokozódik. Az átvonuló hidegfront azonban nem okoz lehűlést, a délutáni órák hőmérséklete északon 15 és 19, délen 20 és 23 fok között alakul. Nem számít azonban rendkívülinek a napjainkban tapasztalt, már-már meleg idő, hiszen 82 évvel ezelőtt, 1926. október 30-án Pécsett 26 fokot mértek a délutáni órákban. A közlekedés időjárási feltételei romlanak az erős, időnként viharos oldalszél, a vizes utak, illetve a helyenként komoly odafigyelésre okot adó jégesők miatt.
Pénteken nem valószínű említésre érdemes csapadék, eleinte gyengén, majd erősen megnövekszik a felhőzet. A déli szél továbbra is erős lesz.
Szombaton aztán újabb nedves levegő érkezhet a Kárpát-medence fölé, reggeltől délnyugat felől egyre többfelé fordulhat elő többnyire gyenge eső, záporeső. 13 és 20 fok közötti értékekre számíthatunk.
Vasárnap és hétfőn a változóan felhős ég mellett már többórás napsütésben is bízhatunk, majd keddtől ismét csapadékos lehet az idő. A nappali felmelegedés nem változik jelentősen a jövő hét közepéig, később viszont fokozatos lehűlés kezdődhet, egyre sűrűbb ködfoltokkal, néhol ködszitálással.
Ennyi volt a vénasszonyok nyara: jön a hideg!
Hétvégén beizzíthatja a fűtőtesteket!
Privátbankár