.jpg)
A ház szerint ezek közé tartozik a közvetlen piaci beavatkozás, az árfolyamsáv-paritás eltolása, vagy akár a sáv eltörlése.
Ezek az intézkedések a Merrill Lynch londoni elemzői szerint hatékonyabbak lennének, mint az "elkerülhetetlen" pénzügypolitikai enyhítési ciklus "átmeneti" megfordítása, részben azért, mert ezekkel a lépésekkel az MNB a piac éppen azon szektorára hatna, amelyik az utóbbi időben növelte rövid forint- és kamatpozícióit, megpróbálva beleszorítani a jegybankot a kamatemelésbe.
Az elemzés szerint a közhiedelemmel ellentétben a nagy globális kockázati mérőszámok - az EMBI kötvényindex, a piaci volatilitást mérő VIX index, vagy a dollár-jen árfolyam - nem romlottak olyan mértékben, ami igazolná az utóbbi időszak forint- és kötvénypiaci eladási hullámát.
Ez a hullám nem volt szinkronban az egyéb felzárkózó piacokra jellemző dinamikákkal sem, aminek következtében az euró-forint árfolyam a "biztonságosnak" tekintett zloty-cseh korona-szlovák korona kosár és a "kockázatos" dél-afrikai rand-román lej-török líra kosár közötti félútról gyakorlatilag ez utóbbihoz csapódott.
Két évvel ezelőtt, amikor a magyar folyómérleg-hiány a GDP-érték 10 százalékához közelített, talán még volt értelme a forintot a "kockázatos" kosárba rakni, ugyanezt azonban most már nehéz alapszintű okokkal magyarázni, tekintve az 5 százalékos szint alá tartó folyó deficitet, áll a Merrill Lynch mai londoni elemzésében.
A ház szerint tisztán gazdasági szempontból nincs egyetlen olyan ok sem, amely igazolhatná a pénzügypolitikai szigorítást, viszont sok olyan ok van, amely indokolná ennek ellenkezőjét. A gazdaság "a recesszióval flörtöl": a tavalyi negyedik negyedévben az éves GDP-növekedés alig 0,7 százalékos volt, ami 2-3 százalékpontos negatív kibocsátási rést feltételez a hosszú távú növekedési potenciálhoz mérve.
Ebben a makrokörnyezetben "az infláció összeomlása csak idő kérdése". Ez a masszív kibocsátási rés példátlan, és ezért a legtöbb fogyasztóiár-előrejelzési modell valószínűleg túlbecsüli a középtávú inflációt, áll a Merrill Lynch elemzésében.
A ház szerint a gazdasági lassulás fő tényezője a belső kereslet tényleges recessziója, és a kamatszint már most is túl magas a gazdasági ciklus jelenlegi szakaszához; a kamatemelés "az utolsó dolog, amire a gazdaságnak most szüksége van".
Mi jöhet még ezután? London szerint van lejjebb
Megingott, de estére erősödött a forint
Pocsék jóslat Londonból: 0 és 1 között leszünk
A zuhanó forint kamatemelésre késztet?
Megtámadhatják a forintot - reggeli rángatózás
MTI