.jpg)
Az első szerint Gyurcsány Ferenc kisebbségi kormány élén a helyén marad, és kormányát "esetenként" - kulcsfontosságú törvények, például a költségvetés elfogadásában - az SZDSZ támogatja.
A második változat szerint vagy Gyurcsányt, vagy Kóka János SZDSZ-elnököt eltávolítják, és új MSZP-SZDSZ koalíciós egyezség születik. A londoni Dresdner-elemzők harmadik forgatókönyve az előrehozott választások kiírása.
A ház az első forgatókönyvnek adja a legnagyobb esélyt a következő hat hónapra, az elemzés szerint ugyanakkor erősödik az előrehozott választásokat célzó lakossági nyomás.
Rövid távon mindazonáltal a londoni Dresdner-részleg azzal számol, hogy Gyurcsány Ferenc két fő irányra összpontosít: a konvergencia program céljainak megfelelő, további költségvetési konszolidációra, és egy "kisebb adóreformra", amely vagy a társasági adókulcsot, vagy a foglalkoztatási költségterheket csökkentheti.
Kedvezőtlen fejlemény azonban, hogy a márciusi népszavazás, valamint az őszi, vagy jövő évi újabb referendum lehetősége visszakozásra szorítja a miniszterelnököt a tavaly már elfogadott egészségbiztosítási reform ügyében, áll a Dresdner-elemzésben.
A ház szerint mindemellett a középtávú költségvetési reform elfogadtatásának kilátását is jelentős mértékben rontotta a belpolitikai háttér széttöredezése, ami felveti a magyar szuverén adósosztályzat jövőbeni felülvizsgálatának lehetőségét.
A Standard & Poor´s nemzetközi hitelminősítő a múlt hónap közepén már le is rontotta visszaminősítést valószínűsítő negatívra az addigi stabilról a közepes befektetői "BBB plusz" szuverén magyar adóskockázati besorolás kilátását. Ehhez fűzött akkori indoklásában az S&P azt írta: a március 9-ei népszavazás kimenetele megerősítette, hogy "csökken a magyarok étvágya a konszolidációs folyamat továbbvitele iránt", és az akkoriban felmerült, "időszerűtlen" 2009-es adócsökkentési elképzelések is ebbe az irányba mutattak.
Magyarország adósminősítésére a három nagy - S&P, Moody´s, Fitch Ratings - közül mindazonáltal csak a Standard & Poor´s tart érvényben negatív kilátást.
Elemzésében a Dresdner Kleinwort kiemelte, hogy a magyar gazdaság tavalyi, 1,3 százalékos növekedési üteme több mint egy évtizede a legalacsonyabb volt. A globális környezet folytatódó romlása és a bonyolódó belpolitikai helyzet azonban arra utal, hogy az MNB-nek a korábban vártnál jóval szigorúbb pénzügypolitikát kell fenntartania, ami - az átrendeződő munkapiaccal együtt - nyomást gyakorol a keresletre. Ennek alapján a Dresdner Kleinwort londoni elemzői az idén csak 1,7 százalékos, és jövőre is mindössze 2,0 százalékos magyarországi GDP-növekedést várnak.
A ház megerősítette azt a várakozását, hogy az MNB az idén még akár 1,00 százalékpontos kamatemelést is végrehajthat, "2009-re halasztva a jelentős és gyors monetáris enyhítést". A londoni Dresdner-elemzők három hónapos távlatban, 8,50 százalékos, hathónapos távlatban 9 százalékos, egyéves távlatban ugyanakkor 7,50 százalékos jegybanki alapkamattal számolnak Magyarországon.
Az elemzés az Egyesült Államokra az idén 1,3, jövőre 1,6 százalékos, az euróövezetre 1,5, illetve 1,4 százalékos gazdasági növekedést jósol.
A Dresdner Kleinwort elveti azokat a véleményeket, amelyek szerint a külvilág most le tudna válni az amerikai gazdasági bajokról, megjegyezve: az elmúlt harmincvalahány évben nem volt olyan amerikai recesszió, amelyet ne kísért, vagy rövid időn belül ne követett volna recesszió a mai euróövezetben.
Mindent borít a "sokkoló" béradat?
Kuncze lehet az SZDSZ megmentője
Szili Katalin: az MSZP a szakadék felé száguld
Gyurcsány felsorolta, mi mindent tettek
MTI